چگونه ایده هایی جذاب برای Writing IELTS داشته باشیم؟

امروزه شاهد موضوعات بسیار جدیدی در بخش writing آزمون آیلتس می باشیم. موضوعاتی که حتی ممکن است هیچ تناسبی با فرهنگ کشور ما نداشته باشد و به دلیل سروکار نداشتن روزانه با آن ها قطعا ایده های کمتری برای نوشتن در موردشان خواهیم داشت. همین امر موجب شده است زبان آموزان از نداشتن و کمبود ایده در مورد موضوعات بخش writing آزمون شکایت کنند.
چگونه ایده هایی جذاب برای Writing IELTS داشته باشیم؟

در این مقاله ابتدا دو تسک رایتینگ آزمون آیلتس آکادمیک را برای شما تشریح می کنیم و سپس قصد خواهیم داشت که شما را با ایده های جذاب و کاربردی که می تواند در نوشتن Writing آزمون به شما کمک زیادی کند آشنا کنیم. تا انتهای این مقاله با آکادمی دیاکو همراه باشید.
توجه کنید که برای نوشتن رایتینگ آیلتس، لازم نیست که شما حتما یک نویسنده خوب باشید، با رعایت قوانین و تکنیک های موجود در Writing می توانید نمره مطلوبی در این بخش کسب کنید. شما با دانستن ساختار صحیح اصول نوشتن writing واستفاده از کلمات موثر به طورهوشمندانه و تمرین بیشتر قطعا می توانید در این بخش موفق باشید. دوعامل تاثیرگذار اصلی برروی موفقیت شما ساختار نگارش و زمان‌بندی درست می‌باشد که باید به آن ها توجه کرد.
در رایتینگ آیلتس، یک نگارش استاندارد می‌بایست دارای سه قسمت باشد: مقدمه، متن یا بدنه اصلی و نتیجه گیری. این ساختار به خصوص در آزمون رایتینگ آیلتس می‌بایست به درستی رعایت شود و بخش زیادی از نمره به این چارچوب نگارش وابسته است.  مقدمه معمولاً یک پاراگراف، بدنه دو يا سه پاراگراف و نتیجه گیری هم یک پاراگراف را به خود اختصاص می‌دهند. نکته  بعد توجه به زمان بندی در این بخش می باشد. معمولا شروع نوشتن سخت است و شاید تا بیش از یک ساعت هم زمان ببرد. ولی نا‌امید نشوید و ترس به خود راه ندهید. باید سعی کنید که اصول اولیه نگارش را بدرستی رعایت کنید. بعد از کمی تمرین، قطعا سریعتر و سریعتر خواهید نوشت و بالاخره به هدفتان که نوشتن دو رایتینگ در ۶۰ دقیقه برای آزمون آیلتس است خواهید رسید. پس بخاطر داشته باشید که شما باید همواره با در نظر گرفتن زمان تمرین کنید.

rw0K2s-1554723057.gif

در زیر به شما توضیح مختصری درمورد دو تسک رایتینگ آیلتس آکادمیک می دهیم:


Writing task 1:


در رایتینگ Task 1 داوطلب باید اطلاعاتی را که یک یا چند منبع اطلاعاتی (مثل نمودار خطی Line Graph؛نمودار دایره ای Pie Chart؛ نمودار میله ای Bar Chart؛ جدول Table؛ فرایند Process ؛ مقایسه Comparison) نشان می دهند، در حداقل ۱۵۰ کلمه خلاصه کند. توجه کنید که در تسک ۱ از شما خواسته میشود که یک گراف رو توصیف کنید یا خلاصه کنید. باید دقت کنید که در این تسک از رایتینگ آیلتس اصلا نظر شخصی خودتان را مطرح نکنید یا توضیحی از خودتان اضافه نکنید که از گراف قابل دریافت نمی باشد. دقت شود که رایتینگ داوطلب باید حاوی خلاصه ای از مهمترین اطلاعات باشد و به هیچ وجه نیازی نیست همه اطلاعاتی که در نمودارها داده شده را گزارش کرد. فراموش نکنید که از ۹ نمره ی رایتینگ آیلتس؛ ۳ نمره آن برای رایتینگ تسک ۱ و ۶ نمره اش برای رایتینگ تسک ۲ می باشد بنابراین تسک ۱ در بهترین حالت برای داوطلب تنها ۳ نمره می آورد.

CORJ-c-1554723151.gif

 

Writing task 2:


رایتینگ Task 2 آیلتس آکادمیک یک انشاء (Essay ) است. داوطلب باید در مورد یک موضوع داده شده نظر بدهد یا دو طرف یک موضوع را تحلیل کند و دلایل موافق ها و مخالف ها را بررسی کند. البته محدودیت این رایتینگ ۲۵۰ کلمه است و نوشته داوطلب باید بیشتر از ۲۵۰ کلمه باشد. مدت زمان این بخش؛ ۴۰ دقیقه می باشد بنابراین در مدیریت زمان خود باید توجه کافی را داشته باشید. معیارهای نمره دهی در این بخش عبارت است از:
پاسخ به سوالات؛ پیوستگی موضوع و ارتباط جملات؛ منبع لغات؛ درست استفاده کردن از گرامر و تنوع گرامر.
سوال های Task 2 رایتینگ آیلتس آکادمیک را در یکی از چهار دسته زیر می توان طبقه بندی کرد:.
•    سوال های Opinion
•    سوال های Discussion
•    Advantages/Disadvantages
•    سوال های Double-question
مشاهده می شود که در این بخش به دلیل موضوعات متنوعی که وجود دارد اغلب داوطلبان دچار سردرگمی و کمبود ایده می شوند. در اینجا به چند نکته برای افزایش ایده های جذاب در نوشتن رایتینگ آیلتس خواهیم پرداخت.

 

amHF3u-1554723130.gif

 

چگونه در Writing ایده های جذاب پیدا کنیم؟ 

۱- بارش افکار خوب انجام دهید!

دقیقا اولین کاری که بعد از خواندن سوال مربوط به رایتینگ انجام می دهید این باشد که بارش افکار کنید. بارش افکار یعنی اینکه بعد از متوجه شدن دقیق سوال، تمام آن چیزی که به ذهنتان می رسد را بر روی کاغذ بیاورید. در این مرحله بسیاری از ایده هایی که ممکن است در ابتدا از نظر شما مبهم باشد، بعد از بررسی می توانند به یک ایده ی اصلی برای نوشتن تبدیل شوند. با این روش شما قادر خواهید بود بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید کلمات مرتبط یا موضوع را روی کاغذ بیاورید. توصیه ما به شما این است که اگر احساس کردید که دیگر ایده ای به ذهنتان نمی رسد می توانید با خواندن سوال و با افزودن “چرا ” و “چطور” ایده های بیشتری را روی کاغذ پیاده کنید.


۲ـ آشنایی با موضوعات رایج در Writing: حداقل ۲۰ موضوع رایج و پرتکرار در آزمون آیلتس را مطالعه کنید و کلمات مربوط به آنها را به خوبی یاد بگیرید.در واقع هرچه دایره واژگانی بیشتری داشته باشید ایده پردازی در نوشتن قطعا برای شما ساده‌تر می‌شود.

۲- برای رسیدن به ایده های جذاب از خودتان سوال بپرسید:
یکی از راه‌های کاربردی برای رسیدن به ایده برای آزمون آیلتس سوال پرسیدن از خودتان است. با استفاده از کلمه‌های پرسشی پایه‌ای (چگونه، چه‌کسی، چه‌چیزی، چرا، چه‌موقع و کجا) از خودتان سوال بپرسید. جواب‌های این سوالات به شما درباره‌ی اینکه چه بگویید، قطعا ایده میدهند. بنابراین بهترین توصیه این است که سعی کنید تا جایی که میتوانید انواع مختلف سوالات را از خود بپرسید.سوالاتی که با "چه‌ موقع" و "کجا" شروع میشوند، حتی اگر بدیهی نباشند، میتوانند ایده‌های جدیدی برای رایتینگ آیلتس به شما بدهند.

۳- ایده های خود را سازماندهی کنید:
توجه کنید که Writing شما نباید بیشتر از سه پاراگراف اصلی (بدنه مقاله) داشته باشد و هر پاراگراف توضیح یک ایده می باشد. بنابراین بیش‌تر از دو یا سه ایده لازم نیست. بسیاری از مقاله های آیلتس به دلیل آن که داوطلب سعی میکنند ایده‌های زیادی را در آنها به کار بگیرند خوب نوشته نمی شوند. شما باید ایده ای را انتخاب کنید که مطمئن شوید کاملا با سوال مرتبط است وهمچنین میتوانید آن را با دلیل و مثال توضیح دهید حتی اگر بهترین ایده‌ی شما نباشد. بسیاری از مقاله های آیلتس (بخش دوم رایتینگ آیلتس) نمره مطلوبی دریافت نمی کنند چرا که موضوع اصلی مشخص نبوده و ایده‌ها سردرگم هستند. بنابراین قبل از اینکه نوشتن را شروع کنید، باید مشخص کنید دقیقا چه نوع ایده‌هایی دارید.

 

نکته پایانی:
توجه کنید که با یک برنامه‌ریزی مدون است که ایده‌های ناب به ذهن شما خطور می‌کند. شما بعد از درک سوال سعی کنید تمام آن چیزی را که به ذهنتان می رسد بر روی کاغذ بیاورید. آزمون آیلتس از یک سری موضوعات خاص استفاده می‌کند که تنوع این موضوعات در کتاب‌های کمبریج IELTS Cambridge  مشاهده می شود و با مطالعه آن ها می توان با این موضوعات آشنا شد.  همچنین استفاده از ویدیوهای آموزشی در وبسایت هایی همانند یوتیوب و مشاهده ی نمونه های نوشته شده در اینترنت از طریق سرچ Sample IELTS writing question؛ مطالعه ی روزنامه های انگلیسی،  گوش دادن به اخبار و مطالعه ی زیاد کتاب و در واقع بودن در معرض حوادث روز جهان قطعا می تواند به شما کمک کند. متن هایی که مطالعه می کنید از ساختارهای گرامری متنوعی تشکیل شده است. با دقت بیشتر هنگام خواندن متن میتوان کاربردهای واقعی و طبیعی ساختارهای گرامری را مشاهده کرد و با یادداشت برداری و تمرین این ساختارها، در نگارش خودتان هم از آنها بدرستی استفاده کنید. 


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!