بررسی انواع آزمون PTE

آزمون (PTE (Pearson Test of English یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است که توسط کمپانی Pearson برگزار می‌شود. کمپانی Pearson یکی از بزرگترین مجموعه‌های آموزشی- انتشاراتی دنیاست که در لندن مستقر می‌باشد. این آزمون در سه نسخه شامل Academic، General و Young Learners برگزار می‌شود و از اعتبار بسیار خوبی در میان سازمان‌ها و دانشگاه‌های سراسر جهان و به‌ویژه کشورهای انگلیسی زبان برخوردار است. سازمان مهاجرت کشورهای استرالیا و نیوزلند نسخه‌ آکادمیک این آزمون را به رسمیت می‌شناسند.
بررسی انواع آزمون PTE

 

در آزمون PTE هر چهار مهارت اصلی زبان شامل Listening، Reading، Speaking و Writing در یک نوبت به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار گرفته و نمره‌ی آن از ۹۰ محاسبه می‌شود. توانایی زبانی داوطلب در زمینه‌هایGrammar، Vocabulary، Oral Fluency، Pronunciation، Spelling و Writing Discourse سنجیده می‌شود. نمره‌ی ۶۵ در آزمون PTE معادل نمره‌ی ۷ در مهارت‌های آزمون آیلتس محسوب می‌شود. نتایج آزمون بین ۱ تا ۵ روز در وبسایت Pearson قابل مشاهده خواهد بود.


آزمون PTE توسط کامپیوتر تصحیح می‌شود و سلیقه‌ی انسانی در نتایج آن تاثیر ندارد. بنابراین داوطلب با اجرای روش صحیح پاسخ‌گویی به سوالات و رعایت برخی نکات تکنیکی، می‌تواند Artificial Intelligence آزمون را به نمره‌دهی بالا متقاعد کند. بدین‌ترتیب کسب نمره‌ی ۶۵ آزمون PTE در مقایسه با کسب نمره‌ی ۷ آزمون IELTS می‌تواند آسان‌تر باشد. همچنین با توجه به کامپوتری برگزارشدن آزمون PTE، داوطلب در بعضی موارد میزان استرس کمتری را در مقایسه با دیگر آزمون‌های بین‌المللی تجربه می‌کند.
درحال حاضر این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و ثبت نام آن به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مقاله از مجله‌ی دیاکو به بررسی انواع آزمون PTE می‌پردازیم. 


۱- آزمون PTE General

آزمون PTE General دارای دو بخش اصلی کتبی و شفاهی است. در بخش کتبی مهارت‌های Reading، Listening، Writing و Comprehension ارزیابی می‌شود. این آزمون دارای شش سطح بوده و اعتبار آن با گذشت زمان منقضی نمی‌شود. آزمون عمومی به گونه‌ای طراحی شده که میزان توانایی داوطلب در استفاده از زبان انگلیسی با شرکت در فعالیت‌هایی مانند نوشتن مطلب، درک مطلب و شرکت در مباحث مربوط به زندگی روزمره ارزیابی شود. به‌طورکلی سنجش توانایی ارتباطی داوطلب با انگلیسی‌زبان‌ها از اهداف اصلی این آزمون است.

 

tbswqC-1567499213.jpg


این آزمون تنها سه بار در سال در ماه‌های May، December و June برگزار می‌شود. نتیجه‌ی آزمون General در موسسه‌ها و دانشگاه‌های کشورهای زیر معتبر است:

Albania, Colombia, Czech Republic, Ecuador, Estonia, Greece, Italy, Latvia, Lithuania, Mexico, Poland, Spain, Switzerland, United Kingdom, Ukraine.

 

۲- آزمون PTE Young Learners

آزمون PTE Young Learners برای کودکان و نوجوانان در رده‌ی سنی ۶ تا ۱۳ سال در چهار سطح برگزار می‌شود. در این آزمون که برای ورود به مقطع دبستان (Elementary School) طراحی شده است، توانایی کودکان و نوجوانان در استفاده از زبان انگلیسی ارزیابی می‌شود. کودکانی که انگلیسی‌زبان نیستند با داشتن این مدرک بین‌المللی می‌توانند برای ورود به مدارس انگلیسی‌زبان اقدام کنند.
زبان‌آموزان در این آزمون ماجراها و داستان‌هایی را در قالب بازی و سرگرمی تجربه می‌کنند. این آزمون به صورت سرگرم‌کننده و جذاب طراحی شده است و فاقد سیستم نمره‌دهی و صدور گواهینامه می‌باشد. نتیجه‌ی ارزیابی زبان‌آموز به‌صورت یک گزارش عملکرد ارائه می‌شود.

 

gKquHV-1567499189.jpg

 

۳- آزمون PET Academic

در این آزمون شما با استفاده از کامپیوتر و در مدت سه ساعت باید به سوالات در سه بخش Speaking and Writing (together)، Listening و Reading پاسخ بدهید. یک وقت استراحت ده دقیقه‌ای نیز به صورت اختیاری و بین بخش‌های Reading و Listening به شما داده می‌شود.
در طول این آزمون با حدود ۲۰ نوع متفاوت از فعالیت‌ها همچون سوالات چندگزینه‌ای، نوشتن مقاله و یا تفسیر و توضیح مطالب رو‌به‌رو هستید. آزمون PTE Academic با انواع مختلفی از جدول‌ها، نمودارها و مقالات، توانایی کاربرد زبان انگلیسی آکادمیک توسط زبان‌آموز در دنیای واقعی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که در این آزمون محدوه‌ی گسترده‌ای از لهجه‌ها از بریتانیایی، آمریکایی و غیرانگلیسی‌زبان‌ها را خواهید شنید و به‌این‌ترتیب برای زندگی در دنیای واقعی با لهجه‌های مختلف سنجیده خواهید شد. 


محتوای کلی آزمون PET Academic، زمان‌بندی، فعالیت‌ها و انواع سوال‌هایی که برای داوطلبان درنظر گرفته شده است، با جزئیات به‌صورت سه مقاله در مجله‌ی دیاکو در دسترس می‌باشد:


بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت اول (PTE Academic Speaking and Writing Module).
بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت دوم (PTE Academic Reading Module).
بررسی محتوای آزمون PTE: قسمت سوم (PTE Academic Listening Module).

XYF1nv-1567499261.jpg


به‌خاطر داشته باشید پیش از آزمون اصلی، حتما در آزمون‌های آزمایشی استاندارد که فضایی کاملا مشابه آزمون اصلی داشته باشند، شرکت کنید. با توجه به برگزاری آزمون PTE به‌صورت کامپیوتری، نکات تکنیکی خاصی وجود دارد که برای موفقیت در آزمون بسیار حیاتی هستند. شما باید پیش از شرکت در آزمون اصلی این نکات را برای اجرای صحیح مراحل آزمون تمرین کرده باشید تا در هنگام پاسخ‌گویی به سوالات نمره‌ای از دست ندهید.


آکادمی زبان دیاکو به عنوان مجهزترین مرکز تخصصی آزمون PTE در تهران، علاوه بر برگزاری دوره‌های متنوع آمادگی آزمون PTE ، آزمون‌های آزمایشی را نیز برگزار می‌کند. این آزمون‌ها در محیطی شبیه‌سازی‌شده و در فضایی همانند مراکز اصلی آزمون برگزار می‌شود. همچنین کارنامه‌ی ریپورت شده‌ی شما از Pearson توسط مدرسین مجرب دیاکو آنالیز می‌شود، نقاط ضعف و قوت شما مشخص شده و نکات مهم و تاثیرگذار برای دستیابی به نمرات بالاتر یادآوری می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.

 

ijq0Jc-1545494222.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!