برنامه‌ریزی، پاشنه آشیل موفقیت در آزمون آیلتس

تا به حال چندین‌بار در آزمون آیلتس شرکت کرده‌ام اما هنوز نتوانسته‌ام نمره قابل‌قبولی کسب کنم! اگر شما هم جزو افرادی هستید که دغدغه اصلیتان مهاجرت است اما یکی از موانع پیش‌رویتان، گرفتن نمره‌ای قابل قبول در آزمون آیلتس است، این مقاله را دنبال کنید.
برنامه‌ریزی، پاشنه آشیل موفقیت در آزمون آیلتس

 

این روزها تب‌و‌تاب مهاجرت به کشورهای دیگر برای کار یا زندگی به شدت بالا گرفته‌است اما یکی از فاکتورهای اصلی برای اخذ ویزا و یا دریافت پذیرش از دانشگاه موردنظرتان، کسب نمره‌ای بالا در آزمون IELTS است. اما چگونه؟
اغلب شرکت‌کنندگان در امتحان آیلتس، چندین بار در آزمون‌های آزمایشی و انواع و اقسام کلاس‌های زبان آیلتس شرکت کرده‌اند، و اگر نگاهی به کتابخانه آنها بیندازید، با انواع و اقسام کتاب‌های آیلتس مواجه می‌شوید! اما اشکال کار کجاست؟
به جای سخت کار کردن، هوشمندانه کار کن! بسیاری از متقاضیان از هر کلاس، هر منبع و هر آزمونی که پیش‌رویشان قرار می‌گیرد استقبال می‌کنند و در مواجهه با انبوهی از اطلاعات و مشورت با هر فردی، تنها دچار سردرگمی و عدم‌بازدهی می‌شوند. شاید شما مطالعه زیادی هم داشته باشید اما وقتی درست و اصولی مطالعه نکنید، طبیعتاً نتیجه موردانتظار را هم دریافت نمی‌کنید. با این حساب، به نظر می‌رسد پاشنه ‌آشیل این ماجرا، برنامه ریزی است.

 

Zw7SJZ-1573562843.jpg


پیش‌نیاز برنامه‌ریزی برای آزمون آیلتس


قبل از هر گونه اقدامی جهت برنامه‌ریزی، اول باید بدانید که آزمون آیلتس به چه شکل است؟ نحوه نمره‌دهی در این آزمون چگونه است؟ زمان‌بندی آزمون آیلتس برای هر مهارت چگونه است؟ چراکه بدون داشتن آگاهی درخصوص این آزمون نمی‌توان برنامه‌ریزی درستی داشت.

 

ot4vEb-1573560560.jpg

 

چه فاکتورهایی در برنامه‌ریزی اهمیت دارند؟


اگر می‌خواهید در ازای وقتی که صرف مطالعه می‌کنید، نتیجه مطلوبی دریافت کنید، باید بدانید که کدام مسیر بهینه‌ترین مسیر برای شما خواهد‌بود. بنابراین، با توجه به شرایط فردی هر شخص، برنامه‌ریزی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در این میان، سوالی که ممکن است پیش آید این است که چه فاکتورهایی برای برنامه‌ریزی می‌بایست درنظر گرفته شود؟ افراد مختلف با توجه الویت‌های متفاوتی که دارند، ممکن است اِلمان‌های متفاوتی برای این قضیه درنظر بگیرند اما به طور کلی سه فاکتور اساسی برای رسیدن به نتیجه مطلوب موردتوجه است؛ زمان، سطح زبان و وقت آزاد.

 

QfgHxJ-1573560711.jpg


زمان: برای گرفتن نمره موردنظرتان چقدر فرصت دارید؟
سطح زبان: دانش انگلیسی شما در چه سطحی است؟
وقت آزاد: در طول روز چقدر زمان در اختیار دارید تا صرف مطالعه کنید؟

 

چه گام‌هایی لازم است؟

 

اولین گام تعیین هدف است. ابتدا باید مشخص شود شما به عنوان متقاضی شرکت در این آزمون به دنبال چه نمره‌ای هستید. چراکه فردی که به دنبال نمره ۶ آیلتس است با فردی که در پی کسب نمره‌ای معادل ۸ است، مطالعه متفاوتی لازم دارد. بنابراین، آنچه اهمیت دارد این است که ابتدا باید بدانید نمره قابل‌قبول دانشگاه یا مرکز موردنظرتان چند است.

 

FAOWQt-1573560765.jpg


دومین گام، تعیین سطح دانش زبانی شماست. بعد از اینکه مشخص شد شما باید چه نمره‌ای را کسب کنید، لازم است مشخص شود شما در چه سطحی قرار دارید. مثلاً فردی که در سطحی مقدماتی قرار دارد و به دنبال نمره ۷ آیلتس است، با شخصی که در سطحی پیشرفته است و همان نمره را دنبال می‌کند، به طور حتم برنامه مطالعاتی متفاوتی می‌طلبند. بنابراین، لازم است تا شما تعیین سطح شوید.
گام بعدی، شناسایی نقاط ضعف و قوت است. طبیعیست در هر سطحی که قرار داشته باشید، احتمالاً حداقل در یک مهارت دچار ضعف ‌باشید. بنابراین، بسیار مهم است تا مشخص شود شما در کدام مهارت ضعف و در کدامیک تسلط دارید تا برنامه‌ریزی فردی شما طبق آن انجام گیرد. برای این‌کار می‌توانید از آزمون‌های آزمایشی رایج استفاده کنید.

 

kVm5x1-1573560796.jpg


گام چهارم، تعیین مهلت زمانی است که برای گرفتن مدرک آیلتس در اختیار دارید. به این معنی که باید مشخص شود شما چه مدت فرصت در اختیار دارید تا به ددلاین یا مهلت زمانی دانشگاه یا مرکز موردنظرتان برسید. قاعدتاً کسی که یکسال زمان در اختیار دارد با فردی که تنها سه ماه فرصت دارد، برنامه‌های متفاوتی خواهند‌داشت.

 

XMJdFf-1573560847.jpg


گام پنجم، تعیین وقت آزاد برای مطالعه است.  در این گام، شما باید مشخص کنید که در طول روز چه میزان وقت آزاد برای مطالعه می‌توانید داشته‌باشید. اگر شاغل و یا دانشجو باشید، قاعدتاً در طول هفته بیش از دو یا سه ساعت فرصت نخواهید‌داشت و عمده زمان مطالعه شما در آخر هفته‌ها متمرکز می‌شود. با این حساب، برای آخر هفته برنامه فشرده‌تری باید بچینید.

 

99HUKz-1573560924.jpg


حال، با گذر از این ۵ گام نوبت به طرح‌ریزی برنامه مطالعاتی شما می‌رسد. توجه داشته‌باشید که برنامه‌ریزی یک دوره آیلتس در سه مقطع زمانی انجام می‌گیرد؛ برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت. بنا‌ به هدفی که دارید، برنامه شما می‌تواند یکی از زمان‌بندی‌های روزانه، هفتگی،ماهانه و یا سالانه را داشته‌باشد.

 

برنامه‌ای کلی جهت آمادگی برای آزمون آیلتس

 

همان طور که پیش‌تر بیان کردیم، هر فرد با توجه به میزان توانایی، میزان زمان آزاد و سایر شرایط، برنامه‌ای متفاوت و منحصر به خود را نیاز دارد. با این حال، اگر شما شاغل و یا دانشجو هستید و در طول روز بیش از دو یا ساعت زمان در اختیار ندارید و تنها آخر هفته‌ها فرصت کافی برای مطالعه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که هر چهار مهارت را در طول هفته تمرین کنید اما به طور مجزا! مثلاً، یک روز تنها بر روی مهارت اسپیکینگ کار کنید و روز دیگر بر روی ریدینگ. باقی روزها را با توجه به ضعف خود، به آن مهارت اختصاص دهید و بیشتر بر روی مهارت موردنظر خود کار کنید. در پایان هفته، یک آزمون آزمایشی از خود بگیرید و به تحلیل و رفع اشکالات خود بپردازید. با این حال، توصیه می‌کنیم برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر با فردی خبره مشورت کنید تا بتوانید بدون هدر دادن زمان و انرژی خود، بهترین نتیجه را از آنِ خود کنید.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!