۲۰ اشتباه رایج در Speaking آیلتس که نباید مرتکب شوید! - قسمت دوم

یکی از بخش‌های مهم آزمون آیلتس که زبان‌آموزان اشتباهات زیادی در آن مرتکب می‌شوند، بخش Speaking است. در قسمت اول این مقاله از مجله‌ی دیاکو ده مورد از رایج‌ترین اشتباهاتی که زبان‌آموزان به‌ویژه فارسی‌زبان‌ها، در بخش Speaking آزمون آیلتس مرتکب می‌شوند را بررسی کردیم.
۲۰ اشتباه رایج در Speaking آیلتس که نباید مرتکب شوید! - قسمت دوم

جهت مطالعه قسمت اول این مقاله کلیک کنید. در ادامه ده مورد دیگر از رایج‌ترین اشتباهات داوطلبان در آزمون مهارت گفتاری آیلتس را بررسی و پیشنهادهایی برای اجتناب از آن ها ارائه می‌کنیم.

 

۱۱- سکوت بیش از اندازه/ استفاده زیاد از ummm


زبان‌آموزان ایرانی معمولاً از fluency خوبی در گفتار برخوردارند و می‌توانند پیوسته حرف بزنند، اما گاه به دلیل استرس زیاد، برای فکر کردن و ادامه بحث به کمی زمان نیاز دارند. در این مواقع داوطلبان اغلب دو اشتباه را مرتکب می‌شوند: سکوت بیش از اندازه و استفاده از ummm یا هوووووم.
در فرهنگ انگلیسی‌زبان‌ها سکوت طولانی در‌حین صحبت کردن بازخورد مناسبی ندارد. مکث طولانی‌تر از 5 ثانیه تاثیر بسیار بدتری نسبت به یک پاسخ ضعیف و اشتباه برروی نمره‌ی شما خواهد گذاشت. در چنین شرایطی می‌توانید اصطلاحات جایگزین مانند The thing that I think، Okay Let me see و According to my opinion را به کار ببرید تا زمان لازم برای ادامه‌ی مکالمه را برای خودتان فراهم کنید.
همچنین استفاده از ummm نیز در امتیاز fluency شما تاثیر منفی دارد. برای مقابله با این مشکل می‌توانید از Gap Filler (پرکننده‌ی مکالمه) و یا عبارت‌هایی مانند That’s a good question … یا Wow, I really haven’t thought of about that before … برای حفظ پیوستگی مکالمه‌تان استفاده کنید.
اگر مفهوم اصطلاح یا واژه‌ای را در سوال متوجه نشدید، بهتر است درمورد آن سوال کنید و راهنمایی بخواهید.

۱۲- پاسخ بله یا خیر به سوالات

یکی از اهداف آزمون Speaking سنجش میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. بنابراین لازم است که پاسخ‌های شما از تعداد جملات کافی تشکیل شده باشد. هیچ وقت از پاسخ‌های تک‌کلمه‌ای و صرفاً بله و خیر استفاده نکنید.

bNhrVF-1565425647.jpg

 

۱۳- پاسخ‌هایی که از قبل حفظ شده باشد

وقتی به سوالات آزمون Speaking پاسخ می‌دهید، اگر از عباراتی که از قبل حفظ کرده‌اید استفاده کنید Intonation (زیر و بمی صدا) و یا سبک غیرمحاوره‌ای‌تان به راحتی شما را لو خواهد داد. به خاطر داشته باشید یکی از اهداف این آزمون، سنجش توانایی پاسخ دادن صحیح و درست و بداهه‌گویی است. پس همواره به سوالات پاسخ‌های ذهنی بدهید.

 

۱۴- استفاده‌ی بیش از حد از هم بندها

هنگام صحبت کردن به کاربردن هم بندهایی مانند First، For example، Besides و On the other hand در حد استاندارد کمک‌کننده است اما اگر از آن‌ها بیش از حد استفاده کنید، نمره‌ی مناسبی کسب نخواهید کرد. توجه داشته باشید واژگانی همچون Furthermore، Moreover و In addition در Speaking زبان انگلیسی به کار نمی‌روند.

 

۱۵- استفاده از عبارت I don’t understand

برای بیان اینکه مفهوم سوال را متوجه نشده‌اید از عبارت I don’t understand استفاده نکنید. می‌توانید از عبارات دیگری همچون Could you say that again, please? یا Do you mean …? استفاده کنید.

 

۱۶- پاسخ دادن طوطی‌وار به سوالات

در هنگام پاسخ به سوالات Speaking به هیچ عنوان سوالات را تکرار نکنید.
 

Ak-Edv-1565426202.jpg

 

۱۷- پاسخ نامربوط به سوالات

قبل از پاسخ به سوالات مطمئن شوید که مفهوم سوال را متوجه شده‌اید. پاسخ ناهماهنگ با سوال باعث می‌شود نمره‌ی انسجام مطلب را از دست بدهید. صحبت کردن زیاد در مورد سوال‌ها به معنای پاسخ دادن صحیح و مناسب نیست. سوال‌ها معمولا ساده و سرراست است پس مواظب باشید از موضوع مورد سوال منحرف نشوید. البته می‌توانید به پاسخ خود جزئیات مرتبط به موضوع را اضافه کنید.

 

۱۸- پاسخ غیررسمی به سوالات

حتی اگر سوالات آزمون غیررسمی باشد، مثلا راجع به زندگی شخصی یا توصیف یک روز تفریحی شما، از پاسخ دادن به صورت غیررسمی خودداری کنید. شاید با توجه به فرهنگ ایرانی به سمت مکالمه‌ی غیررسمی تمایل داشته باشید اما این کار تاثیر بدی بر آزمون شما خواهد داشت.

 

gJnX5S-1565426344.jpg

 

۱۹- صحبت کردن بیشتر یا کمتر از میزان معمول

با پاسخ‌های خیلی کوتاه، فرصت نشان دادن توانایی‌های خود را از دست می‌دهید و با بیش از حد صحبت کردن، کمتر منسجم به نظر می‌رسید و احتمالاً اشتباهات بیشتری مرتکب خواهید شد. بهتر است برای پاسخ‌گویی به هر سوال در قسمت اول آزمون Speaking از ۲  تا ۴ جمله و در قسمت سوم از ۳ تا ۶ جمله استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید:


- Where did you grow up?
- Bad Response: A small city in Iran
- Good Response: I grew up in a small city in Iran. It’s about 2 hours from the capital city. The surrounding area is known to be very beautiful.
- Bad Response: I grew up in a small city in Iran. It’s about 2 hours from the capital city. The surrounding area is known to be very beautiful. But I moved away when I was only 4 years old. So ….. honestly, I don’t remember it clearly.

 

 

۲۰- نداشتن اطلاعات کافی در زمینه‌های موسیقی، کتاب و موزه‌ها

شیوه‌ی زندگی (Life Style) ایرانی‌ها و انگلیسی‌زبان‌ها به ویژه در زمینه‌ی فرهنگ مطالعه، تفاوت‌های بسیاری دارد. اغلب داوطلبان فارسی‌زبان اطلاعات کمی در زمینه‌ی توصیف کتاب، موسیقی، آثار هنری یا یک موزه دارند. مواردی که معمولاً جزو سوالات بخش Speaking آزمون آیلتس بوده و ایرانی‌ها سابقه‌ی ضعیفی در پاسخ‌گویی به چنین سوالاتی دارند. سعی کنید تا حد امکان اطلاعات خود را در زمینه‌های مورد اشاره افزایش دهید.


به خاطر داشته باشید می‌توانید از بسیاری اشتباهات رایج در بخش Speaking آزمون آیلتس به راحتی اجتناب کنید. در این آزمون خودتان باید توانایی‌های خودتان را نشان دهید و از آزمون‌گیرنده توقعی برای کمک یا تصحیح اشتباهاتتان، نداشته باشید.
آکادمی زبان دیاکو، با برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس، با شما همراه است تا مسیری کوتاه‌تر و آسان‌تر برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید.


 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!