با دانشگاه کمبریج بیشتر آشنا شوید

کشور انگلستان با کسب رضایت بیش از ۹۰ درصد دانشجویان خود در بین کشورهای انگلیسی ‌زبان، موفق به دریافت بیشترین امتیاز در زمینه رضایتمندی دانشجویان خارجی شده‌ که آمار منحصربه فردی محسوب می شود. بی شک تحصیل در کشور انگلیس و به‌ویژه در معتبرترین دانشگاه‌های این کشور مانند دانشگاه کمبریج، از اهداف بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیاست.
با دانشگاه کمبریج بیشتر آشنا شوید

دانشگاه کمبریج تقریبا در همه رتبه‌بندی‌های مهم، در بین ۴ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است و دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان در دنیاست. دانشگاه کمبریج انگلستان بیش از ۸ قرن پیش در سال ۱۲۰۹ میلادی توسط گروهی از دانشجویانی که به علت اختلاف دانشگاه آکسفورد را ترک کرده بودند و به شهر کمبریج گریخته بودند تأسیس شد. جالب است بدانید آیزاک نیوتن، فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس و فیلسوف معروف انگلیسی بسیاری از سالهای زندگیش را در این دانشگاه گذراند و بسیاری از آزمایش های موفقیت آمیزش را در آن انجام داد. در این مقاله در مجله دیاکو سعی داریم شما را با این دانشگاه معروف و معتبر بیشتر آشنا کنیم. با مجله دیاکو همراه باشید.

 

تاریخچه دانشگاه


دانشگاه کمبریج در سال ۱۲۰۹ میلادی در کنار رودخانه کَم،  واقع درشهر کمبریج کشور انگلستان تاسیس گردید. دانشگاه کمبریج در کنار دانشگاه آکسفورد جز قدیمی ترین دانشگاه ها در دنیا محسوب می شود و به علت قدمت طولانی این دو دانشگاه به آن ها، دانشگاه های باستان یا آکسبریج Oxbridge می گویند. اولین دانشکده این دانشگاه در سال ۱۲۸۴ با اسم پیترهاوس توسط شخصی به نام اسقف الی تاسیس شد و بسیاری از دانشکده‌های دیگر این دانشگاه، در قرن‌های پانزدهم و شانزدهم راه‌اندازی شدند. 

بد نیست بدانید که در طول جنگ جهانی اول، فضای آموزش در این دانشگاه به شدت دچار آسیب شد زیرا ۱۴هزار نفر از اعضای دانشگاه در جنگ شرکت کردند و دو هزار و ۴۷۰ نفر از آنها کشته شدند. در طول جنگ جهانی دوم به علت شهرت و موفقیت‌های قابل توجه دانشمندان دانشگاه، رشد دانشجویان به صورت چشم گیری افزایش یافت. نکته ی قابل توجه اینکه در سال های ابتدایی تاسیس دانشگاه کمبریج تنها مردان بودند که حق تحصیل در این دانشگاه را داشتند تا اینکه در سال ۱۸۶۹ اولین دانشکده زنان با نام گیرتن و پس از آن دانشکده‌های نیونهام در سال ۱۸۷۲، هاگز هال در سال ۱۸۸۵؛‌ نیوهال در سال ۱۹۵۴ و دانشکده لوسی کاوندیش در سال ۱۹۶۵ مخصوص دانشجویان خانم تاسیس شدند.

تعداد دانشکده‌ها و دانشجویان

دانشگاه کمبریج از۳۱ دانشکده شامل دانشکده های معماری و تاریخ هنر، دانشکده مطالعات آسیایی و خاورمیانه، دانشکده الهیات، دانشکده زبان انگلیسی، دانشکده دامپزشکی و... و همچنین بیش از ۱۵۰ دپارتمان یا موسسه علمی تشکیل شده است. 
 

er-jwp-1560002079.jpg

نکته جالب این است که دانشگاه کمبریج یک دانشگاه ائتلافی محسوب می شود به این معنی که دانشکده های آن هرکدام به نحو مستقل عمل می کنند و دارایی ها و درآمد مستقل خود را دارند. دارایی این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ در حدود ۴.۹ میلیارد پوند تخمین زده شده است. این دانشگاه جز ثروتمندترین دانشگاه کشور انگلیس و کل قاره اروپا محسوب می شود. بخش بزرگی از این درآمد از طریق دریافت کمک‌ هزینه‌های تحصیلی و تحقیقاتی تامین می‌شود. 
دانشگاه کمبریج بیش از ۱۸۰۰۰ دانشجوی مشغول به تحصیل و حدود ۹۰۰۰ کارمند دارد.

 

رنکینگ  کمبریج در کشور و دنیا

دانشگاه کمبریج در سال ۲۰۱۹، رتبه اول را در راهنمای the Times University Guide و the Guardian University Guide و رتبه ششم را در راهنمای the QS World University Rankings در دنیا کسب کرده است. 
مسئله قابل توجه در خصوص کمبریج این است که این دانشگاه دارای حداکثر پنج ستاره QS در چهار دسته پژوهش، نوآوری، آموزش و معیارهای تخصصی است و همچنین در رتبه‌بندی اشتغال‌زایی دانشگاه ها، رتبه پنجم  دنیا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه کمبریج در رشته هایی مانند زبان انگلیسی و ادبیات، جغرافیا، تاریخ، زبان‌های مدرن، مهندسی مکانیک، علوم طبیعی و... بسیار موفق عمل کرده است. همچنین در سازوکار کیفیت پژوهش بریتانیا (REF)، در سال ۲۰۱۴، بهترین نتایج را به‌دست آورده و با کسب آن، به رقیب اصلی خود یعنی دانشگاه آکسفورد بسیار  نزدیک شده است.

Kbicek-1560002111.jpg


شرط ورود به دانشگاه کمبریج


در بین دانشگاه‌های بریتانیا، کمبریج بالاترین معیار و استانداردها را برای پذیرش دانشجو دارد.  
سطح مورد نیاز برای ورود به این دانشگاه برای رشته‌های علوم و مهندسی نمره A*A*A  و برای رشته‌ّای هنر حداقل نمره A*AA   در A-Level است. همچنین باید در جریان باشید که برای بیش از نیمی از رشته‌های دانشگاه،‌ داوطلبین می‌بایست در آزمون ارزیابی قبل از مصاحبه شرکت نمایند که این کار توسط مسئولین دانشگاه انجام می‌پذیرد. اما برای رشته‌‌های دیگر، ارزیابی داوطلبین از طریق مصاحبه و آزمون تشریحی انجام می‌پذیرد. این کار برای تشخیص و شناسایی دانشجویان مستعد و توانا در مراحل ابتدایی پذیرش صورت می‌پذیرد. 

برای ورود به دانشگاه کمبریج، رقابت کمتری نسبت به دانشگاه‌های خصوصی و مدنی (Civic Universities) وجود دارد و چنانچه رشتۀ دانشگاهی خود را با دقت انتخاب کنید، شانس شما برای ورود به این دانشگاه افزایش می‌یابد.  تفاوت عمده دانشگاه کمبریج با ‌دیگر دانشگاه‌‌ها در این است که ۹۰% ورودی‌های کمبریج سه نمرۀ A  در A-Level  دارند. 
در طی سالهای اخیر روند جذب و پذیرش دانشجو به همین منوال بوده است و دانشگاه کمتر مسیرهای تسهیل کننده دیگری برای دانشجویان قرار داده است. به طور میانگین بیش از ۸۰٪ از متقاضیان و علاقه‌مندان به ورود به این دانشگاه مصاحبه صورت می‌گیرد که این آمار به نسبت دانشگاه بزرگ دیگری همچون دانشگاه آکسفورد بسیار بالاست. با این تفاسیر طبق آمار موجود فقط یک سوم از متقاضیان به دانشگاه کمبریج راه پیدا می‌کنند.  برای مطالعه فایل راهنمای تحصیلی دانشجویان کلیک کنید.
 

leWDGJ-1560002144.jpg


تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس) در دانشگاه کمبریج


دوره‌های دانشگاه در مقطع کارشناسی به دو بخش تقسیم می‌شود و مدت زمان هر بخش بین یک تا دو سال است. در هر بخش، دانشجویان چندین  موضوع (مقاله، مطالب) دریافت می‌کنند. مطالعه بعضی از این مقاله‌ها اجباری است و برخی دیگر اختیاری. برای کسب مدرک لیسانس، دانشجویان باید آزمون دانشگاه را در دو بخش با موفقیت بگذرانند و پس از  قبولی در آزمون‌ها موفق به دریافت مدرک کارشناسی یا همان لیسانس (BA) می شوند. دقت کنید که تمام دوره‌های کارشناسی دانشگاه کمبریج تمام‌وقت است. رشته های موجود در مقطع  کارشناسی بسیار متنوع و شامل رشته های معماری، مهندسی شیمی،ریاضی، علوم کامپیوتر، حقوق، موسیقی، فلسفه و... می باشد.

 

نمره آیلتس مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه کمبریج

از سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷، نمره مورد نیاز آزمون آیلتس برای پذیرش در مقطع کارشناسی این دانشگاه، ۷.۵ می باشد. در دپارتمان های مختلف، به طور متوسط نمره IELTS معمولا باید در هر مهارت از آزمون نمره ۷ و یا بالاتر باشد.
دقت داشته باشید که کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان از طریق دو منبع، حمایت های دولت و حمایت های دانشگاه تامین می شود. معمولا برای دانشجویان مقطع کارشناسی بورس کامل تحصیلی به صورت محدود وجود دارد و کمک هزینه های تحصیلی بیشتر به دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می شود.
 

2xJkpl-1560002182.jpg


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه کمبریج

مدت زمان دوره ی کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج تنها ۱ سال است و دانشجویان پس از گذراندن این دوره به سطح بالایی از تجربه و توانایی دست پیدا می کنند. بخاطر داشته باشید دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید نیازمندیهای خاص هر دپارتمان را بررسی کنند و سپس با توجه به شرایط مربوط به پذیرش آن، درخواست خود را ارسال نمایند.

 

تحصیل در مقطع دکترا دانشگاه کمبریج


در دانشگاه کمبریج انگلستان، دوره دکترا را می توان به شکل پاره‌ وقت یا تمام وقت گذراند. مدت زمان دوره دکترای تمام وقت معمولا بین سه یا چهار سال طول می کشد و مدت زمان دکترا پاره وقت، شش یا هفت ساله است. این دوره پژوهش‌محور بوده و دانشجویان طبق علاقه و توانایی دوره و استاد مورد نظر خود را انتخاب کرده و نسبت به اخذ پذیرش اقدام می‌کنند. در طی این دوره دانشجویان، به تحقیقات عمیقی روی موضوع تخصصی پرداخته و در نهایت پایان‌ن‍‌‌امه خود را ارائه می‌دهند که در آن باید به نتایج جدیدی رسیده باشند.

 

نکات جالب در خصوص دانشگاه کمبریج


•    دانشگاه کمبریج، هفت سال متوالی بین سال های  ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ به عنوان برترین دانشگاه بریتانیا معرفی شد و بر اساس همین رتبه بندی  QS همواره در بین ده دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته است.
•    بد نیست بدانید که این دانشگاه به دانشجویان علاقه مند به تحصیل در مقطع دکتری، ۲۵۰ بورسیه  کامل تحصیلی اعطا می کند که این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا قابل دسترس است. دانشجویان برای اخذ این بورسیه ها باید توانایی مهارت های زبان انگلیسی مورد نیاز را دارا باشند.
•    در سال ۲۰۰۰ میلادی،‌ بیل گیتس، مبلغی برابر ۲۱۰ میلیون دلار را برای ایجاد بورسیه‌ای به‌نام بورسیه گیتس به کمبریج اهدا کرد تا دانشجویانی که خارج از انگلیس هستند و قصد ادامه تحصیل در دانشگاه  کمبریج را دارند بتوانند از آن استفاده کنند.
•    بنیاد قلب انگلستان و موسسه الن تورینگ به این دانشگاه کمک هزینه ای ۲۰۰ هزار یورویی اعطا کردند تا این دانشگاه در زمینه بیماری‌های قلبی تحقیقات مفصلی انجام دهد.
•    می توان گفت که کمبریج دانشگاهیست که در تعامل با تاریخ و سنت به وجود آمده و برج کتابخانه این دانشگاه محل نگهداری کتاب هایست که قدمت آن ها به سال ۱۷۱۰ میلادی و پیش از آن بازمی گردد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه کمبریج و نحوه ورود به این دانشگاه کلیک کنید.  همچنین جهت دریافت مشاوره در خصوص کلاسهای آمادگی آیلتس به عنوان پلی برای ورود به دانشگاه‌های برتر دنیا خصوصا دانشگاه کمبریج انگلستان با مشاورین ما در موسسه زبان دیاکو با تلفن ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید. 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!