یک سوال کلیدی و پرتکرار؛ آیلتس بگیرم یا تافل؟!

آزمون تافل و آیلتس جزو پیش‌نیازهای اصلی برای گرفتن اپلای ،ادامه تحصیل در خارج کشور و مهاجرت است. اما اینکه کدامیک مناسب شما می‌باشد سوالی است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده‌باشد. این مقاله سعی می‌کند تا اطلاعاتی در این زمینه در اختیار شما قرار بدهد تا تصمیم نهایی خود را در انتخاب آزمون مناسب بگیرید. تافل و آیلتس دو گواهینامه بین المللی هستند که میزان مهارت افراد در زبان انگلیسی را مشخص می‌کند. بیش از ۹۰ درصد دانشگاه‌ها نتایج هر دو آزمون را می‌پذیرند. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که"در چه آزمونی شرکت کنم؟ تافل یا آیلتس "
یک سوال کلیدی و پرتکرار؛ آیلتس بگیرم یا تافل؟!


بیایید ببینیم این دو آزمون چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.
تافل آزمونی است که توسط  ETS (خدمات آزمون آموزشی ) طراحی شده‌است که به طور خاص متمرکز بر ایجاد آزمون و مدیریت سیستم است. این سازمان درپرینستون نیوجرسی آمریکا واقع شده‌است. در کنار تافل، این شرکت آزمون‌هایی مثل TOEIC، جی آر ای  و ... را نیز ایجاد کرده‌است.لازم به ذکر است که این شرکت تنها بخش و سوالات آزمون را توسعه نمی‌دهد، بلکه تمام نتایج آزمون‌ها را نیز چک می‌کند، گواهینامه ها را آماده کرده و برای افرادی که این آزمون را با موفقیت گذرانده باشند ، ارسال می‌کند.

 

UfjSpz-1573902449.jpg


آزمون آیلتس به طور مشترک متعلق به سه سازمان است:


انجمن بریتانیایی: متمرکز بر فعالیت‌های آموزشی و توسعه روابط بین کشو‌های انگلستان.
آی دی پی: آیلتس استرالیا، شعبه‌ای از یکی از سازمان‌های بین المللی پیشرو آموزشی که با دانشجویانی که در استرالیا، آمریکا و انگلستان اقامت دارند سر و کار دارد.

 

NAMJcD-1573902497.jpg


دانشگاه کمبریج: ایسول، واحدی در دانشگاه کمبریج که شامل آزمون‌های انگلیسی است.


بنابراین تافل آزمونی است که در آمریکا توسعه پیدا کرده‌است درحالیکه آیلتس در انگلستان طراحی شده‌است. با این حال این به این معنی نیست که اگر شما در دانشگاه‌های اروپایی پذیرفته شوید، باید آزمون آیلتس را بگذرانید. هر دو آزمون در سراسر جهان شناخته شده‌اند و به یک اندازه پذیرفته می‌شود.
هر دو آزمون شامل چهار بخش است:


•    Listening;
•    Reading;
•    Writing;
•    Speaking.

بد نیست بدانید که آزمون تافل ibt( آزمون اینترنت محور) بر روی رایانه انجام می‌شود و جواب ها از این طریق پاسخ داده می‌شود. اما در آزمون آیلتس شما باید بر روی برگه پاسخ دهید.


آزمون تافل و آیلتس چه شباهت و تفاوتی با هم دارند؟


Listening:


آزمون تافل در این بخش بین ۴۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می برد و بر پایه زبان انگلیسی آمریکایی است. اما آزمون آیلتس ۳۰ دقیقه زمان برده و شامل سخنرانی یا گفتگویی علمی است. در این آزمون شما میتوانید یکی از لهجه ها از ولز،ایرلند، ایالات متحده و یا استرالیا را انتخاب کنید.

 

xr4ml--1573902558.jpg


Reading:


ازمون تافل در این بخش شامل سوالات تستی مشابه آزمون های دانشگاهی است.
اما آزمون آیلتس شامل سوالات متنوعی مثل پاسخ کوتاه، درست و غلط، تستی و خلاصه است.

 

ta6kCn-1573902612.jpg


Speaking:

این قسمت آزمون تافل در ۲۰ دقیقه مکالمه انجام میگیرد. در این بخش شما می‌بایست با توجه به موضوع، نظر خود را بیان کنید. شما با شش سوال مواجه هستید. چهار سوال شامل نقل قول ها و دو سوال با موضوع آزاد انتخاب می‌شود. از شما یک سوال پرسیده می‌شود و شما باید تنها یک پاسخ کلامی به میکروفون بدهید. ( پاسخ‌ها ضبط می شود.)
در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس، شما با یک آزمون گیرنده واقعی صحبت می‌کنید. این بخش شامل ۳ قسمت معرفی و بحث(۵-۴ دقیقه)، کار فردی بر روی یک عنوان مشخص(۴-۳دقیقه)و بحث بر روی عنوان قبلی(۵-۴ دقیقه) می باشد، که تمامی مکالمات شما ضبط خواهد شد.

 

3rLVMb-1573902652.jpg

 

Writing:


آزمون تافل در این بخش ۲ سوال را شامل می شود. این بخش ۵۰ دقیقه زمان می‌برد و کار با رایانه انجام می‌گیرد. به این ترتیب که شما باید پس از خواندن یک متن و گوش دادن به یک سخنرانی کوتاه به سوالات، جواب‌های کوتاه و بلند بدهید.
آزمون آیلتس در این قسمت دو بخش را شامل می‌شود. بخش اول شامل تفسیر نمودار و یا جدول است ودر بخش بعدی باید پاسخ کوتاهی به سوال مورد نظر داده‌شود.
در این بخش برای اینکه بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید گزاره‌هایی مطرح می‌شود. بسته به اینکه با اکثر گزاره‌ها موافق هستید یا مخالف، آزمون آن بخش برای شما مناسب‌تراست.

 

tEkYAu-1573902684.jpg


اگر با بیشتر گزاره‌های زیر موافق هستید یعنی آزمون تافل برای شما مناسب‌تر است.

 

 •     من با آزمون‌هایی که از طریق رایانه انجام می‌شود، راحتتر هستم.
 •     من توانایی صحبت از طریق میکروفون و بداهه‌گویی را دارم.
 •     من توانایی تایپ سریع را دارم.
 •     من تمایلم به انگلیسی آمریکایی بیشتر است.
 •     من توانایی خوبی در پاسخ به سوالات تستی و چند گزینه را دارم.
 •     من مهارت نت برداری هنگام گوش دادن به موضوعی را دارم.
 •     من علاقه زیادی به بررسی و پیگیری اخبار از منابع انگلیسی را دارم.

 

I7_UL7-1573902723.jpg


اگر با بیشتر گزاره های زیرموافق هستید یعنی ازمون آیلتس برای شما مناسب تر است.

 

 • من علاقه زیادی به مصاحبه فیس-تو-فیس دارم.
 • نوشتار انگلیسی واضح و خوانایی دارم.
 •  من با لهجه های مختلف انگلیسی آشنایی دارم.

 

6eVbtR-1573902778.jpg

 

 • من تمایل بیشتری به آزمون هایی با سوالات متنوع دارم. آزمون هایی شامل سوالات تستی، صحیح /غلط ، جدول و نمودار و جای خالی.

 

در این مقاله سعی کردیم تا نگاهی مختصر به تفاوت‌های دو آزمون تافل و آیلتس داشته باشیم. آن چیزی که مسلم است این است که در انتخاب هر یک از این دو آزمون ابتدا باید مشخص کنید که این مدرک را برای چه کاری میخواهید؟
اگر قصد مهاجرت دارید مدرک آیتلس میتواند گزینه مناسبی باشد اما اگر به قصد اپلای و ادامه تحصیل در این آزمون‌ها شرکت می‌کنید، ابتدا باید شرایط دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنید و با توجه به آن اقدام کنید.
با تمام این اوصاف بهتر است شما با شناخت ویژگی آزمون‌ها و هدف خود یکی از این دو آزمون را انتخاب کنید.
در نهایت این شما هستید که تصمیم میگیرید!

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!