با این ۵ نکته، بالاترین نمره را در سوالات چینش پاراگراف (Reorder Paragraphs) کسب کنید!

اگر می‌خواهید نمره بالایی در آزمون PTE کسب کنید، می‌توانید روی بخش چینش پاراگراف (Reorder Paragraphs) حساب کنید. درست است که این بخش یکی از بخش‌های مشکل در بین سوالات این آزمون است، اما اگر به اندازه کافی تمرین کنید و نکات این بخش را رعایت کنید، می‌توانید نمره قابل قبولی در این بخش کسب کنید. توجه داشته باشید چنانچه بتوانید تنها ۵۰ درصد نمره را در این بخش کسب کنید، به نمره خوبی رسیده‌اید. اما چه راهکارهایی در این زمینه وجود دارد؟ یا به عبارتی برای کسب نمره‌ بالا در این بخش چه کاری باید انجام داد؟
با این ۵ نکته، بالاترین نمره را در سوالات چینش پاراگراف (Reorder Paragraphs) کسب کنید!

همان طور که می‌دانید Reorder Paragraphs یکی از سوالات ثابت در بخش ریدینگ آزمون PTE است. بنابراین، واضح است مهارتی که در این سوال مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، چیزی جز ریدینگ نیست. کاری که در این بخش باید انجام دهید این است که پاراگراف‌های یک متن را به ترتیب مرتب کنید. اما چگونه؟ فرمت این سوال به نحوی است که شما می‌بایست کادرهای نوشتاری (همان پاراگراف‌ها) را انتخاب کرده و به سمت کادرهای هدف بکشید. در شکل زیر می‌توانید نمونه‌ای از این سوال و آنچه را بیان کردیم، ببینید.

 

h-Is_Y-1582719937.jpg

 

همان طور که می‌بینید در سمت چپ صفحه، در کادری تحت عنوان SOURCE، پاراگراف‌های تصادفی و به هم ریخته قرار داده‌شده است. در همین صفحه و در سمت راست، کادر هدف (TARGET) قرار گرفته که شما باید متن‌های بهم ریخته را از سمت چپ به کادر هدف بکشید و آنها را مرتب کنید.
در این مقاله، ما بنا داریم تا نکاتی را به صورت گام به گام با شما به اشتراک گذاریم، به این امید که دیگر در حل سوالات Reorder Paragraphs مشکلی نداشته باشید.
اما بهتر است قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم، نگاهی به نحوه امتیازدهی این سوال داشته باشیم تا بدانیم روی چه نکاتی باید تمرکز شود.


امتیازدهی در Reorder Paragraphs

باید توجه داشته باشید که عملکرد شما در این بخش به میزان زیادی به درک شما از چگونگی چیدمان متن بستگی دارد. اگر جایگذاری تمام پاراگراف‌ها در کادر هدف درست باشد، حداکثر نمره را در این بخش می‌گیرید. اما اگر در یک یا دو مورد اشتباه کنید، تنها بخشی از نمره را کسب می‌کنید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله در ریدینگ آزمون PTE حرفه‌‌ای شوید! رجوع کنید.


۱.تمام متن‌ها را بخوانید


اولین قدمی که باید بردارید، این است که تمام متن‌های داخل کادر را بخوانید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا ایده اصلی هر پاراگراف و کل متن را درک کنید. بنابراین، هنگامیکه موضوع و هدف متن را بفهمید، پیداکردن نظم منطقی ایده‌ها برایتان ساده‌تر می شود.

 

1hpZ28-1582720079.jpg


۲.با جمله اصلی شروع کنید


جمله اصلی (topic sentence) عبارتی است که ایده اصلی پاراگراف را بیان می‌کند. نمونه‌هایی از این گونه جملات در زیر آورده شده است:

•    There are a plethora of reasons why the air pollution in X City is the worst in the world.


•    دلایل زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آلودگی هوا در شهر X در بدترین حالت در جهان قرار دارد.


•    Crime in more deprived areas is often a result of ingrained discrimination.


•    جرم و جنایت در مناطق محروم بیشتر نتیجه تبعیض ریشه‌دار است.


•    An essential strategy for companies to protect ships from pirate attacks to is to provide armed security on board.


•    یک استراتژی اساسی برای شرکت‌ها جهت محافظت از کشتی‌ها در برابر حملات دزدان دریایی، تأمین امنیت مسلحانه در کشتی است.


دقت داشته‌باشید که جملات اصلی با ضمیر یا پیوند به یک شخص (he, she,etc.) یا کلماتی نظیر study, research شروع نمی‌شود. جملات اصلی خود به تنهایی دارای بار معنایی هستند و به اطلاعات یا اقدامی که پیش از این ذکر شده، اشاره‌ای ندارند. هم‌چنین، جملاتی که دارای کلمات ربطی مثل although, though, if, whereas و ... هستند، معمولاً جملات اصلی نیستند.

 

yhQIhH-1582720106.jpg


۳. ترتیب منطقی جملات را تنظیم کنید


بعد از اینکه جمله اصلی مستقل را پیدا کردید، قدم بعدی تعیین یک ترتیب منطقی و معتبر از جملات است. شما می‌توانید این کار را با پیدا کردن ایده‌های ذکر‌شده در بین جملات مطرح شده، انجام دهید.
برای این کار از دستور زبان استفاده کنید. به دنبال حروف تعریف باشید. معمولاً از a یاan  زمانی استفاده می شود که به دنبال معرفی یک موضوع برای اولین بار هستیم. هم‌چنین، حرف تعریف the عموماً برای اشاره به شخص یا چیزی خاص و یا معرفی فرد یا موضوعی که قبلاً معرفی شده‌است، بکار می‌رود.
بعلاوه، شما در این بخش برای درک نظم منطقی بین جملات می‌بایست به دنبال عناصر دیگری مانند ضمائر، قیدهایی مثل additionally, besides و یا کلماتی همچون but و forever باشید.
ابزار مهم دیگری که می‌تواند به شما در تعیین ترتیب منطقی جملات کمک کند ، توالی زمان است. به همین منظور، بهتر است به سرنخ‌هایی نگاه کنید که در مورد زمان حال ، گذشته یا آینده ایده می‌دهد.

 

2BT6pD-1582720135.jpg


۴.آزمون و خطا کنید


اکنون از استراتژی‌هایی که در قسمت‌های قبلی گفته شد، استفاده کنید و از آزمون و خطا برای حذف گزینه‌های اشتباه استفاده کنید. با جمله اصلی شروع کنید و سپس به دنبال جملاتی باشید که موضوع را ادامه می‌دهند.
 سعی کنید تمام شکل‌های ممکن یک پاراگراف منسجم را در ذهن خود مرور کنید. در این بین، اگر به ساختار نا‌به‌جایی برخورد کردید، دوباره بر روی آن فکر کنید تا ترتیب درست را پیدا کنید.

 

4vpkzZ-1582720164.jpg


۵.بسیار تمرین کنید


سعی کنید از این استراتژی‌ها استفاده و بسیار تمرین کنید. برای این کار، می‌توانید از انواع سوالات استانداردی که در این زمینه موجود هستند، استفاده کنید. هم‌چنین، توصیه ما به شما این است که برای آشنایی بیشتر با سوالات، چندین بار در آزمون آزمایشی PTE (ماک) شرکت کنید تا علاوه بر تمرین بیشتر، با فضای آزمون نیز آشنا شوید.


کلام آخر...


سوالات بخش Reorder Paragraph از جمله سوالات سرراست در آزمون PTE هستند. بنابراین، اگر با استراتژی ‌صحیحی تمرین کنید، به طور حتم این بخش برای شما آسان خواهد بود. دقت داشته‌باشید که برای هر سوال فقط ۲ دقیقه وقت بگذارید و سعی کنید با تمرین بیشتر این زمان را کاهش دهید.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!