از بلوکارت ( کارت آبی) چه می دانید؟

اگر شما متقاضی مهاجرت به آلمان هستید و می خواهید به یکی از قطب های بزرگ اقتصادی اروپا مهاجرت کنید، حتما" نام بلوکارت یا کارت آبی به گوشتان خورده است. این کارت ، مجوزی برای زندگی و کار شما و خانواد‌تان در کشورهای اتحادیه اروپا(به جز انگلیس، ایرلند و دانمارک) می باشد .
از بلوکارت ( کارت آبی) چه می دانید؟

حقیقت این است که این کارت مجوزی جهت کار برای متقاضیان تلقی می شود، اما قضیه به همین جا ختم نمی شود؛ این مجوز راهی برای اخذ اقامت در کشورهای اتحادیه اروپا می باشد. بد نیست بدانید طرح بلوکارت اولین بار در سال ۲۰۰۹ در اتحادیه اروپا مطرح شد. این کارت برگرفته از گرین کارت (کارت سبز) آمریکا می باشد. از آنجا که پرچم اتحادیه اروپا به رنگ آبی است، رنگ این کارت نیز به تاثی از رنگ پرچم، آبی انتخاب شده است. در این بین ،کشور آلمان، یکی از فعال ترین کشورها در زمینه صدور بلوکارت، از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ بیش از ۷ هزار بلوکارت صادر کرده است.


مزایای بلوکارت چیست؟


بلوکارت در حقیقت با ایجاد بهبود شرایط زندگی برای مهاجران به دنبال تامین نیروی متخصص مورد‌نیاز برای کشورهای اروپایی است. اگر بخواهیم مزایای بلوکارت را ذکر کنیم، می‌توانیم به حقوق اجتماعی،اقتصادی،رفاهی و حمایتی برابر با شهروندان اروپایی، حقوق و مزایای شغلی برابر با شهروندان اروپایی، مجوز سفر، جا‌‌به‌جایی و یا کار در کشورهای اروپایی( به جز انگلیس، ایرلند و دانمارک)، مجوز همراهی اعضای خانواده دارندگان بلوکارت در اروپا، سهولت در دریافت اقامت برای تمام اعضای خانواده، امکان تحصیل رایگان برای خود فرد و اعضای خانواده و امکان اشتغال اعضای خانواده اشاره کنیم.
اگر شما موفق به دریافت بلوکارت شوید، بعد از ۱۸ ماه کار در یکی از کشورهای اروپایی، این امکان به شما داده خواهد شد تا در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشغول شوید. به این ترتیب، شما در هر کجا که کار کرده باشید و دارای سابقه باشید، مادامی که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال جا‌به‌جایی و رفت‌‌و‌آمد باشید، می‌توانید از مزایای سابقه کاری خود برای دریافت اقامت و بازنشستگی بهره‌مند شوید. هم‌چنین این امکان برای شما وجود دارد تا پس از دوسال کار(حتی در حین کار) شغل خود را عوض کنید.
اگر بلوکارت خود را دریافت کردید، اما از زمان دریافت تا حداکثر ۱ سال، امکان حضور در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ندارید، جای نگرانی نیست؛ بلوکارت شما همچنان اعتبار خود را حفظ می‌کند.

 

84zfho-1569400019.jpg

 

بلوکارت چه مدت اعتبار دارد؟


بلوکارت با اعتباری چهار‌ساله برای متقاضیان ارائه می‌شود. بعد از گذشت ۳ سال از تاریخ صدور بلوکارت، چنانچه کماکان مشغول به کار باشید، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. لازم است بدانید پس از گذشت دو سال از تاریخ صدور بلوکارت و در صورت داشتن سطح زبانی معادل B1 در زبان آلمانی،می‌توانید درخواست اقامت دائم دهید. البته لازم به ذکر است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا عملکرد متفاوتی در اجرای قوانین بلوکارت دارند، مثلاً در برخی کشورهای اروپایی بعد از دوسال می‌توانید اقامت دائم دریافت کنید، در حالیکه برای برخی دیگر، این زمان به ۵ سال و یا بیشتر می رسد.

 

Un93SW-1569398460.jpg


برای دریافت بلوکارت چه شرایطی لازم است؟


اگر می‌خواهید برای دریافت بلوکارت درخواست دهید، میبایست شرایطی را داشته باشید. شروط اولیه برای درخواست بلوکارت این است که اولاً متقاضی می‌بایست شهروند غیراروپایی باشد. دوماً، فارغ التحصیل دوره سه ساله کاشناسی در رشته‌ای خاص باشد و در آخر، فرد متقاضی می‌بایست دارای قرارداد یا پیشنهاد کاری باشد.
لازم است بدانید برای درخواست بلوکارت شما باید حداقل ۵ سال سابقه کاری داشته باشید، به طوریکه دو سال از این سابقه مربوط به تجربه‌ای حرفه ای باشد.
اگر فارغ التحصیل مقطع لیسانس و یا بالاتر هستید، می‌بایست حداقل یک سال سابقه کاری را در رزومه خود داشته باشید.
توجه داشته باشید که پیشنهاد شغلی شما می‌بایست برای حداقل یک سال کاری باشد. همچنین، حقوق درج شده در قرارداد مبلغی معادل ۵/۱ برابر میانگین دستمزد کشور مدنظرتان باشد. البته لازم به ذکر است چناچه کشور موردنظر شما کمبود نیروی شدیدی در رشته‌هایی مانند علوم طبیعی، ریاضی، مهندسی، IT و پزشکی (به جز دندانپزشکی) داشته باشد، با تایید مراجع مربوطه، می‌توان با مبلغی معادل ۸۰ درصد میانگین حقوق کشور مقصد، اقدام به عقد قرارداد کرد.
جالب است بدانید برای بلوکارت لازم نیست مدرک زبان به خصوصی داشته باشید، اما به هر حال شما برای ارتباط با دیگر افراد و محیط کاری خود، نیاز به یادگیری زبان کشور مقصد یا حداقل زبان انگلیسی را دارید.

 

nfC38W-1569398789.jpg


برای درخواست بلوکارت چه مدارکی لازم است؟


•    پاسپورت
•    یک قطعه عکس بیومتریک
•    ترجمه مدرک دانشگاهی
•    گواهی اعتبار تحصیلات دانشگاهی
•    توجه سوابق کاری
•    پیشنهاد یا قرارداد کاری
•    فرم درخواست تمدید اقامت
•    موافقت‌نامه اداره کار آلمان(کشور مقصد)
•    فرم تشریح شغل متقاضی
•    مدرک گذراندن دوره کارآموزی

 

CfNIIG-1569398513.jpg


مراحل دریافت بلوکارت


ارزشیابی مدرک) اولین کاری که برای درخواست بلوکارت باید انجام دهید، این است که مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کنید تا ارزش مدرکتان از نظر کشوری مثل آلمان سنجیده شود. اداره مرکزی آموزش خارجیان آلمان (ZAB) که زیرنظر وزارت فرهنگ آلمان است، این کار را برای شما انجام می‌دهد. با این حال، بهتر است لیست مراکز آموزشی و دانشگاهی ایران که موردتایید دولت آلمان است، بررسی کنید. برای این منظور می‌توانید از بانک اطلاعاتی anabin استفاده کنید. بعد از جست‌و‌جوی نام دانشگاه، چنانچه وضعیت مرکز در حالت H+ قرار داشته باشد، یعنی مدرک دانشگاه موردنظرتان، مورد پذیرش دولت آلمان است اما اگر علامت آن به صورت H- باشد،یعنی مدرک شما مورد‌تایید نیست. در صورتی که علامت مذکور به شکل H+/- باشد، به این معنی است که در خصوص تایید مدرکتان تردید وجود دارد و نظر خاصی در این زمینه وجود ندارد. البته شما می‌توانید از طریق ایمیل با این سازمان ارتباط برقرار کنید تا بتوانید سوالات خود را مطرح کنید.

 

B42F2F-1569399726.jpg


بعد از اینکه مطمئن شدید، مدرکتان مورد تایید دولت آلمان است، دست به کار شوید و فرم آنلاینی که در سایت وجود دارد را دانلود کرده و تکمیل کنید. پس از ارسال فرم، ایمیلی به شما زده می شود که در آن از شما تقاضا می‌شود مدارک خود را به سازمان بفرستید. احتیاجی نیست اصل مدارک خود را ارسال کنید، تنها کافیست ترجمه مدرک و ریز نمرات، ترجمه شناسنامه و کپی پاسپورت خود را پست کنید. توجه داشته باشید که رسید هزینه‌ها را به همراه مدارکتان ارسال کنید. ارزشیابی مدرک شما بین ۵ تا ۶ روز کاری انجام می‌گیرد اما به دلیل حجم بالای تقاضاها، نهایتاً بعد از ۲-۳ ماه نتیجه نهایی به شما اطلاع داده می‌شود.
دریافت پیشنهاد کاری) بعد از انجام مرحله اول، نوبت به دریافت پیشنهاد یا قرارداد کاری می‌رسد. چنانچه در آلمان حضور دارید، می‌توانید با مراجعه به سایت اداره کار آلمان اقدام کنید. اما اگر خارج از آلمان هستید، می‌توانید به سایت make-it-in-germany.com مراجعه کنید. این سایت در حوزه مهاجرت به آلمان فعالیت دارد. هم چنین، می توانید به سایت رسمی بلوکارت اروپا apply.eu مراجعه کنید و پس از ایجاد حساب کاربری، رزومه خود را در سایت آپلود کنید. شرکت‌های مختلفی در سراسر اروپا در این سایت به دنبال نیروی کار متخصص هستند. در صورتی که شرکتی رزومه شما را مناسب خود تلقی کند، مصاحبه‌ای آنلاین با شما انجام می‌گیرد و در صورت تایید، پیشنهاد کاری برای شما ارسال خواهد شد.

 

-dYLyS-1569398558.jpg


دریافت بلوکارت) با گذر از دو مرحله قبل، می توانید برای دریافت بلوکارت اقدام کنید. هم‌وطنانی که در ایران هستند، می توانند برای این کار، به سفارت مراجعه کنند. با ارائه کامل مدارک به سفارت، به طور معمول پس از ۳ ماه نتیجه نهایی مشخص شده و بلوکارت شما صادر می‌شود.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!