استرالیا یا کانادا؛ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟

اگر به فکر مهاجرت هستید، احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که کدام کشور برای مهاجرت بهتر است، استرالیا یا کانادا؟ قطعا انتخاب ساده ای نیست، چراکه هر دو کشور به لحاظ شرایط زندگی و تحصیلی وضعیت نسبتا" یکسانی دارند. با ما همراه باشید تا در این مقاله به بررسی شرایط هر دو کشور بپردازیم. احتمالا بعد از مطالعه این مطلب انتخاب راحتتری خواهید داشت.
استرالیا یا کانادا؛ کدامیک برای مهاجرت بهتر است؟

  این روزها کانادا و استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت هستند. شاید علت آن  را بتوان در امکانات و شرایط بهتر کاری و یا تحصیلی نسبت به سایر کشورها جست و جو کرد. اما اینکه کدامیک برای شما مناسب تر است قاعدتا" به شرایط فعلی و هدف موردنظر شما بستگی دارد.


مزایای مهاجرت به کانادا


کانادا یکی از مهاجرپذیرترین و قدرتمندترین کشورها در زمینه تولید است. شاید به همین علت است که این کشور به سرزمین یا بهشت مهاجران معروف شده است. قطعا یکی از علت ها، مقررات آسانیست که این کشور برای مهاجران در نظر گرفته است. بنابراین، طبیعی است افراد زیادی از سراسر دنیا امکان بیشتری برای مهاجرت به این کشور داشته باشند. اما قضیه به همین جا ختم نمی شود، در سراسر کانادا سازمان هایی برای ارائه خدمات به مهاجران وجود دارد. در واقع این سازمان ها به شما کمک می کنند تا شما شغل و محلی برای اقامت و زندگی پیدا کنید، روند کارهای اقامتی خود را دنبال کنید و از خدمات دولتی بهره مند شوید. این ها تنها بخشی از کارهایی است که این سازمان ها برای شما انجام می دهند.

 

7QZFKn-1566716990.jpg


لازم است بدانید کانادا برای پذیرش متقاضیان جهت دریافت ویزا سیستم امتیازدهی طراحی کرده است. به این ترتیب هر فرد به میزانی که بیشترین تطابق را با شرایط مدنظر داشته باشد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا خواهد داشت. خبر خوب اینکه اگر شما واجد شرایط دریافت این ویزا باشید، در مدت زمان کوتاهی می توانید ویزای خود را اخذ کنید.
از دیگر مزایای مهاجرت به کانادا می توان به هزینه نسبتا" پایین محل اقامت اشاره کرد. با این اوصاف، یکی از علل مهم افراد برای مهاجرت به این کشور، فضای مناسب کانادا برای پیشرفت خانواده است. قاعدتا" تحصیل در یک کشور پیشرفته با امکانات بالا، خدمات بهداشتی و درمانی رایگان، امکان تهیه مسکن با قیمتی نسبتا" مناسب، امنیت و تنوع فرهنگی برای هر خانواده ای ایده آل می باشد، بطوریکه برای پیشرفت خود و زندگی در شرایطی ایده ال تصمیم می گیرد رنج دوری و غربت را به جان بخرد.


مزایای مهاجرت به استرالیا


استرالیا کشوری پیشرفته با امکانات بالاست که جذابیت زیادی برای مهاجران دارد. شما با داشتن اقامت استرالیا می توانید به راحتی به کشور همسایه آن یعنی نیوزلند هم دسترسی داشته باشید. به این ترتیب، می توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از فرصت های شغلی نیوزلند هم بهره مند شوید. استرالیا نیز همچون کانادا شرایط خوبی برای بهداشت و درمان مهاجران دارد. شما با ورود به استرالیا می توانید از خدمات بهداشتی و درمانی رایگان و یا حداقل با هزینه ای بسیار پایین بهره مند شوید.

 

HWMNtH-1566717134.jpg


بد نیست بدانید این کشور نیز دارای سیستمی جهت امتیاز دهی به افراد متقاضی مهاجرت است. نکته جالب اینکه ویزاهای متنوع و متفاوتی مثل ویزای خانواده، ویزای همسر، ویزای مهارت و والدین در این سیستم وجود دارد که متقاضی با توجه به شرایط و هدف خود یکی از آنها را انتخاب می کند. هر کدام از این ویزاها شامل زیرمجموعه هایی هستند که نشان از انعطاف بالای این سیستم است.
جالب است بدانید استرالیا یکی از قطب های اقتصاد در جهان است. اقتصاد پیشرفته و قدرتمند این کشور یکی از نقاط قوت ارزشمند آن است. بر همین اساس است که میزان حقوق و دستمزد در اکثر مشاغل مانند IT، مهندسی، بهداشت و درمان، ساخت و ساز و غیره بالا و رضایت بخش است.


کدامیک برای ایرانی ها بهتر است؟


معیار شما برای مهاجرت به یک کشور خارجی چیست؟ اساسا" چه شاخص هایی را برای مهاجرت مدنظر دارید؟ این ها سوالاتی اساسی هستند که حتما باید قبل از انتخاب مقصد مهاجرت خود به ان فکر کنید و بر مبنای ان کشوری را انتخاب کنید. در این بخش ما میخواهیم معیارهایی را به شما معرفی کنیم تا بتوانید انتخاب مناسب تری داشته باشید.
هزینه: قطعا هزینه زندگی و اقامت یکی از دغدغه های اصلی شما خواهد بود. لازم است بدانید که هزینه زندگی در استرالیا به مراتب بیشتر از کانادا است. البته نکته ای که وجود دارد این است که همان طور که گفتیم میزان حقوق و دستمزد در استرالیا بالاست. پس اگر شما شغلی مناسب در استرالیا داشته باشید می توانید از پسِ هزینه های موجود برآیید.

 

HZuYMN-1566717271.jpg


پروسه مهاجرت: همان طور که قبل تر گفتیم، استرالیا و کانادا هر دو دارای سیستم امتیاز دهی هستند و بر همین اساس افراد متقاضی را انتخاب می کنند اما با این حال، کانادا مقررات سختگیرانه تری نسبت به استرالیا دارد. نکته قابل توجه اینکه در استرالیا ارزیابی ها عموما" مهارت محور هستند که این ارزیابی در سراسر این کشور معتبر و قابل استناد است اما ارزیابی های کانادا بیشتر آموزش محور و دارای جنبه اکادمیک است که حتی ممکن است در همه مناطق کانادا دارای اعتبار نباشد.
حقوق و تسهیلات: چنانچه شما موفق به دریافت اقامت دائم در کانادا شوید، از تمام حق و حقوق شهروندی بهره مند خواهید شد اما در استرالیا این طور نیست و شما باید ۲ سال منتظر باشید.
هزینه محل اقامت: همان طور که پیش تر اشاره کردیم، بدلیل هزینه های بالا زندگی ، هزینه مسکن و محل اقامت در استرالیا بیشتر از کاناداست. بنابراین، اگر استرالیا را به عنوان مقصد نهایی خود مدنظر دارید حتما باید بر روی داشتن شغلی مناسب تمرکز کنید تا بتوانید هزینه های خود را تامین کنید.
تنوع فرهنگی: بد نیست بدانید هر دو کشور کانادا و استرالیا تنوع فرهنگی بالایی دارند و بدلیل مهاجرپذیر بودن، سالانه افراد زیادی از مناطق مختلف آسیا و دیگر نقاط جهان به این کشورها مهاجرت می کنند. اما با این حال، کانادا فرهنگ بالاتری در پذیرش مهاجران دارد. جالب است بدانید اکثر مهاجرین کانادا از کشورهای چین، هند، سریلانکا، جامائیکا و بطور عمده از خاورمیانه هستند اما در مقابل، تعداد زیادی از مهاجران استرالیا را کشورهای اندونزی، تایوان، امریکای مرکزی و امریکای جنوبی تشکیل می دهند.

 

gF3lup-1566717316.jpg


فضای غالب: زندگی در استرالیا با سرعت و انرژی بیشتری نسبت به کانادا پیش می رود. بر همین اساس فضای استرالیا بیشتر مناسب افرادی انرژیک و با انگیزه است که به دنبال کار و فضایی رقابتی و هدفمند هستند. در مقابل، کانادا محیط آرامتر و امن تری برای زندگی است و بر همین اساس خانواده ها اغلب کانادا را ترجیح می دهند.
جغرافیا: پیش‌تر بیان کردیم که استرالیا در همسایگی نیوزلند است و بر همین اساس امکان دسترسی و بهره مندی از مزایایی مثل فرصت های شغلی در این کشور برای افراد مقیم در استرالیا فراهم است. از طرف دیگر، کانادا نیز در همسایگی امریکا قرار دارد که خود می تواند فرصتی برای مهاجران باشد.

 

U0YFRm-1566717460.jpg


آب و هوا: اگر بخواهیم در خصوص آب و هوای کانادا حرفی بزنیم باید بگوییم که این کشور بدلیل نزدیک بودن به قطب شمال دارای آب و هوایی سرد است و همین باعث شده است که بخشی از این کشور غیر قابل سکونت باشد. البته بخش جنوب غربی این کشور دارای آب و هوایی معتدل و محل مناسبی برای اسکان و اقامت است. شاید به همین دلیل است که شهر ونکور در  این محل واقع شده است. در مقابل، استرالیا دارای آب و هوایی معتدل و طبیعتی زیبا و چشم نواز است که می تواند یکی از گزینه های عالی برای زندگی باشد.
حمل و نقل: بیشتر سفرهای درون شهری مردم در کانادا از طریق اتوبوس، ترن و یا تراموا انجام می گیرد. از ویژگی های مثبت این سیستم ارتباط آنها با یکدیگر است. جالب اینجاست که میزان مسافت سفر در کرایه بی تاثیر است. اما در مقابل شهر سیدنی در استرالیا فاقد سیستم مترو است و مردم از اتوبوس و قطار برای جابه جایی خود استفاده می کنند. و برخلاف کانادا شما باید براساس میزان مسافتی که طی کرده اید، کرایه پرداخت کنید.

 

pQRQ1m-1566717499.jpg


امنیت عمومی و اقتصاد: به لحاظ امنیتی هر دو کشور کانادا و استرالیا در سطح بالایی هستند. به لحاظ اقتصادی اما، کانادا بواسطه همسایگی با کشور آمریکا، وابستگی زیادی به این کشور دارد و از آن تاثیر می گیرد. اما استرالیا بیشتر تحت تاثیر کشورهای آسیایی مثل چین می باشد و بر همین اساس مدیریت خوبی در  بحران های اقتصادی دارد.
وضعیت کار: طبق آمار، نرخ بیکاری در کشور کانادا و استرالیا به ترتیب معادل ۵/۷ و ۵/۲ درصد گزارش شده است. بنابراین، تفاوت چندانی بین انها وجود ندارد و شما می توانید در هر دو کشور شغلی پیدا کنید. اما نکته مهم این است که یافتن شغلی مناسب به میزان مهارت و تخصص شما در آن زمینه بستگی دارد. لازم نیست حتما تحصیلات دانشگاهی داشته باشید. فقط کافیست در یک شغل مهارت قابل قبولی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاغل مورد نیاز در کانادا می توانید به مقالات 17 شغل پر تقاضا در کانادا و پردرآمدترین مشاغل در کانادا بدون نیاز به مدرک مراجعه کنید.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که در استرالیا شما می بایست حتما از قبل تقاضای کار داده باشید. اما در کانادا این امکان برای شما وجود دارد که تا زمانی که کار پیدا می کنید، مثل یک شهروند از امکانات و مزایای این کشور بهره ببرید.
آموزش، بهداشت و درمان: این معیار از جمله معیارهایی است که تفاوتی بین دو کشور قائل نمی شود. امکان تحصیل رایگان و استفاده از خدمات بهداشت و درمان در هر دو کشور استرالیا و کانادا به یک میزان و در سطحی بالا و با کیفیت قرار دارد.
ما در این عنوان از مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی در خصوص کشور کانادا و استرالیا در اختیار شما قرار دهیم تا اگر تردیدی در انتخاب مقصد نهایی مهاجرت خود دارید، به نتیجه ای قطعی برسید. همان طور که می دانید از جمله پیش نیازهای اصلی برای مهاجرت، تسلط به زبان انگلیسی و داشتن مدارک بین المللی است. موسسه دیاکو برای رساندن شما به هدفتان در کنارتان خواهد بود. با شرکت در دوره های آیلتس ما خیال خود را از این بابت راحت کنید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌های آکادمی زبان دیاکو با خط ویژه ۷۲۱۱۴ تماس حاصل فرمایید.

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!