تصحیح رایتینگ آزمون آیلتس بر اساس Band Descriptors

اگر می‌خواهید در آزمون آیلتس شرکت کنید، احتمالاً در جست‌و‌جوهای خود در بخش رایتینگ با چارچوبی تحت عنوان Writing band descriptors برخورد کرده‌اید. این چارت منبع مهمی برای آمادگی در بخش رایتینگ این آزمون است ؛ چراکه به این ترتیب شما متوجه می‌شوید نمرات این بخش بر چه اساسی ارزیابی و تصحیح می شود. در واقع شما با شناخت این معیارها می‌توانید از زاویه دید یک ممتحن به نوشته خود نگاه کنید. با این حساب به نقاط ضعف و قوت خود پی برده و علمکرد بهتری خواهید‌داشت.
تصحیح رایتینگ آزمون آیلتس بر اساس Band Descriptors

 

ما در این مقاله از مجله دیاکو قصد داریم تا اطلاعاتی در مورد Writing band descriptor و هر آنچه در در بخش رایتینگ این آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، در اختیار شما قرار دهیم.
در ابتدا بهتر است اجازه دهید برای آمادگی در این آزمون چند نکته را مرور کنیم.
همان طور که می‌دانید آزمون آیلتس دو نوع است، آیلتس آکادمیک و جنرال. داوطلبان بسته به نیاز فردی خود یکی از این دو آزمون را انتخاب می‌کنند. اما پیش از هر گونه اقدامی، اول از همه باید مشخص کنید که قصد دارید در کدام یک از این آزمون‌ها شرکت کنید.
لازم است بدانید در هر کدام از این آزمون‌ها، دو بخش رایتینگ وجود دارد. تسک یک در آزمون جنرال عموماً در مورد نامه‌ای به یک دوست، مدیر، صاحب‌خانه و ... است. اما در آزمون آکادمیک بیشتر به شرح و توصیف یک جدول، چارت و یا دیاگرام پرداخته می‌شود. در تسک ۲ بخش رایتینگ هر دو آزمون، شما باید یک مقاله یا به اصطلاح essay بنویسید. بازه نمره در این بخش بین ۱ تا ۹ متغیر است. اما سوالی که بسیاری از زبان‌آموزان دارند این است که نمره این بخش بر چه اساسی داده می‌شود؟ برای ارزیابی بخش ۱ و ۲ رایتینگ، ۴ پارامتر مجزا و متفاوت وجود دارد:


•    هدف تسک
•    انسجام و پیوستگی
•    دایره لغات
•    استفاده از گرامر صحیح


هر پارامتر معیارهای خاصی دارد که ممتحن بر اساس آنها نوشته شما را ارزیابی می‌کند.


هدف تسک (Task Achievement / Task Response)


آنچه در این بخش نیاز دارید این است که بدانید تسک ۱ به دنبال چه چیزی است؟ ممتحنین در این بخش به دنبال آنند تا ببینند چقدر به هدف موردنظر سوال و چیزی که از شما خواسته شده‌است، رسیده اید و نتیجه قابل قبولی داشته‌اید. به همین منظور می‌بایست چند آیتم را در ذهن داشته باشید تا متن را بر همین اساس تنظیم کنید.

 

yjqWGS-1582182622.jpg


هدف نامه (بخش ۱ آزمون جنرال): آیا هدف نامه واضح است؟ آیا به آنچه از شما خواسته شده، رسیده اید؟
ویژگی‌های کلیدی/ نقاط bullet: آیا ویژگی‌های کلیدی و نقاط bullet در جواب گنجانده شده‌است؟
لحن: آیا لحن نامه مناسب و باثبات است؟ به خاطر داشته‌باشید که لحن نوشتار بسته به مخاطب متفاوت باشد. مثلاً، لحن نامه به یک مدیر کاملاً متفاوت با لحنی است که شما با دوست خود دارید. پس حتماً این نکته را مدنظر داشته‌باشید.
مرور کلی (بخش ۱ آزمون آکادمیک): آیا در متن شما یک مرور کلی یا خلاصه بدون ذکر همه جزئیات وجود دارد؟ آیا در مورد نکات کلیدی مثل روندها، داده‌ها و .. اطلاعاتی ارائه داده‌اید؟
توسعه موقعیت (بخش ۲ در هر دو آزمون): آیا جایگاه نویسنده واضح است؟ آیا ایده اصلی در متن گنجانده و توسعه داده شده‌؟ آیا اطلاعات مربوطه در متن جای داده شده؟


انسجام و پیوستگی (Coherence and cohesion)


این پارامتر سازماندهی و چگونگی پیشرفت پاسخ شما را درنظر می‌گیرد. این معیار بیانگر این است که آیا پاسخ شما طبق روندی منطقی در پاراگراف‌ها قرار گرفته؟ آیا روند نوشته شما منطقی و طبق روالی واضح و مرتبط است؟  برخی از نکات مهم که باید در مورد انسجام و پیوستگی در نظر داشته باشید عبارتند از:
سازماندهی (بخش ۱ در آزمون آکادمیک و بخش ۲ essay): آیا در نوشته شما مقدمه، بدنه و نتیجه‌گیری وجود دارد؟ آیا این بخش ها واضح و سازمان یافته هستند؟
ابزارهای انسجام (ضمائر، حروف ربط، حروف تعریف و ...): آیا ابزارهای انسجام در متن گنجانده شده‌‌اند و به قادر کافی موثر هستند؟
ارجاع (جایگزین کردن یک اسم یا عبارت اسمی با ضمیر) و جایگزینی (جایگزین کردن فرم دیگری از کلمات و عبارات به جای تکرار آنها): آیا از ارجاع و جایگزینی به درستی استفاده می‌شود؟
•   به یاد داشته‌باشید استفاده از ارجاع و جایگزینی صحیح ، به طبیعی‌تر شدن نوشتار  شما کمک خواهد کرد.
استفاده از پاراگراف: آیا پاراگراف‌ها به طور مؤثر استفاده می‌شوند؟ آیا پاراگراف‌ها به خوبی سازماندهی شده اند؟

 

YBBsMl-1582182993.jpg


دایره لغات (Lexical resource)


در این بخش میزان تنوع و استفاده از واژگان شما مانند مصاحبه این آزمون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برخی از نکات مهمی که در این بخش توسط ممتحنین بررسی می شود عبارتند از:
طیف واژگان: از چه دامنه واژگانی در پاسخ خود استفاده می‌کنید؟ دامنه لغاتی که برای هر موضوع استفاده می‌کنید تا چه میزان مناسب است؟

 

kdU9O1-1582182927.jpg


خطاها: آیا خطایی در املا، فرم کلمه و حتی انتخاب کلمه وجود دارد؟


استفاده از گرامر صحیح (Grammatical range and accuracy)


این بخش به ارزیابی فرم‌های جمله (جملات ساده در مقابل فرم های پیچیده جمله) که در پاسختان استفاده می‌کنید، می‌پردازد. چند نکته مهم که باید در خاطر داشته باشید:
دامنه ساختار: چه نوع جمله ای در نوشتار خود استفاده می‌کنید؟ تا چه میزان از ساختارهای مختلف گرامری استفاده می‌کنید؟
خطاها: آیا در گرامر و نشانه‌گذاری خطایی وجود دارد؟ تا چه حد می‌توانید از انواع ساختارهای گرامری به طور صحیح و با کمترین میزان خطا استفاده کنید؟

 

7bvkUe-1582183047.jpg


آنچه در این بخش اهمیت دارد این است که در عین استفاده از اواع مختلف ساختارها، کمترین میزان خطا را داشته باشید. بنابراین، استفاده از ساختارهای ساده حتی با وجود خطای صفر ارزش چندانی نخواهد‌داشت و شما نمره کاملی نخواهید گرفت.
همان طور که می‌بینید موارد متعددی وجود دارد که ممتحنین براساس آن اقدام به ارزیابی نوشته شما می‌کنند. برای توضیحات بیشتر در مورد نحوه تصحیح بخش‌ رایتینگ آیلتس ، بر روی فایل‌های زیر کلیک کنید.
پیشنهاد می‌کنیم پیش از آزمون IELTS، زمانی را به آشنایی با نحوه ارزیابی هر بخش اختصاص دهید تا به این ترتیب، احساس خوبی نسبت ارزیابی آزمون خود داشته‌باشید.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!