از کشور دانمارک بیشتر بدانید

دانمارک یکی از شادترین کشورهای دنیا است و پاسپورت آن یکی از معتبرترین پاسپورت‌ها به شمار می‌رود. دانمارک کشوری اروپایی است که در شمال این قاره واقع شده است و پایتخت آن شهر کپنهاگ است. دانمارک جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی است و تنها با کشور آلمان هم مرز است و توسط پل دریایی به نام پل اورسوند به کشور سوئد متصل می شود.
از کشور دانمارک بیشتر بدانید

این کشور اروپایی جز کشورهایی می باشد که شاخص کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد. مردم دانمارک در دهه‌های اخیر طبق تحقیقات مختلف همواره در میان شادترین کشور های دنیا قرار گرفته اند و در سال های اخیر هم رتبه اول را به خود اختصاص داده اند. در این مقاله سعی خواهیم داشت شما را با این کشور زیبا و ثروتمند اروپایی بیشتر آشنا کنیم. با آکادمی دیاکو همراه باشید.

 

جمعیت و زبان کشور دانمارک

جمعیت این کشورحدود ۵٫۵ میلیون نفر بوده و زبان رسمی آن دانمارکی می باشد و زبان‌های دیگری همچون زبانهای فاروئی، گرینلندی و آلمانی نیز به عنوان زبان‌های محلی در این کشور رسمیت دارند. 

 

qz2sGQ-1555591858.jpg

 

تاریخ کشور دانمارک

تاریخ شناسان معتقدند که در قرن سوم و پس از آن به تدریج این سرزمین وارد دوره تاریخی جدیدی شده و با ساخت و ایجاد سازه‌های دفاعی دانه ‌ویر و ظهور پادشاهان دانمارک منجر شد این سرزمین شرایط متفاوتی را تجربه کند. این ساخت ‌وسازها در نیمه قرن هشتم  توسعه  بیشتری یافت. اما بطور کلی تاریخ این سرزمین از قرن دهم میلادی وضوح و روشنی بیشتری دارد. در اوایل سده یازدهم، کنوت فتوحات زیادی را در اروپا برای دانمارک کسب کرد که از آن جمله انگلستان و نروژ بود. در سال ۱۳۹۷ میلادی پادشاه وقت ملکه مارگریت اتحادیه کالمار را بین دانمارک و سوئد و نروژ ایجاد کرد. اتحاد با نروژ تا سال ۱۸۱۴ پایدار بود ولی اتحاد با سوئد در سال ۱۵۲۳ تمام شد. در سال‌های ‍۱۸۱۵ – ۱۸۱۴ برپایه پیمان وین، نروژ از دانمارک تجزیه شد و ضمیمه سوئد گشت، ولی سایر مستعمرات همچنان در دست دانمارک باقی‌ماند. پس از کریستیان نهم فرزندش فردریک هشتم در سال ۱۹۰۶ به سلطنت رسید. وی بیشتر به مسائل نظامی توجه داشت. بعد از وی کریستیان دهم در سال ۱۹۱۲ به سلطنت نشست. دانمارک در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود اما در طی جنگ جهانی دوم، در سال های ۴۵ ۱۹– ۱۹۴۰ به اشغال آلمان نازی درآمده و تا پنجم می ۱۹۴۵ این اشغال ادامه داشت و در حدود ۳۰۰۰ دانمارکی در اثر اشغال دانمارک کشته شدند.

 

اقتصاد دانمارک

کرون دانمارک واحد پول این کشور است. با وجود اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوست اما هنوز به حوزه یورو تعلق ندارد. از نظر شاخص فساد اقتصادی، کشور دانمارک (به همراه کشورهای دیگری همچون فنلاند و نیوزیلند) سال‌های زیادی به عنوان کشور نمونه که کمترین فساد اقتصادی را داشته‌ معرفی شده‌ است.
این کشور از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم در رتبه اول دنیا قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان راضی‌ترین مردم جهان معرفی می‌شوند. دانمارک کشوری ثروتمند و بسیار مدرن است و شهروندان آن از بالاترین استانداردهای زندگی در اروپا بهره مند می باشند.

 

2CjWwL-1555591883.jpg

 

سیاست در دانمارک

نظام سیاسی کشور دانمارک، حکومت پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی و دموکراسی نیابتی است و پادشاه یا ملکه، رئیس حکومت این کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر مارگریت دوم، ملکه ی این کشور است. 
دانمارک یکی از قدیمی ترین حکومتهای پادشاهی جهان بوده که تاریخچه آن به حدود سال ۱۰۰۰ میلادی، عصر وایکینگها بر می گردد. این کشور بر پایه تاسیس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ قرار گرفته است و نظام سیاسی این کشور از آن به بعد با احزاب متنوع سیاسی تشکیل است.

 

دین کشور دانمارک

۸۰٫۴ درصد مردم دانمارک مسیحی لوتری هستند در واقع ۴/۸۰ درصد مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری (لوتران) هستند. به غیر از کلیسای مردمی پروتستان، جوامع مذهبی بسیاری در دانمارک شکل گرفته است. حدود ۱۵۰ جامعه مذهبی بزرگ و کوچک در این کشور وجود دارد. اکثریت جمعیت دانمارک را کاتولیک‌ها، مسلمانان و یهودیان تشکیل می‌دهند.

 

dVQ5bN-1555591916.jpg


جغرافیا و آب و هوای دانمارک

دانمارک بخشی از اسکاندیناوی است که ۴۳٬۰۶۹ کیلومتر مربع وسعت داشته و از خاور به دریای بالتیک، از غرب به دریای شمال، از جنوب به کشور آلمان و از شمال به تنگه اسکاژراک محدود شده است. به دلیل فراوانی جزایر، دانمارک دارای خط ساحلی طولانی به طول ۷٫۴۱۳ کیلومتر است. لازم به ذکر است بخش وسیعی از خاک کشور دانمارک را زمین‌های کشاورزی تشکیل می‌دهند. دانمارک فاقد کوهستان بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا به ۱۷۳ متر می‌رسد. کشور دانمارک از نظر آب و هوایی در منطقه ای واقع شده است که سه اقلیم اروپایی آنرا تحت تاتیر قرار می دهد بدین صورت که باد شمالی، شمال دانمارک را تحت تاثیر قرار می دهد؛ توده هوایی که بر روی اقیانوس اطلس شکل گرفته، قسمت غربی دانمارک را تحت تاثیر قرار می دهد و اقلیم بری، شرق را تحت تاثیر قرار می دهد. 
 در ماه ژانویه دانمارک معمولا سردترین آب و هوا را دارد که در روز از 2 درجه سانتیگراد تا 9 – درجه سانتی گراد در شب تغییر می کند. دانمارک در ماه جولای و آگوست بالاترین دما را تجربه می کند و معمولا گرمترین شب های تابستان در دانمارک مربوط به این ماه ها می باشد. به طور کلی دانمارک کشور با آب و هوای معتدل بوده و آب و هوای معتدل منجر به بارش‌های باران می گردد. بهترین زمان برای سفر به دانمارک ماه دسامبر می باشد.

 

شهرهای مهم در کشور دانمارک

از شهرهای مهم این کشور می توان به شهرهای کپنهاگ (Copenhagen)؛ آرهوس (Aarhus) ؛ آلبورگ(Aalborg) ؛ اسبیرگ (Esbjerg) و ادنسه ( Odense) اشاره کرد.

 

R2OcCA-1555592389.jpg

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم کشور دانمارک


در مورد فرهنگ کشور دانمارک می توان به موارد زیر اشاره نمود:
•    کشور دانمارک جامعه‌ای معتقد به برابری دارد و مقوله‌ برابری حتی در زبان آن‌ها هم به شیوه‌ای جالب توجه به چشم می‌خورد، زیرا کلمات آن‌ها جنسیت ندارند.
•    اکثر دانمارکی‌ها در رابطه با موفقیت‌هایشان فروتن هستند و بیشتر، دغدغه گروه را دارند تا نیازهای شخصی.
•    دانمارکی‌ها اعتقاد دارند در هر شرایط خاص باید به شیوه‌ای از قبل تعیین شده رفتار کرد.
•    اگر کسی از قوانین پیروی نکند، به صورت کتبی یا شفاهی تذکر دریافت خواهد کرد.
•    مردم دانمارک به شیوه‌ای فروتنانه صحبت کرده و کاری نمی‌کنند که توجه جمع را به خود جلب کنند.
به طور کلی برابری اجتماعی، میانه‌روی و وقت‌شناسی از نکات مهم روش زندگی دانمارکی است. دانمارک متشکل از گروه ها می باشد و در جهان دانمارک جزو کشورهایی است که بالاترین تعداد عضویت در انجمنها را دارد. 
۷۳٪ افراد دست کم عضو ۲ انجمن یا کلوپ هستنداز دهه ۱۹۹۰ فیلم‌های دانمارکی توجه بین‌المللی را به خود جلب کرده و کارل تئودور درایر از کارگردان‌های معروف این کشور در عرصه بین‌المللی است.

 

غذا در دانمارک

سبک غذای دانمارکی به عنوان یکی از انواع سبک غذایی خاص در قاره اروپا می باشد و طرفداران و منتقدان مخصوص خود را دارد. این سبک غذایی توسط روستاییان این کشور و بر پایه محصولات سنتی در دسترس آنها شکل گرفته و بر اساس سبک ها و تکنیک های آشپزی ویژه ای که عمدتا در قرن نوزدهم میلادی ابداع شده اند جای خود را در میان سایر سبک‌های غذایی باز کرده است. غذاهای اصلی در سبک غذایی دانمارکی ها عمدتا بر پایه محصولات پروتینی و انواع گوشت قرمز و سفید می باشد. به طور کلی سبک غذایی دانمارکی تاثیر بسیاری از سبک های غذایی دیگر کشورها گرفته و با توجه به نبود ادویه در این کشور استفاده از ادویه جات در غذاهای دانمارکی یک سنت وارداتی است.
ناهار دانمارکی ها و همچنین بیشتر کشورهای اسکاندیناوی غذاهای دریایی است. ماهی از هر نوعی خصوصا چند نوع خاص مانند سالمون، ماهی سفیدی به اسم کد به شکل آبپز، بخارپز یا درون فر، لابستر دانمارکی و میگو هم به چشم می خورد که در کنار سبزی های آبپز سرو می شود. دانمارکی ها از گوشت قرمز نیز استفاده می کنند اما کمتر گوشت گوساله یا گوسفند می خورند و استفاده از مرغ نیز به صورت گریل شده با مقداری سیب زمینی مرسوم است.

لازم به ذکر است که در کشور دانمارک شکاف بسیار کمی بین فقیر و ثروتمند وجود دارد. کشورهای اسکاندیناوی معمولا در ردیف اول کشورهایی رتبه بندی شده اند که شکاف طبقاتی در آنها ناچیز است یا اصلا وجود ندارد. 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!