با استفاده از این نکات، نمره Oral Fluency و تلفظ خود را در آزمونPTE بهبود بخشید!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اکثر ما در زندگی روزمره، سخنران‌های چندان خوبی نیستیم! خب، اگر توجه کرده‌باشید در یک منطقه کوچک لهجه‌ها و سبک‌های گفتاری متنوعی دیده‌ می‌شود. در واقع، به دلیل مهاجرت‌، لهجه‌ها مدام در حال تغییر هستند و شما در یک منطقه خاص، شاهد تغییرات زیادی در لهجه افراد هستید. از طرفی زندگی اجتماعی همه ما در گرو این زبان عامیانه است. اما امروزه حتی در محل کار نیز دیگر خبری از زبان رسمی نیست و این نحوه گفتار نسبت به گذشته رنگ باخته‌است. در نتیجه، حتی یک انگلیسی‌زبان نیز ممکن است در بخش اسپیکینگ نمره کمی بگیرد.
با استفاده از این نکات، نمره Oral Fluency و تلفظ خود را در آزمونPTE  بهبود بخشید!

 

 نحوه صحبت روزانه به طور غیرمستقیم بر چگونگی صحبت ما در این آزمون اثرگذار است. علاوه بر این، ممکن است تلفظ نیز تحت تاثیر قرار گیرد. PTE پاسخ شما را با در نظر گرفتن سه مهارت كليدی محتوا ، روان بودن و تلفظ ارزيابي می‌کند. شما برای هر سوال نهایتاً ۱۵ نمره می‌گیرید؛ به عبارتی به ازای داشتن هر مهارت ۵ نمره. بنابراین، با ارتقای مهارت‌ در این بخش می‌توانید نمره خود را به سطح بالایی برسانید.
 Oral Fluency چیزی جز جریان، سرعت و استفاده صحیح از دستور زبان نیست. و اما تلفظ ترکیبی از آواهاست که کمک می‌کند هر کلمه با وضوح و بیانی درست ادا شود. اکثر متقاضیان در تولید محتوا مشکلی ندارند، بلکه مشکل اصلی در این دو مهارت است. اما چه اشتباهات رایجی سبب می‌شود تا شما نمره این بخش را از دست دهید؟ و مهمتر از آن، راه حل چیست؟
اجازه دهید به نکاتی که می‌بایست در این زمینه مدنظر داشته‌باشید، نگاهی بیندازیم تا متوجه شوید چه مواردی به شما کمک می‌کند تا نمره بالاتری در دو مهارت Oral Fluency و تلفظ بدست آورید.

 

eSMMYf-1580127429.jpg


زبان محاوره را کنار بگذارید!


توجه داشته‌باشید که شما برای یک آزمون رسمی آماده می‌شوید. بنابراین، لازم است تا از زبان رسمی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم پیش از رفتن به مرکز آزمون و یا حتی پیش از شروع فرایند تمرین و آمادگی، استفاده از کلماتی نظیر wanna ،lemme یا gonna  را کنار بگذارید.
البته ممکن است بگویید، از فیلم‌هایی که به تماشای آن نشسته‌اید، لهجه خاصی را انتخاب کرده‌اید. چراکه سریعترین راه برای یادگیری یک زبان است، تماشای فیلم است. در واقع، این روش یک قالب صوتی و تصویری است که نسبت به روش‌های معمول و یکنواخت بسیار لذت‌بخش‌تر است. به همین منظور ، می‌توانید مکالمات TED و کانال‌های خبری انگلیسی را دنبال کنید و به کتاب‌های صوتی گوش دهید. به خاطر داشته‌باشید هرچه به زبان رسمی‌ گوش کنید ، رسمی‌تر صحبت خواهید کرد.

 

8qdTWm-1580127454.jpg


با لحنی طبیعی و رسا صحبت کنید!


شاید سریع صحبت کردن برای شما طبیعی باشد اما در واقع این ریتم صحبت طبیعی نیست. چراکه اگر سریع صحبت کنید نمره از دست می‌دهید و کلماتی که ادا می‌کنید غیرقابل درک می‌شوند. به این ترتیب، کلماتی که بیان می‌کنید، معنایی نخواهند‌داشت و پیرسون علی رغم آگاهی شما در بخش گرامر و لغات، نمره پایینی به شما خواهد‌داد.
البته شاید این حالت تنها یک عکس العمل هیستریک ناشی از استرس آزمون باشد. اما به هر حال، بهتر است این عادت مخرب را ترک کنید.

 

EKvMZk-1580127514.jpg


شما می‌توانید با ایجاد آمادگی مناسب از طریق تست‌ها و تمرین‌های مختلف، تا حدودی این مشکل را مرتفع کنید. هرچه اطمینان بیشتری پیدا کنید ، طبیعی‌تر صحبت خواهید کرد.


به مکث‌ها، استرس‌ها و لحن خود توجه کنید!


هر جمله شامل تعدادی واژگان کلیدی است که به جمله شما معنا و مفهوم بخشیده و آن را کامل‌تر می‌‌کند. این‌ کلمات همان لغاتی هستند که شما باید بر روی آنها استرس دهید.
و اما مکث در جملات و عبارات باعث می‌شود گفتارتان قابل فهم‌تر شود. در حقیقت در حین صحبت کردن، مکث‌ها، استرس‌ها و لحن شما، چگونگی انتقال پیام را تعیین می‌کند، به طوریکه یک جمله می‌تواند با چندین لحن بیان شود. به این مثال توجه کنید؛" ?Are you going to that party” سعی کنید با تاکید بر کلمات مختلف و تغییر لحن خود این جمله را بیان کنید. سپس آن را ضبط کرده و به آن گوش دهید. به این ترتیب، دقیقاً متوجه می شوید که هر بار معنی جمله چه تغییری می‌کند.

 

LUkd-z-1580127602.jpg


از آواهای پرکننده‌ استفاده نکنید!


متاسفانه این کاری است که ما در بسیاری از مواقع انجام می‌دهیم. اما واقعا دلیل استفاده از اینها چیست؟ افکار همواره به دنبال تداوم و همپوشانی هستند. در واقع پیش از اینکه مغز اطلاعاتی را پردازش کند ، یک ایده جدید و مهم در ذهن ما ظاهر می‌شود. اگر دقت کرده‌باشید ما در زندگی روزمره بسیار تمایل داریم تا از پرکننده‌ها استفاده کنیم. تفاوت آن در این است که ما در زندگی واقعی چندان به آن توجه نمی‌کنیم اما سیستم ارزیابی PTE از آن غافل نخواهد شد.

 

STo2dc-1580127737.jpg


کاری که شما باید انجام دهید این است که در حین تمرین، پاسخ خود را چندین بار ضبط کنید تا به این ترتیب تعداد دفعاتی که از پرکننده‌ها استفاده می‌کنید، چک کنید. بنابراین، دفعه بعدی که تمرین می‌کنید، می‌توانید آگاهانه از پرکننده‌ها استفاده نکنید. نسبت به پاسخ‌های خود هوشیار باشید ، قطعاً روند یادگیری شما بهبود می‌یابد.


برای جواب دادن عجله نکنید!


ابتدا سوال را درک کنید، ایده‌های خود را سازماندهی کنید و سپس صحبت کنید. همان طور که قبلاً اشاره کردیم، اصولاً ما عادت نداریم افکار و ایده‌های تصادفی خود را سازماندهی کنیم. بنابراین، سعی می‌کنیم قبل از اینکه ایده‌های خود را فراموش کنیم، بدون تکمیل و توجه به جمله قبلی، فقط صحبت کنیم. این قسمت دقیقاً همان جایی است که تمرین شما آغاز می‌شود. شما باید ایده‌هایتان را به طور کامل بیان کنید و به هم پیوند دهید.
مزیت خوبی که آزمون PTE  دارد این است که دارای قالبی مشخص است. در واقع، دانستن الگوی امتحان و انواع سوالات و تمرین بر روی آنها باعث تقویت اسپیکینگ شما می‌شود. وقتی برای پاسخ به یک سوال عجله می‌کنید، احتمال اشتباه کردن بیشتر می‌شود. بنابراین، بهتر است مکث کنید، دستورالعمل و سوالات را با دقت بخوانید و سپس جواب دهید.
فراموش نکنید آرام بودن و حفظ خونسردی در طول آزمون کمک بزرگی به شما می‌کند.

 

312pzF-1580129294.jpg


از یک منبع خوب برای تمرین استفاده کنید!


در حال حاضر منابع آنلاین زیادی وجود دارند که می‌توانند در تمرین و بهبود این دو مهارت به شما کمک کنند. سعی کنید همیشه پاسخ‌های خود را هنگام تمرین آنلاین ضبط کنید ، به آنها گوش کنید و با مرور آنها از اشتباهات رایجی که مرتکب شده‌اید، آگاه شوید.


سخن آخر


ناامید نشوید! اگر هنوز در بخش‌هایی از این آزمون یا حتی تمامی بخش‌ها دچار مشکل هستید، ناامید نباشید. بعضی چیزها تنها زمانی نتیجه می‌دهد که شما به یک روش خاص عادت کرده‌باشید. به یاد داشته‌باشید ، هیچ چیز غیرممکن نیست و با تمرین مداوم می‌توانید هر چه می‌خواهید یاد بگیرید. تلفظ و روان بودن اسپیکینگ مهارتی نیست که بتوانید یک شبه آن را فرا بگیرید. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم از متریال مطالعاتی مفیدی استفاده کنید و از افراد حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید.

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!