بورسیه تحصیلی ؛ رویای بسیاری از دانشجویان (قسمت دوم)

در شماره اول از این مقاله اطلاعاتی درباره تعریف بورسیه تحصیلی و انواع آن به شما ارائه دادیم. در ادامه،قصد داریم اطلاعاتی در خصوص شرایط و چگونگی دریافت بورسیه در اختیار شما قرار دهیم. با ما در مجله دیاکو همراه باشید.
بورسیه تحصیلی ؛ رویای بسیاری از دانشجویان (قسمت دوم)


 

برای دریافت بورسیه تحصیلی چه شرایطی لازم است؟


  
نمره زبان

 

همان طور که می‌دانید یکی از پیش نیاز‌های اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی، داشتن تسلط کافی به زبان انگلیسی است. برای این منظور شما می‌بایست مدرکی دالِ بر توانایی و مهارت خود در این زمینه ارائه دهید. آزمون‌های بین المللی تافل و آیلتس می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. اگر میزان مهارتتان در زبان انگلیسی هنوز در سطحی قابل قبول نیست، می‌توانید در دوره‌های آیلتس، تافل ، سلپیپ یا هر دوره دیگری که مدنظرتان است، شرکت کنید.

 

AY_3wN-1571137226.jpg

 

 معدل

 

یکی از شرایط مهم برای دریافت بورسیه تحصیلی، داشتن معدل بالا (الف یا بالای ۱۷) است. برای دانشگاه‌های دیگر، تفاوتی ندارد شما در کدام دانشگاه تحصیل کرده‌اید، بلکه آن چه اهمیت دارد معدل شماست. 

 

F4NjKA-1571137743.jpg


   مقاله 

 

همان طور که می‌دانید یکی از الزامات اصلی و مهم برای دریافت بورسیه، داشتن مقاله و طرح‌های پژوهشی است. هر چه مقالات شما در سطح کیفی بالاتری قرار داشته و در مجلات معتبرتری ارائه شده باشند، امتیاز بیشتری به شما تعلق خواهد گرفت. باید بدانید که منظور از مقالات، مقاله‌ای به زبان انگلیسی است که در مجلات یا سایت‌های معتبر مثل scopus منتشر شده باشد. البته مقالات فارسی می‌توانند جهت پربار کردن رزومه شما ذکر شوند، اما شخص ارزیاب نمی تواند داوری مناسبی در خصوص مقاله‌ای به زبان بومی شما داشته باشد.

 

hO07cL-1571140451.jpg


 

توصیه نامه

 

پیشنهاد می‌کنیم از نوشتن توصیه‌نامه‌ای مناسب و قوی سرسری نگذرید و سعی کنید با صرف حوصله و وقت کافی، توصیه‌نامه‌ای غنی برای خود تهیه کنید. سعی کنید در توصیه‌نامه خود نشان دهید که با شبکه یا تعدادی از استادهای رشته تحصیلی خود در ارتباط هستید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره توصیه‌نامه به مقاله چگونه یک توصیه نامه خوب بنویسیم؟ مراجعه کنید.


  انگیزه‌نامه

کاری که در انگیزه‌نامه می‌بایست انجام دهید، این است که از علایق شخصی خود در حوزه کاری و تحصیلی بگویید. شما در این نامه باید دلیل انتخاب کشور و دانشگاه موردنظر خود را ذکر کنید و سعی کنید با قلم خود، ارزیاب را قانع کنید که لایق دریافت بورسیه هستید و شرایط و صلاحیت لازم در این زمینه را دارید. اگر می‌خواهید در خصوص انگیزه نامه بیشتر بدانید، می‌توانید مقاله چگونه یک انگیزه نامه خوب (SOP) بنویسیم؟ را مطالعه کنید.

 

CoX1od-1571137836.jpg


 ارتباط با استاد

 

یکی از نقاط قوت شما می‌تواند ارتباط با استادی پرکار در دانشگاه باشد. پیشنهاد می کنیم با یکی از اساتید مطرح در رشته تحصیلی خود ارتباط بگیرید و با انجام کاری تحقیقاتی به پررنگ‌تر شدن این ارتباط کمک کنید. البته این تنها شامل دانشگاه محل تحصیل شما نخواهد بود. یکی از پیشنهادات مرسوم در زمینه دریافت بورسیه این است که با مراجعه به موتور جست‌و‌جوی scholar.google.com ، با اساتید و حوزه‌های کاری آنها که در قالب مقالات ارائه شده است، آشنا شوید. سپس خلاصه‌ای از طرح تحقیقاتی خود را برای او ارسال کنید. چنانچه طرح شما استاد را جذب کند، می تواند تاثیر بسزایی در دریافت بورسیه تحصیلی‌تان داشته باشد.

 

Bf1pV3-1571138570.jpg


سن

بهتر است برای درخواست بورسیه تحصیلی بین مقاطع تحصیلی مختلف، فاصله زیادی نباشد. البته اگر این فاصله با کارهای تحقیقاتی یا سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلیتان پر شود، می‌تواند دلیل خوبی برای گپ ایجاد شده باشد.


برای دریافت بورسیه تحصیلی چه مراحلی باید طی شود؟

 

  کشور موردنظر خود را انتخاب کنید

به طور حتم اولین اقدام برای دریافت بورسیه تحصیلی، انتخاب کشور است. شما ابتدا باید کشور مقصد خود را انتخاب کنید تا سایر مراحل را با توجه مقصد خود دنبال کنید. توجه داشته باشید برای این کار شما نیاز دارید تا اطلاعات دقیقی بدست آورید. شما می‌توانید با مراجعه سفارت‌خانه یا بررسی دانشگاه‌های معتبر کشور موردنظر اطلاعاتی درخصوص شرایط دریافت بورسیه تحصیلی بدست آورید.


 دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید

بعد از اینکه کشور موردنظر خود را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب دانشگاه می‌رسد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشگاه ، می‌توانید از سایت دانشگاه کمک بگیرید. هم‌چنین از طریق تماس تلفنی با دانشگاه یا ارسال ایمیل می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید. دقت داشته باشید که با در نظر گرفتن رشته تحصیلی موردنظر و تخصص خود، دانشگاه خود را انتخاب کنید.

 

5ogjQw-1571138014.jpg


  رزومه خود را تکمیل کنید

پیش از تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه درخواست، می‌بایست رزومه قوی و پرباری تهیه کنید. شما در رزومه خود باید ذکر کنید که تا به حال چه کارهایی انجام داده‌اید، در کدام دانشگاه و در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید، چه مقاله‌هایی ارائه داده‌اید یا موضوع پایان‌ نامه‌تان در چه حوزه‌ای است. اگر تعداد مقالات کمی دارید، نگران نباشید. سعی کنید در خصوص روش کار یا نتایج بدست آمده، توضیح دهید. توجه داشته باشید که حجم رزومه شما تاثیر روانشناختی بر روی داور شما خواهد داشت. 
همان طور که می‌دانید رزومه شما باید به زبان انگلیسی باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل رزومه خود، از چند متخصص و خبره در این حوزه کمک بگیرید تا بتوانید محتوای مناسبی در رزومه خود جای دهید. واقعیت این است که رزومه شما نمودی است از آن چیزی که هستید. بعد از تکمیل رزومه، آن را برای دانشگاه ارسال کنید.

 

pfcy9X-1571137791.jpg

 


 مدارک خود را ارسال کنید

بعد از اینکه رزومه‌تان توسط دانشگاه تایید شد، نوبت به تکمیل و ارسال مدارک می‌رسد. سعی کنید تمام مدارکی که دانشگاه از شما می‌خواهد مثل ریزنمرات و دانشنامه را ارائه دهید. البته شاید تمام مدارکی که دانشگاه از شما می‌خواهد را نداشته باشید، در این صورت می‌توانید از بخش پشتیبانی دانشگاه کمک بگیرید تا اگر امکان دارد، برای یک از سری مدارک، معادل آن را ارائه دهید. 


 برای اخذ ویزا اقدام کنید

یکی از فرسایشی‌ترین مراحل، مرحله اخذ ویزا است. شما ابتدا باید از سفارت وقت بگیرید. پس از ارائه مدارک و انجام مصاحبه باید منتظر نتیجه درخواست خود باشید. سعی کنید طبق وقت مقرر در سفارت حضور داشته باشید تا فرصت خود را از دست ندهید. این پروسه شاید یک سال یا بیشتر زمان ببرد. بنابراین، صبور باشید.

 

MX04nw-1571138157.jpg

 
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!