چند اشتباه مهلک داوطلبین آزمون IELTS

در این مقاله به برخی از اشتباه های رایج داوطلبین آیلتس در هنگام آمادگی برای این آزمون می پردازیم و با ارائه پیشنهادها و راه کارهایی مناسب به شما خواهیم گفت چگونه می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد. مثل همیشه با مجله دیاکو همراه باشید.
چند اشتباه مهلک داوطلبین آزمون IELTS


۱ـ عجله بیش از حد داوطلبان برای گذراندن دوره آمادگی آیلتس!


۳ فاکتور اصلی برای آمادگی آزمون آیلتس که همه ی اساتید و ممتحین آزمون به آن باور دارند، تعهد، اشتیاق به یادگیری و سخت کوشی است. با این وجود اولین سوالی که ممکن است به ذهن هر داوطلب برسد این است که دوره آمادگی آزمون آیلتس دقیقا چه مقدار طول می کشد؟ اکثر زبان آموزان در فرآیند آمادگی آزمون، خود را با عامل زمان بسیار محدود می کنند.

 

EZHLn8-1581151584.jpg

 

دقت داشته باشید که زمان به دو عامل بسیار مهم بستگی دارد:


۱ـ سطح دانش زبان شما


یکی از اشتباهات داوطلبان این است که آنها به سطح فعلی دانش زبان خود توجه نمی کنند. بسیاری از آنها دانش زبان عمومی با سطحی پایین تر از متوسطه  (Intermediate) دارند. باید به این نکته توجه داشت که آزمون آیلتس یک آزمون کاملا مهارتی است. بنابراین هرچه شما دانش زبان بهتری داشته باشید قطعا دوره آمادگی شما کوتاه تر خواهد بود. در آکادمی زبان دیاکو دوره های آیلتس با سطح زبانی Pre-Intermediate و به بالا برگزار می شود. پس نگران نباش. اگه سطح زبان بالایی هم در زبان نداری میتونی در اولین دوره آیلتس در دیاکو به نام IELTS FOUNDATION شرکت کنی. در این دوره ها نه تنها سطح زبان خودت رو تقویت میکنی بلکه مهارتهای آیلتسی و تکنیک های مربوط به تست آیلتس رو یاد میگیری.


۲ـ هدف شما از این آزمون دقیقا چه نمره ای است؟


بسیاری از داوطلبان این تصور را دارند تنها گذراندن دوره آمادگی آزمون کافیست و به هدف خود خواهند رسید. اما این تصور کاملا اشتباهست. دوره آمادگی شما کاملا به نمره ای که برای هدف خود از قبل تعیین نموده اید بستگی دارد. اگر نمره ای بالاتر از ۷ می خواهید و سطح زبان شما متوسط یا کمتر از آن است دوره آمادگی شما طولانی تر خواهد بود و نباید از خود این توقع را داشته باشید که بتوانید مثلا با مطالعه ۳ تا ۴ ماه این نمره را کسب کنید.

 

_LiIJr-1581151615.jpg


۲ـ عدم داشتن یک برنامه مناسب مطالعاتی 


زمان، می تواند یک عامل پیش رونده در پیش برد اهداف شما و مشخص کننده یک برنامه دقیق در مسیر آمادگی برای آزمون باشد اما داوطلب نباید با گذاشتن محدودیت زمانی کوتاه، فشار را بر روی خود بیشتر کند. صرف محدود کردن خود در دوره آمادگی و ساعات مطالعه های طولانی، دقیقا می تواند نتیجه برعکس داشته باشد. بنابراین توصیه ما به شما داوطلبان این آزمون این است که زندگی و شغل خود را در کنار مطالعه برای آزمون فراموش نکنید. برنامه های منظمی برای اوقات استراحت و فراغت خود نیز داشته باشید. این برنامه های استراحت مشخص، به ذهن شما این فرصت را می دهد تا بتواند اطلاعات جذب شده را به خوبی بازیابی کند و آنها را در حافظه نگهداری کند. قبل از شروع دوره آمادگی برنامه خود را به طور دقیق مشخص کنید. برای داشتن یک برنامه ریزی موفق برای موفقیت در آزمون آیلتس می توانید از اساتید مجرب و با تجربه در دیاکو بهره مند شوید. 

 

j10Bqp-1581151650.jpg


۳ـ زبان آموزان تمرکز اصلی مطالعه را فقط بر روی آزمون آیلتس می گذارند و به بهبود دانش عمومی زبان خود توجهی ندارند!


از اشتباهات متداولی که بسیاری از داوطلبان به آن دچار می شوند این است که تمام تمرکز و زمان خود را به یادگیری و آمادگی برای آزمون آیلتس اختصاص می دهند و از بهبود دانش عمومی زبان خود غافل می شوند. به خاطر داشته باشید که در این آزمون شایستگی ها و قابلیت های دانش زبان شما سنجیده می شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که در هنگام گذراندن دوره آیلتس و آشنایی با استراتژی های مورد نیاز این آزمون، دانش عمومی زبان را فراموش نکنید. آزمون غیر قابل پیش بینی است و از شما انتظار می رود بتوانید طیف گسترده ای از سوالات را پاسخگو باشید. در اختیار داشتن دایره واژگانی غنی و آشنایی با ساختارهای پیچیده گرامری قطعا شما را برای موفقیت در این آزمون یاری خواهد کرد. 
دانش عمومی زبان یعنی میزان تسلط شما به زبان انگلیسی ( در اختیار داشتن منبعی غنی از واژگان پیشرفته، آشنایی کامل با گرامر و ساختار انگلیسی، تلفظ صحیح ) همراه با دانستن استراتژی های حیاتی آزمون آیلتس ( مدیریت زمان در روز آزمون، تجزیه و تحلیل سوالات ، تشخیص کلمات کلیدی هر سوال استفاده از مهارت های ضروری مانند: پارافریز کردن، Scan و Skim کردن ریدینگ ها و...) کلید رمز موفقیت شما در این آزمون خواهد بود. برای تقویت دانش عمومی زبان از منابع مختلفی می توان استفاده نمود همانند: مطالعه کتاب های آموزشی معتبر و تایید شده، مطالعه مجلات و روزنامه های انگلیسی به صورت مداوم، تماشا فیلم، سریال ، اخبار و ویدیوهای آموزشی انگلیسی بدون زیر نویس و...

 

B-0tCY-1581151674.jpg


۴ـ عدم درک فرمت آزمون آیلتس و محدودیت زمانی آن


نوع سوالات آزمون، ترتیب و چیدمان بخش های مختلف آن را به خوبی به خاطر داشته باشید. همانطور که می دانید زمان یک عامل اساسی در آزمون آیلتس است. زبان آموزان بسیاری از کمبود زمان در روز آزمون شکایت می کنند. شما باید برای هر بخش از آزمون یک زمان مشخصی در نظر داشته باشید. ( زمان بخش لیسنینگ:  تقريبا ۳۰ دقيقه و به علاوه ۱۰ دقيقه زمان براي انتقال پاسخ ها = مجموعا ۴۰ دقیقه برای ۴۰سوال) ، زمان بخش ریدینگ : ۶۰دقیقه  برای ۴۰ سوال ، زمان بخش رایتینگ: ۶۰ دقیقه با دو تمرین ( داوطلبان ملزم به نگارش حداقل ۱۵۰ کلمه برای تمرین اول و ۲۵۰ کلمه برای تمرین دوم هستند) و زمان بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس ۱۴-۱۱ دقیقه برای ۳ بخش از آزمون (بخش اول: مقدمه و مصاحبه (۴ تا ۵ دقیقه)، بخش دوم: صحبت کردن فردی طولانی (۳-۴ دقیقه) و بخش سوم: گفتگوی دو طرفه (۴ تا ۵ دقیقه) 

 

bA3BWh-1581151709.jpg


۵ـ داوطلبان خود را در زبان انگلیسی غوطه ور نمی کنند!


از اشتباهات دیگر زبان آموزان و داوطلبان آزمون آیلتس این است که آن ها خود را در دنیای انگلیسی زبان غرق نمی کنند و تنها به گذراندن دوره محدودی از کلاس های آموزشی اکتفا می کنند. بله درست شنیده اید! شما باید محیط اطراف خود را کاملا با زبان انگلیسی غوطه ور کنید. حال ممکن است بپرسید چگونه؟ مطالبی را به زبان انگلیسی بخوانید که به آنها علاقه مند هستید و موضوع آنها برای شما جذاب است. خواندن روزانه مجلات آنلاین یا مقالات زبان انگلیسی زبان می تواند شروع خوبی باشد. راه دیگر این است که سعی کنید روزانه مطالبی را به زبان انگلیسی بنویسید مثلا می توانید خاطرات روزمره خود را به زبان انگلیسی بنویسید یا با دوستان خود، انگلیسی چت کنید. گوش کردن به بومی زبانان و استفاده از تکنیک shadowing ( این تکنیک یعنی تکرار و ادا کردن جملات کسی که دارد انگلیسی صحبت می کند که این کار موجب تقویت تلفظ ، لحن و رعایت درست Stress کلمات می شود ) از جمله راه های دیگری برای غوطه ور کردن محیط پیرامون خود با زبان انگلیسی است.

 

KAthnD-1581152084.jpg


۶ـ زبان آموزان تنها خود را به واژگانی که از گذشته آموخته اند، محدود می کنند!  


دانستن طیف گسترده ای از واژگان، قطعا تاثیر قابل توجهی در پیشرفت دانش زبان شما خواهد داشت. خود را با واژگانی که از قبل یاد  گرفته اید محدود نکنید. اگر با لغت جدیدی مواجه می شوید که معنی آن را نمی دانید لیستی از آنها را تهیه کنید. دفترچه ای تهیه کنید و در آن تمام لغاتی که برای شما دشوار است و معنی آن را نمی دانید یادداشت کنید. مطمین شوید که معنی و تلفظ آن ها را به درستی متوجه شدید و می توانید آن را در جمله به صورت صحیح بکار ببرید. مرور این دفترچه به صورت روزانه قطعا کمک شایان توجهی به پیشرفت دایره واژگان شما خواهد کرد.
در این مقاله شما را با ۶ اشتباه رایج داوطلبان آزمون آیلتس آشنا کردیم. توجه داشته باشید که سبک یادگیری هرفردی با فرد دیگر متفاوت است. بنابراین سبک یادگیری متناسب با خود را پیدا کنید و تمرین های متناسب با آن را انجام دهید. موفق باشید.

 

teNE53-1581151777.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!