چگونه مهارت Listening خود را تقویت کنیم؟

مهارت Listening یا مهارت شنیداری از آن دسته مهارتهای مهم زبان انگلیسی است که برای بسیاری از زبان‌آموزان در مسیر زبان‌آموزی همواره به عنوان یک چالش اساسی محسوب می‌شود. اگر این مهارت از پایه به خوبی تقویت شود زبان‌آموز احساس خوبی در حین یادگیری زبان انگلیسی خواهد داشت چراکه بسیاری از جملات و عباراتی را که در یک محاوره می‌شنود را براحتی درک کرده و می فهمد.
چگونه مهارت Listening خود را تقویت کنیم؟

باید به این نکته توجه داشت که افراد در گفتار انگلیسی مخصوصا در موقعیت های غیر رسمی، از کلمات و عبارات و اصطلاحات خاص و عامیانه ای همچون slang نیز استفاده می کنند، در بین کلمات یا جملات شان از آواهایی همچون um ، hmm و uh و … استفاده می کنند و یا کلماتی همچون that را در جملات ربطی حذف می کنند. از طرفی آنچه در منابع آموزش زبان انگلیسی می آید proper English یا زبان معمول است. از طرفی هم، تلفظ کلمات مستقل با تلفظ آنها زمانی که پشت سرهم در یک جمله به زبان می آیند متفاوت می باشد. بنابراین شاهد این هستیم که بسیاری از زبان آموزان گاها از دشواری یادگیری مهارت شنیداری گله مند هستند. در این مقاله سعی خواهیم داشت تا با ارایه راه حل های مفیدی یادگیری مهارت شنیداری Listening به عنوان یکی از مهمترین مهارت‌های زبان انگلیسی را برای شما آسان و جذاب تر کنیم. با آکادمی دیاکو همراه باشید.

 

۱ـ خودباوری و اعتماد به نفس رمز موفقیت در تقویت مهارت شنیداری Listening

بدیهی است وقتی به تازگی شروع به گوش دادن زبان انگلیسی می کنید، این کار برایتان بسیار دشوار باشد. اما به خود و پیشرفت گام به گام خود باور داشته و اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. اگر بخشی از مکالمه یا حتی همه آن را متوجه نمی شوید اصلا دلسرد نشوید. به خاطر داشته باشید که به مرور زمان پیشرفت خواهید کرد. اگر نگران باشید انرژی خود را هدر می دهید و موفق نخواهید بود روی چیزی که می‌شنوید تمرکز کنید.
 

VvKlSl-1556121073.jpg

 

۲ـ قرار نیست هر چیزی که می‌شنوید را دقیقا بفهمید!

هنگامی که شما به یک مکالمه زبان انگلیسی گوش می دهید تمایل زیادی دارید که کلماتی را که از مکالمه می شنوید به زبان مادری ترجمه کنید، این تمایل در هنگام شنیدن کلمات ناآشنا قطعا بیشتر می شود. این یک عملکرد طبیعی و معمول ذهن است که ما هر چه را می شنویم می خواهیم معنی آن را هم دقیق متوجه شویم اما این کار تنها باعث می شود توجه ذهن از تمرکز برروی صحبت های گوینده بازبماند و شنونده درک قسمت اصلی مکالمه را از دست بدهد. بنابراین سعی کنید مطلب اصلی مکالمه را متوجه شوید و از تمرکز بر روی جزئیات خودداری کنید.

 

۳- تا می‌توانید انگلیسی گوش کنید!

شما باید روزانه ساعت های متعددی را صرف گوش کردن به زبان انگلیسی کنید. قطعا اگر از گوش دادن به چیزی لذت نمی برید برای شما دشوار می شود که به گوش دادن آن ادامه دهید و پس از مدت کوتاهی این کار برای شما خسته کننده خواهد شد. برای رفع این مشکل به چیزهایی گوش دهید که برای شما جذاب هستند و از گوش دادن به آن ها لذت میبرید مانند یک موسیقی زیبای انگلیسی و یا یک سریال انگلیسی زبان. 
به شما پیشنهاد می کنیم ویدیوهای یوتیوب را تماشا کنید. یوتیوب پر از محتوای انگلیسی بوده و به گونه ای طراحی شده که شما را ساعت‌ها پای کامپیوتر یا موبایلتان میخکوب کند. حتما برایتان جذاب خواهد بود.
 

70z9a6-1556121158.jpg

 

۴ـ در تقویت مهارت شنیداری واژگان و کلمات را حدس بزنید.

همان طور که اشاره کردیم لازم نیست که وقتی مکالمه ای را گوش می دهید تمامی عبارات و کلمات را عینا متوجه شوید. سعی کنید متناسب با موضوعی که به آن گوش می‌دهید آن چه را که متوجه‌ نمی شوید حدس بزنید. به این شکل تمرکز خود را هم بالاتر برده و بهبود می بخشید. همچنین پس از آن که به مکالمه‌های متفاوتی گوش کردید، توانایی حدس زدن شما هم ارتقا می‌یابد.

 

۵- فیلم و سریال های انگلیسی زبان تماشا کنید.

در طول روز زمانی را برای تماشای فیلم و برنامه های تلویزیونی به زبان انگلیسی اختصاص دهید. فایده این کار در این است که با اصطلاحات، تعابیرعامیانه، ضرب المثل و لهجه، فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشورهای انگلیسی زبان آشنا می شوید. اگر تازه کار هستید و سطح زبان پایینی دارید فیلم های انگلیسی را همراه با زیر نویس هایشان تماشا کنید و اگر سطح زبانتان بالاتر است فیلم ها را بدون زیر نویس تماشا کنید. توصیه می کنیم از فیلم هایی استفاده کنید که در آنها مکالمات رایج و روزمره بیشتر است مانند سریال های خانوادگی ویا فیلم های کمدی. از تماشای فیلم هایی که در آن گفت‌و‌گوها در مورد موضوعی خاص و پیچیده است و یا تم داستان فیلم سنگین است اجتناب کنید.

 

۶- برای خود اهداف مهارت Listening مشخص کنید.

زمانی که شما اهداف خود در مهارت شنیداری Listening را مشخص می کنید بعد از رسیدن به هر مرحله احساس رضایت بیشتری از خودتان خواهید داشت. سعی کنید برای تقویت مهارت شنیداری با اهداف کوچک شروع کنید و با رسیدن به هر هدف به خودتان جایزه بدهید. زمانی که ابتدا به چیز جدیدی گوش می کنید سعی کنید یک یا دو لغت یاد بگیرید سپس اهداف بزرگتری برای خود تعیین کنید. مثلا درک کامل یک مکالمه و یا گوش کردن به یک آهنگ انگلیسی و خواندن همراه با آن آهنگ می تواند هدف جالبی باشد. اگر از سطح بالاتری برخوردارید می توانید مطالب دشوارتری انتخاب کنید و به یادگیری اصطلاحات و عبارات جدید و تقویت لهجه خود بپردازید.
 

5o0Pfz-1556121187.jpg

 

۷ـ از ابزارهای آموزشی مخصوص تقویت گوش دادن بهره ببرید.


استفاده از نرم افزارها، فیلم ها، کارتون ها، فایل های صوتی مناسب، پادکست ها و سایت هایی که مواد آموزشی مناسبی برای تقویت مهارت های شنیداری ارائه می دهند قطعا مفید خواهد بود. در حال حاضر اپلیکیشن‌های بسیاری از جمله اپ رادیوهای انگلیسی زبان در اپ‌استور و گوگل‌پلی موجود هستند که شما با دانلود آنها بر روی گوشی‌های خود می‌توانید در طی روز به برنامه‌های رادیویی انگلیسی زبان گوش دهید.

 

نکته ی پایانی

مهارت گوش کردن و شنیداری در یادگیری زبان انگلیسی امری بسیار حیاتی تلقی می شود چراکه تا مادامیکه فردی در زبان انگلیسی و در یک مکالمه، خوب متوجه نشود قطعا نمی‌تواند پاسخ خوب و مناسبی دهد. بنابراین داشتن تسلط در مهارتهای شنیداری، زبان آموزان را قادر میسازد تا دستور العمل ها، کلمات و عبارات را به خوبی بفهمند و بطور مناسب آنها را دنبال یا به آنها پاسخ دهند.
توصیه اصلی ما به شما تنها شنیدن، شنیدن و شنیدن است! 
هرچه بیشتر خود را به شنیدن صدای افراد انگلیسی ‌زبان عادت بدهید، الگوها و ساختار این زبان بهتر در ذهن شما شکل خواهد گرفت. قطعا زبان آموزانی در بخش Listening موفق هستند که به شنیدن صداها و لهجه‌های مختلف انگلیسی عادت داشته باشند. آکادمی زبان دیاکو دوره‌های تقویت مهارت شنیداری Listening را بصورت گروهی و خصوصی برگزار می‌کند. جهت دریافت مشاوره و ثبت نام در دوره‌های مهارت شنیداری با مشاورین دیاکو با شماره ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.

 

 


iM0JPS-1555159242.jpg

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!