با کانادا بیشتر آشنا شوید

کشور کانادا از آن دسته کشورهایی است که به دلیل استاندارد بالای زندگی،‌ بازار کار مناسب، اقتصاد قوی و شهرهایی با شرایط آب و هوایی متنوع،‌ مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان است. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ جهان پس از کشور روسیه می باشد.
با کانادا بیشتر آشنا شوید

کانادا با آمریکا هم مرز بوده و مرز مشترک آن با آمریکا بزرگترین مرز خشکی در جهان می باشد. جمعیت کشور کانادا، تقریبا یک‌ پنجم جمعیت کشور روسیه است. پرجمعیت ‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب شهرهای تورنتو، مونترآل و ونکوورهستند. کانادا تا سال ۱۷۱۳ مستعمره کشور فرانسه بود و بعد از آن کشورانگلیس کنترل کانادا را در دست گرفت و سرانجام این کشور در سال ۱۸۶۷ استقلال یافت. 

همانطور که در بالا اشاره شد کانادا از نظر کیفیت زندگی شهرت جهانی دارد. به همین دلیل و دلایلی از جمله هزینه های پایین تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌ها، مقبول بودن مساله چند فرهنگی در این کشور و.. کانادا تبدیل به مقصدی بسیار مناسب برای مهاجرت از سراسر دنیا گشته است. در این مقاله سعی خواهیم داشت تا شما را با این کشور زیبا و ثروتمند بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

تاریخ کشور کانادا

تا اوایل قرن هفدهم هیچ مستعمره دائمی در کانادا به وجود نیامده بود. در سال ۱۶۰۳ دریانوردی فرانسوی به سمت رودخانه سنت لاورنس کشتیرانی کرد و در سال ۱۶۰۴ پورت رویال را در منطقه آکادیا تاسیس کرد و در سال ۱۶۰۸ شهر کبک را بنا نمود. در سال ۱۶۱۰ دریانوردی انگلیسی شهر هادسون را تاسیس کرد و بعد از او توماس جیمز شهر جیمز را بنا کرد. در سال ۱۶۲۹ انگلیسی‌ها کِبِک را تحت اشغال خود در آوردند. در سال ۱۶۴۲، فرانسوی‌ها شهر مونترال را تاسیس نمودند. این مستعمره جدید در کانادا فرانسه نو نامیده شد. از سال  ۱۸۱۵به بعد، کانادا با سیل عظیمی از مهاجران از  بریتانیا و ایرلند مواجه شد. 
 

P2-5qS-1557655158.jpg


در سال ۱۸۶۷ سه مستعمره ی بریتانیا به نام‌های کانادا، نووا اسکوشیا و نیوبرنزویک به هم می پیوندند و سرزمین کانادا را تشکیل می‌دهند و دارای دولت دموکراتیک می‌شوند. اولین نخست وزیر کشور کانادا فردی به نام سر جان مک دونالد بود.
کشور کانادای امروزه دارای حکومت فدرالی دموکراتیک بوده و ملکه به عنوان رئیس کشور در تصمیم گیری‌های اساسی کشور به خصوص در رابطه با سیاست های خارجی و دفاعی نقش مهمی برعهده دارد. نخست وزیر کانادا، بیشترین اختیارات سیاسی و اقتصادی را دارا می باشد. نخست وزیر همچنین رهبر حزب لیبرال می باشد. از سیاست‌های اصلی وهمیشگی این کشور مهاجرپذیری بوده است. از دلایل اصلی این موضوع می‌تواند وسعت زیاد کشور و جمعیت پایین آن باشد.

 

جغرافیا و آب و هوا کشور کانادا

کانادا به ۱۰ استان یا ایالت و سه ناحیه تقسیم بندی می‌شود. شمالی‌ترین قسمت کانادا تا مدار منجمد شمالی و جنوبی‌ترین قسمت آن نیز تا مرز یا حتی درون آمریکا گسترش می‌یابد. کانادا و آمریکا ویژگی‌های جغرافیایی زیادی با یکدیگر دارند که رشته‌کوه‌های راکی، چهار دریاچه‌ی بزرگ، ارتفاعات آپالاشی و رودخانه‌های متنوع نمونه‌هایی از این اشتراکات جغرافیایی است.در مورد آب و هوای کانادا می توان گفت به علت وسعت بالای این کشور، آب و هوای کانادا را نمی‌توان سرد و خشک و یا گرم و معتدل توصیف کرد. مسلما در مناطق شمالی کانادا که نزدیک به قطب است آب و هوا کاملا سرد بوده و متوسط دمای سال در این مناطق بسیار پایین و معمولا زیر صفر می باشد. آب و هوای کانادا در مناطق جنوبی و نزدیک به مرز آمریکا با مناطق شمالی این کشور کاملا متفاوت است میانگین دمای سالانه در ایالاتی مانند انتاریو و بریتیش کلمبیا تا مرز ۲۰ درجه بالای صفر نیز می‌رسد.

 

زبان مردم کشور کانادا

زبان مردم کانادا به طور رسمی زبان انگلیسی و زبان فرانسه است. تنوع گویش و لهجه نیز در بسیاری از مناطق کانادا به دلیل مهاجرین و پهنه جغرافیایی این کشور وجود دارد.
در کبک کانادا، بیشتر به فرانسوی صحبت می‌شود، اما درجاهای دیگر نیز جمعیت فرانسوی زبان وجود دارد، خصوصاً در بخش‌های شمالی نیوبرنزویک New Brunswick، بخش‌های شمال شرقی و جنوب غربی انتاریو و بخش‌های جنوبی مانیتوبا. 
انگلیسی و فرانسوی وضعیت برابری در دادگاه‌های فدرال، مجلس و همه  سازمان‌های فدرال موجود درکانادا دارند. ۹۸% مردم کانادا به زبان انگلیسی صحبت می کنند که ۵۷.۸% فقط انگلیسی ۲۲.۱% فقط فرانسوی ۱۷.۴% به هردو زبان صحبت می کنند. طبق آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۱، شش میلیون کانادایی زبان مادری غیر از زبان رسمی کانادا داشتند که از رایج ترین آن ها می توان به زبان چینی، ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی اشاره کرد.

d_vnt4-1557655207.jpg

 

دین و مذهب در کانادا

دین رسمی کشورکانادا مسیحیت می باشد. جمعیت مسیحیان کشور کانادا حدود ۶۷.۳٪ جمعیت مذهبی کشور را تشکیل می دهد. اما  جالب توجه است که در این کشور آزادی دینی وجود دارد و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از کانادا را مسلمانان تشکیل می دهند. ۳.۲ درصد از مردم کشور کانادا مسلمانند و در مقایسه با دیگر ادیان از حضور چشمگیر‌تری در این زمینه برخوردارند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کانادا


کانادا کشوری است که طبق آخرین آمار جمعیتی بیش از ۳۵ میلیون نفر را در خود جای داده است.
مردم کشور کانادا به عنوان یک کشور ثروتمند با سطح رفاه عالی از فرهنگ بسیار بالایی برخوردارند و می توان گفت که در کنار فرهنگشان ، فقط وابسته به قانون و مقررات نیستند و می توان سنت های تثبیت شده و قابل احترام را در رفتار مردم این کشور به وضوح مشاهده کرد. از فرهنگ های مرسوم در این کشور می توان به این موارد زیر اشاره کرد:
•    مردم در زمان دست دادن مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه می ‌کنند و به یکدیگر احترام می گذارند.

•    مردم کانادا علاقه دارند در مورد زندگی شخصی ‌شان با دوستان شان صحبت کنند و تمایل دارند دیگران حرفهایشان را ساده و صریح بیان کنند و با آنها صادق باشند.
•    اکثر مردم کانادا‌ برای جشن‌‌های مهم مانند تولد و کریسمس به همدیگر هدیه می ‌دهند و اگر برای شام به خانه کسی دعوت شوند، یک جعبه شکلات یا یک دسته گل یا هدیه‌ای کوچک جهت یادگاری به منزل میزبان می ‌برند.
•    آداب غذا خوردن در کانادا تقریبا غیر رسمی است و باید توجه کرد که هنگام صرف غذا چنگال را در دست چپ و چاقو در دست راست نگه داشته می شود و کسی آرنج خود را روی میز نمی ‌گذارد.

 

Kyyk61-1557655274.jpg

 

غذا در کشور کانادا

غذاهای کانادا آنقدر معروف نیستند که وقتی به این کشور فکر کنیم اولین چیزی که به ذهنمان بیاید غذاهای معروف آن باشد با این وجود کشور کانادا غذاهای سنتی زیادی دارد. از غذاهای معروف کانادا می‌توان به گوشت گوزن، غذاهای دریایی و انواع خوراکی‌های سرخ ‌شدنی اشاره نمود.

 

شهرهای مهم کشور کانادا


شهر اتاوا

از جمله شهرهای مهم کشور کانادا می باشد که پایتخت کشور کانادا بوده و چهارمین شهر بزرگ این کشور است.


شهر کبک

شهر کبک نیز از جمله شهرهای مهم کشور کانادا می باشد. این شهر مرکز ایالت کبک کانادا و بزرگ ‌ترین شهر شرق استان کبک است و از قدیمی‌ترین شهرهای کانادا است.


شهر تورنتو

شهر تورنتو از شهرهای مهم کشور کانادا می باشد که بزرگترین شهر کانادا و مرکز استان انتاریو است. این شهر در جنوب استان انتاریو در ساحل شمال غربی دریاچه انتاریو واقع شده است.

 

شهر ونکوور

ونکوور، شهر بندری و ساحلی در سرزمین اصلی استان بریتیش کلمبیا کانادا است. این شهر در سرشماری سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۳۱,۰۰۰ نفر جمعیت داشته و این شهر را در ردیف هشتم بزرگترین شهرهای کانادا قرار داده است.

 

IPVoi9-1557655394.jpg

 

معرفی جاذبه های توریستی کانادا

آبشار زیبای نیاگارا
این آبشار مشهور، از معروف ترین جاذبه های طبیعی کشور کانادا است که سالانه میلیون ها بازدید کننده را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. ارتفاع آبشار نیاگارا بیش از ۵۰ متراست و به جهت فشار آبی که این آبشاردارد به عنوان قوی ترین آبشار در منطقه آمریکای شمالی به شمار می آید. رنگ سبز زیبای آبشار به این علت است که در هر دقیقه حدود ۶۰ تن خاک و نمک با یکدیگر مخلوط می شوند.

کبک قدیم در کانادا
کبک قدیمی یک میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. کبک قدیم شهری کوهستانی است که در ارتفاعات قرار داشته و دارای تاریخی ترین ساختمان های شهر می باشد. قسمت کوهستانی کبک بر روی صخره های مرتفعی واقع شده که حتی ارتفاعشان به ۱۰۰ متر بالاتر از سطح زمین نیز می رسد.

برج سی ان در شهر تورنتو
این برج مرتفع یکی از نشان های معروف کانادا می باشد. برج سی ان یکی از بلندترین سازه های ساخت دست بشر است و این برج ۵۵۳ متر ارتفاع دارد و دارای امکاناتی همچون رستوران ۳۶۰ درجه ای می باشد.

J7oYl7-1557655322.jpg


حمل و نقل در کانادا

حمل و نقل هوایی کانادا
کانادایی‌ها عالی‌ترین ارتباطات هوایی با بیشتر کشورهای جهان را دارند، حدود ۱۰۰ خط هوایی در این کشور وجود دارد که سالانه ۴۰ میلیون مسافر را در ۵۵ میلیارد مایل جابه جا می‌کنند. دو مسیر هوایی مونتریال - تورنتو و ونکوور- تورنتو پر رفت و آمد‌ترین مسیرهای داخلی هستند و سالانه بیش از ۱ میلیون مسافر در این مسیرها در حال رفت و آمد هستند.

تاکسی در کانادا
در کانادا تاکسی نسبتا ارزان است و در بیشتر شهرها به تعداد فراوانی در دسترس می باشد . 

اتوبوس ها در کانادا
اتوبوس از راحت ترین و ارزان ترین وسیله برای تردد در این کشور می باشد. از مزایای اتوبوس برای رفت و آمد علاوه بر ارزانی و مقرون به صرفه بودن برخورداری از سیستم تهویه ی مناسب می باشد.
در کانادا علاوه بر اتوبوس های داخل شهری اتوبوس هایی  تحت عنوان “اتوبوس های بین شهری” وجود دارند که  از ارزان ترین روش ها برای سفرهای بین شهری در کانادا می باشند. نوع دیگری از اتوبوس ها در کانادا وجود دارد که اتوبوس های برقی هستند و به آن‌ها street car  گفته می شود. 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌های مکالمه انگلیسی، فرانسه و آزمون‌های بین‌المللی CELPIP و IELTS جهت اخذ ویزای دانشجویی و مهاجرت به کانادا با مشاورین مجرب آکادمی زبان دیاکو از طریق شماره ۷۲۱۱۴ تماس حاصل نمایید.

 

x6SOeI-1555166814.jpg
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!