همه چیز در مورد اصطلاحات انگلیسی و idioms

امروزه علاوه بر زبان مادری، دانستن یک زبان بین المللی همچون انگلیسی، برای اکثر مشاغل و رشته های تحصیلی ضروری است. هر زبان آموز هنگام یادگیری چهار مهارت اصلی هر زبان (خواندن، شنیدن، نوشتن و صحبت کردن)، نیاز دارد واژگان (vocabulary) و دستور زبان (grammar) را بیاموزد.
همه چیز در مورد اصطلاحات انگلیسی و idioms

واژه‌ها در هر زبان، دو نوع معنا می توانند داشته باشند:
۱.    معنای حقیقی (literal)


 - She broke the ice with a small hammer and dropped it into the blender.

- او با کمک یک چکش کوچک یخ را شکست و آن را داخل دستگاه مخلوط کن انداخت.                    


۲.    معنای مجازی، کنایه‌آمیز یا اصطلاحی (figurative)

 
- Before the conference began, the speaker broke the ice with a joke.

- قبل از آغاز کنفرانس، گوینده با یک لطیفه کارش را شروع کرد.


همانطور که می‌بینید، عبارت (to break the ice) دو معنی متفاوت دارد که معنی حقیقی (تحت‌اللفظی) آن «شکستن یخ» و معنی اصطلاحی آن «کاری را آغاز کردن» می‌باشد.
هر زبانی دارای اصطلاحات خاص خودش می‌باشد و به عبارات اصطلاحی در زبان انگلیسی idioms گفته می شود. برای آشنایی بیشتر با "idioms" یا اصطلاحات زبان و روشهای یادگیری آن، در این مقاله از مجله دیاکو، با ما همراه باشید.

6n8SA4-1560089580.jpg


تعریف (idioms) اصطلاحات

Idioms یا اصطلاحات، گروهی از واژگان هستند که معنی آنها از ترجمه تک‌تک کلمات مشخص نیست. اصطلاحات انگلیسی اغلب بر پایه تمثیل و استعاره شکل گرفته‌اند و برای رنگ و روح دادن به زبان استفاده می شوند. واژه idiom در گذشته از زبان یونانی وارد زبان انگلیسی شده و به معنی "بی‌نظیر یا بی‌همتا" است.
نوع دیگری از اصطلاحات زبان انگلیسی، slangs (اصطلاحات عامیانه) هستند. تفاوت آنها با idioms در این است که slang ها معمولاً توسط یک گروه، طبقه اجتماعی یا ناحیه جغرافیایی خاص به کار گرفته میشوند، غیررسمی‌تر و خودمانی‌تر هستند و می توانند فقط یک واژه باشند، در حالیکه idiom ها از دو یا چند واژه تشکیل می شوند. برای مثال awesome به معنای فوق العاده، یک slang محسوب می شود.


زبان‌آموزان چه نیازی به آموختن idioms (اصطلاحات) دارند؟

حتماً تجربه کرده‌اید که حتی در زبان مادری، اهمیت دانستن معنای کنایه‌آمیز اصطلاحات کمتر از معنای حقیقی نیست. چنین اصطلاحاتی به طور گسترده در مکالمات عامیانه‌ی افراد جامعه، گفتگوهای فیلمهای سینمایی و تلویزیونی، ترانه‌ها و همینطور متن کتابها و نشریات، استفاده می شوند. خودتان تصور کنید بدون دانستن اصطلاحات زبان، آیا زبان‌آموز در برقرار کردن ارتباط با افراد یک جامعه زبانی خاص یا زندگی کردن در میان آنها موفق خواهد بود؟ در ادامه مقاله به روشهای مؤثر برای یادگیری هرچه بهتر اصطلاحات زبان ردازیم.
_

AQiNtj-1560089646.jpg


روشهای یادگیری و به خاطرسپردن idioms در زبانهای گوناگون

امروزه روشهای گوناگونی برای یادگیری اصطلاحات هر زبان وجود دارد که در مدارس و کتابهای آموزشی کمتر به آنها پرداخته میشود.
 زبان‌آموزان با توجه به شناختی که از خود دارند، میتوانند روش یا روشهایی را انتخاب کنند که کارایی یادگیری آنها را بالاتر ببرد. برای مثال افرادی که حافظه تصویری خوبی دارند، بهتر است از روش‌هایی همچون تصویرسازی معنای یک اصطلاح و یا دیدن آن در ویدئوها استفاده کنند.

 

در اینجا با برخی از روشهای مؤثر آشنا میشویم:

۱-  بهترین موقعیت برای یادگرفتن اصطلاحات، شنیدن گفتگوها در فایلهای صوتی ضبط شده و یا فیلمهای مورد علاقه‌تان است. نکتهی مهم در نتیجهگیری از این روش، استفاده از فایلهای ضبط شده است. چرا که سرعت گفتگوها بالاست و موارد جدید را تنها با یک بار شنیدن نمیتوان آموخت. گاه لازم است یک بخش را چندین بار به عقب برگردانده و دوباره گوش دهیم.

۲-  وقتی در یک متن (کتاب، مجله، روزنامه) به اصطلاحات برخوردید، پیش از جستجوی ترجمه، ابتدا سعی کنید از محتوای (context) متن کمک بگیرید تا معنای اصطلاح را حدس بزنید. تلاش برای حدس زدن، باعث میشود ذهن آن اصطلاح را راحت‌تر به‌خاطر سپرده و راحت‌تر به‌یاد بیاورد.

۳-  هر اصطلاحی را که میبینید یا میشنوید، به همراه معنی‌اش جایی یادداشت یا تایپ کنید. حتی یک بار یادداشت یا تایپ هر اصطلاح جدید در گوشی تلفن همراهتان، کمک میکند که آن اصطلاح و معنایش بهتر در ذهنتان بنشیند.

۴-  در متن ترانه‌های مورد علاقه‌تان به دنبال اصطلاحات جدید بگردید.

۵-  بسیاری از اصطلاحات را میتوان به صورت تصویر تجسم کرد. در فایل زیر 101 اصطلاح همراه با تصویر و مثال، معرفی شده است. روی فایل زیر کلیک کنید.

McGraw-Hill 101 American English Idioms - 135p


۶-  در مکالمات خود اصطلاحات را به کار ببرید. کلاسهای بحث آزاد (free discussion) برای این تمرین مفید هستند. آکادمی زبان دیاکو دوره‌های ویژه مکالمه برای سطوح مختلف برگزار میکند که در محتوا و روشهای آموزشی استفاده شده در آن از اصطلاحات و idiom‌ها استفاده می‌شود.
 

UZNG2T-1560089702.jpg

 

معرفی منابع آموزشی مربوط به Idioms (اصطلاحات)


در این بخش از مقاله، ۲ کتاب بسیار کاربردی و جذاب Idioms Organiser و Idioms and Phrasal Verbs را به حضورتان معرفی می‌کنیم. 

۱-    مجموعه  Idioms Organiser، یکی از مجموعه های آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی می باشد. این کتاب یکی از کتابهای مرجع در آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی به شمار می‌رود. این کتاب شامل  ۱۱۰ درس بوده و در آن با بیش از ۱۸۰۰ اصطلاح رایج و کاربردی در انگلیسی آشنا می‌شوید. کتاب Idioms Organiser همچنین دارای ۴ بخش جهت مرور و خلاصه دروس می‌باشد که منجر به یادگیری بهتر می‌شود. کتاب به گونه‌ای طراحی شده که هر درس در ۲ صفحه روبروی هم شامل توضیحات و معانی اصطلاحات همراه با تمرین می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به کتابفروشی دیاکو در کلیه شعب این کتاب را تهیه نمایید. 
 

28RP_--1560093552.jpg


۲-    مجموعه کتاب‌های Idioms and Phrasal Verbs از انتشارات آکسفورد انگلستان در دو سطح متوسطه و پیشرفته نیز از مجموعه‌های بسیار جامع و کاربردی است. این دو کتاب سعی در آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی و افعال چند قسمتی دارند و هر سطح شامل ۶۰ درس می باشد. در این دو کتاب تمامی اصطلاحات و افعال چند قسمتی آموزش داده می شوند که هم در مکالمه زبان انگلیسی و هم در آزمون های زبان بسیار مفید هستند. دروس این کتاب ها به صورت دو صفحه ای می باشد که در صفحه اول آموزش ها و در صفحه دوم تمرین ها ارائه می شود. در انتهای کتاب پاسخ تمامی تمارین ارائه شده است و لذا می تواند به صورت خودآموز نیز مورد مطالعه زبان آموزان قرار بگیرد. جهت دانلود کتاب Idioms and Phrasal Verbs اینجا را کلیک کنید.


 

اهمیت idioms در آیلتس و آزمون‌های بین‌الملی زبان

به‌طور معمول، idiom ها غیررسمی محسوب میشوند، بنابراین برای استفاده در متون رسمی و آموزشی مناسب نیستند. با این وجود، به‌ کارگیری صحیح آنها در آزمونهای بین‌المللی زبان انگلیسی همچون تافل و آیلتس و ...، در ارزیابی دانش واژگانی زبان‌آموز نقش مهمی دارد. برای مثال استفاده مناسب از اصطلاحات رسمی (Formal idioms) در Writing Task 2، در کسب نمره ۷، به آزمون‌دهنده و داوطلبین آزمون IELTS کمک شایانی می‌کند.

 

نکات مهم در کاربرد idiom ها در آزمون آیلتس

- اگر مطمئن هستید که idiom ها را در جای درست به کار میبرید، از آن استفاده کنید.
- استفاده‌ی بیش از حد از idiom ها، باعث میشود که جمله غیرطبیعی به نظر برسد و یا فهم آن دشوار شود.

 

مثال هایی از اصطلاحات زبان انگلیسی

 


Idiom:         Born With A Silver Spoon in One`s Mouth
Meaning:    It means to be born rich. People born with a silver spoon in their mouth are usually children of wealthy parents who can give their kids comfortable lives.
Example:    She was born with a silver spoon in her mouth. By the time she was born, her parents were already self-made millionaires.

 

Idiom:    Have Sticky Fingers
Meaning:    It means to be a shoplifter, pickpocket or a thief.
Example:    Keep an eye on your belongings. He has sticky fingers and might get your things when you’re not looking.

 

Idiom:    to run in the family
Meaning:    If something runs in the family, it means that many members of the family have that quality, skill, interest, problem, disease, etc.
Example:    - Heart disease runs in my family. I try to have a healthy diet and get plenty of exercise.
- Talk to your doctor about any illnesses that run in your family.

 

Idiom:    pride and joy
Meaning:    Someone’s pride and joy is someone who makes that person extremely proud and happy. We can also use this idiom to talk about a thing (a hobby, possession, etc.) that makes someone proud and happy.
Example:    Mike retired early to spend time with his kids. They’re his pride and joy.

 

Idiom:    Whatever floats your boat
Meaning:    This is used as a response to some choices you may be given, where you are happy to go with whatever the other person wants
Example:    A: Shall we eat in, or get a take away?
B: I don’t mind – whatever floats your boat.

 

Idiom:    Train of thought
Meaning:    This describes the sequence of thoughts in your mind, especially if it is quite complicated. You often use this phrase when you are interrupted and forget what you were thinking about.
Example:    I completely lost my train of thought when the phone rang.


امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید و این مقاله توانسته باشد شما را در مسیر یادگیری زبان، گامی پیش برده باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره ‌های مکالمه انگلیسی، IELTS، PTE، TOEFL و CELPIP با آکادمی زبان دیاکو با شماره ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!