از اوکراین؛ سبد نان اروپا بیشتر بدانید!

اوکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است که از نظر موقعیت جغرافیایی از غرب با کشور لهستان، از شرق با روسیه و از جنوب توسط دریای سیاه و دریای آزوف و از ناحیه‌ی شمالی توسط کشور بلاروس محاصره شده است. یکی از بزرگترین شهرهای اوکراین کی‌یف Київ است که رودخانه معروف دنیپر از این شهر عبور می‌کند. این کشور با مساحتی تقریباً ۶۰۳/۶۲۸ کیلومترمربع جمعیتی بالغ بر ۴۳/۹۴۲/۰۴۳ میلیون نفر دارد. این کشور زیبا که به طبیعت زیبایش معروف است هرساله توریست‌های زیادی را به خود جذب می‌کند؛ علاوه براین به دلیل هزینه‌های پایین زندگی و تحصیل رایگانی که دارد، اوکراین به مقصدی برای مهاجرت بسیاری از مردم تبدیل کرده است. برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با این کشور زیبا قصد داریم در این مقاله به معرفی آن بپردازیم.
از اوکراین؛ سبد نان اروپا بیشتر بدانید!


دین و مذهب در اوکراین چگونه است؟ 


یکی از مواردی که در سفر به هر کشوری باید در نظر گرفت این است که در بدو ورود بدانیم مردمان آن کشور چه مذهب و دینی دارند. جالب است بدانید در سرشماری سال ۲۰۰۶، ۶۲.۵ درصد از مردم  اوکراین به هیچ دین و مذهبی پایبند نبودند و ۳۳.۶ درصد از مردم مسیحی، ۰.۱ درصد یهودی و ۳/۸ درصد دین‌های دیگر داشتند. اما از سال ۲۰۱۶ به بعد به طور چشمگیری این آمارها جا به جا شد به طوری که  درصد بسیاری از مردم اوکراین گرایشاتی به دین پیدا کردند به طوری که ۸۱.۹ درصد از جمعیت اوکراین مسیحی شدند به طوری که ۶۵.۴ درصد آنها را اورتودکس و بقیه  را شاخه های مسیحیت دیگر شامل می شود. اما مسیحیت شاخه‌ی ارتودکس به عنوان دین رسمی اکثریت مردم اوکراین شناخته شده است. 

 

Rbr20Q-1569144352.jpg

 

•    آب و هوای اوکراین چگونه است؟ 


اگر قصد سفر به اوکراین را دارید باید خود را برای یک  آب و هوای معتدل قاره ای حاضر کنید؛ اما سواحل جنوبی دریای کریمه آب و هوای مدیترانه ای دارد. اما رطوبت و گرمای ملایم اقیانوس اطلس عاملی تاثیرگذار بر آب و هوای اوکراین است. در شمال اوکراین متوسط دمای سالانه بین ۵/۵ تا ۷ درجه سانتیگراد و ۱۱ تا ۱۳ درجه سانتیگراد است. در مناطق مختف اوکراین میزان بارندگی  سالانه متفاوت است به طوری که در غرب این کشور به ویژه کوه های کارپات بارش تقریبا زیاد است در حالی که در  مناطق ساحلی دریای سیاه و دریای کریمه میزان بارش تقریبا ۴۰۰  میلیمتر است. به طور کلی تابستان‌های اوکراین گرم و زمستان های آن بسیار سرد است و هرچه به مناطق جنوبی روید آب و هوا گرم تر می شود. 

 

•    از زبان و آداب و رسوم اوکراین بیشتر بدانید!


اوکراینی که بسیار به زبان روسی شبیه است به عنوان زبان رسمی شناخته شده است ولی  مردم به زبان روسی نیز در اوکراین صحبت می کنند؛ بخصوص در مناطق شرقی و جنوبی این کشور محاوره به زبان روسی بیشتر به چشم می خورد. اما در سفر به هرکشوری به منظور ارتباط با مردمان آن کشور باید با آداب و رسوم و فرهنگ آنجا آشنا شد. رقص و موسیقی در اوکراین جایگاه ویژه ای دارد. رقص‌های سنتی و قدیمی اوکراین از دیرباز مورد توجه قرار گرفته است؛ اصالت این رقص های زیبای سنتی به فرقه‌های مختلف مذهبی برمی‌گردد. از اهمیت اوکراین به موسیقی و هنر نمی توان سخنی به میان نیاورد چون این کشور مهد پرورش موسیقی دانان بزرگی چون چایکوفسکی و اوکان الزی بوده است. اگر شما به اوکراین سفر کنید با مهمان نوازی گرم اوکراینی‌ها مواجه می شوید. در کل چون اوکراین بین  دو قاره‌ی اروپا و آسیا قرار گرفته فرهنگش ادغامی از فرهنگ شرقی و غربی شده است؛ علاوه بر این  نمی‌توان از نقش دین مسیحیت بر فرهنگ و آداب و رسوم چشم پوشی کرد. 

 

iGaLOW-1569144551.jpg

 

•    جاذبه‌های گردشگری اوکراین کدامند؟  


طبیعت بکر اوکراین موجب شده که این کشور رتبه هشتم را از نظر جذب توریست به خود اختصاص دهد. با مجله دیاکو همراه باشید تا چند جاذبه‌ی زیبا از اوکراین را به شما معرفی کنیم. 
۱.   دروازه طلایی کی یف: دروازه‌ای در اوکراین که از لحاظ تاریخی به قرن ۱۱ میلادی برمی‌گردد و از جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود. 
۲.   موزه هنرهای ملی اوکراین کی یف National Art Museum of Ukraine: یکی از جاذبه‌های دیدنی اوکراین که هنرهای تجسمی قرون شانزدهم تا هجدهم میلادی را می‌توانید در آن‌جا مشاهده کنید موزه هنرهای ملی اوکراین است. 
۳.  باغ گیاه شناسی ملی کی‌یف: این باغ که تاسیس آن به سال ۱۹۳۶ برمی‌گردد، دارای تنوع گونه‌های مختلف گیاهی از سرتا سر جهان است. 
۴.   پارک آبی ژوراسیک کی یف: یکی از جاذبه‌های زیبا در اوکراین که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده و ایده‌ آن از پارک مشهور ژوراسیک و جنگل‌های آمازون است مکانی جذاب برای گذراندن اوقات فراغت آخر هفته است. 
۵.   کلیسای جامع پانتلیمون مقدس کی یف : Panteleimon's Cathedral این کلیسای معروف و زیبا با معماری منحصر به فردش یکی از جاذبه‌های جذاب اوکراین به شمار می‌رود. 
۶.   تونل عشق اوکراین Tunnel of Love: این جاذبه‌ی زیبا در خارج از روستای کلوان و در نزدیکی شهر ریون (Rivne) قرار گرفته است. در اصل این تونل یک ریل قطاری است که سالهاست قطاری به خود ندیده است ولی با پشت سر گذاشتن سالهای زیاد تبدیل به یک جاذبه‌ی زیبا بخصوص در فصل بهار و اوان فصل تابستان شده است. 

 

nf-l0n-1569144643.jpg

 

۷.    خیابان Khreshchatyk: یکی از زیباترین و معروف‌ترین خیابان‌های کی‌یف که در آن معماری ساختمان‌هایش خودنمایی می‌کند Khreshchaty در اوکراین است. 
۸.    لووف: یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی در اوکراین که شما با رفتن به آن‌جا فرهنگ‌ کشورهای مختلف را حس می‌کنید. این شهر سنتی و زیبا بخاطر معماری منحصر به فردش در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. 

 

BdO5ID-1569144939.jpg

 
•    تحصیل در اوکراین چگونه است؟ 


به دلیل کیفیت سطح خوب آموزشی و هزینه‌های نسبتاً پایین تحصیل در مراکز دانشگاهی اوکراین، هرساله این کشور مقصد بسیاری از افراد برای مهاجرت تحصیلی است. 
•    دوره کارشناسی در اوکراین: این دوره نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا ۴ ساله است و زبان تحصیل در دانشگاه‌ها اکثراً اوکراینی و روسی است. دانشجویان این دوره‌ی تحصیلی اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند. 

•    دوره‌ی کارشناسی ارشد در اوکراین: زبان تحصیل در این مقطع روسی، اوکراینی یا انگلیسی است و دوره‌ی تحصیلی معمولاً دو ساله است. در این مقطع نیز مانند دوره‌ی کارشناسی به دانش‌جویان اجازه‌ی ۲۰ ساعت کار داده می‌شود. 
•    مقطع دکتری: اوکراین برای دانش‌جویان این مقطع شرایط بسیار خوبی فراهم کرده است به طوری که اجازه‌ی کار ۳۰ ساعت در هفته به آن‌ها داده می شود و حقوقی هم به صورت ماهیانه به دانش‌جویان این مقطع اختصاص داده می‌شود. زبان تحصیل در این دوره با توجه به دانشگاه و رشته‌ی فرد اوکراینی یا انگلیسی است. 

در این مقاله چند نمونه از دانشگاه‌های اوکراین که جزو مراکز آموزشی معتبر دنیا می باشند برای آشنایی شما عزیزان آورده‌ایم:

۱. دانشگاه ملی کارازین خارکف: یکی از معتبرترین دانشگاه‌های اوکراین در شهر خارکف که از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی این کشور است و از نظر تعداد مقالات علمی چاپ شده در مقایسه با مراکز آموزشی دیگر اوکراین در رتبه سوم قرار دارد. 
۲. دانشگاه ملی تاراس Schevchenco : این دانشگاه که از معتبرترین دانشگاه های دنیاست با بسیاری از موسسات آموزشی و علمی خارجی در ارتباط است. 
۳. دانشگاه فنی ملی اوکراین: این دانشگاه که در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده است محل تحصیل بسیاری از دانشمندان بنام از جمله سرگئی Korolev  است. 

 

7Lkljy-1569144967.jpg

 

•    هزینه‌های زندگی در اوکراین چگونه است؟ 


در سال‌های اخیر بهبود وضعیت اقتصادی در اوکراین موجب شده تا این کشور مقصدی مناسب برای مهاجران به شمار آید. هزینه‌ی اجاره‌ خانه آپارتمان یک خوابه تا سه خوابه از ۲۸۵ دلار تا ۵۵۶ دلار متغیر است. اگر دانشجو باشید هزینه‌ی اجاره خوابگاه ماهیانه بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ دلار است. ایاب و ذهاب در اوکراین ارزان است به طوری که تاکسی در حدود ۱/۳۶ دلار و بلیط مترو ۰.۱۷ دلار است. اگر به یک رستوران ارزان قیمت در اوکراین بروید هزینه‌ی خوراک ۴/۱۶ دلار است. 

 

AAtiyL-1569143535.jpg

در این مقاله سعی کردیم به منظور آشنایی شما با این کشور در خصوص موضوعاتی همچون جاذبه‌های گردشگری، موقعیت جغرافیایی و آب و هوا، زبان و آداب و رسوم، معرفی دوره‌های تحصیلی و چند دانشگاه معروف این کشور و هزینه‌های زندگی اوکراین مطالبی را برای شما عزیزان ارائه دهیم.  
 

 

   

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!