همه چیز درباره آزمون GMAT !

چنانچه قصد تحصیل در رشته های مدیریت و یا mba در کشورهایی مثل کانادا و امریکا را دارید، لازم است بدانید آزمون GMAT یکی از الزامات ورود و تحصیل برای دانشگاه های این کشور است. آزمون Graduate Management Admission Test که به اختصار GMATنامیده می شود آزمونی بین المللی برای سنجش میزان مهارت شما در زبان انگلیسی می باشد. همان طور که پیش تر بیان کردیم، نتایج این آزمون جهت تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا و آمریکا در رشته های مختلف مدیریت اهمیت دارد و شما ملزم به شرکت در این آزمون خواهید بود.
همه چیز درباره آزمون GMAT !

 

ساختار آزمون GMAT


این آزمون شامل چهار بخش می باشد که به شرح زیر است:


۱.    ارزشیابی نوشتاری تحلیلی (Analytical Writing Assessment)
در این بخش شما می بایست طی ۳۰ دقیقه یک متن را تحلیل کنید. این بخش نمره ای معادل ۰ تا ۶ را به خود اختصاص داده است که بازه نمره دهی آن به صورت ۰.۵ نمره ای خواهد بود. جواب های شما در دو مرحله مورد ارزیابی قرار می گیرد. در مرحله اول، جواب ها از طریق یک نرم افزار پیشرفته ارزیابی می شود. در حقیقت این نرم افزار پاسخ ها را از نظر تحلیل نگارشی، خطاهای دستوری و املا بررسی می کند. در مرحله دوم تصحیح توسط فردی مصحح انجام می شود. به این ترتیب که پاسخ ها به لحاظ چگونگی دسته بندی و انسجام نظرات و تحلیل ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

 

 

ICM5_8-1572441047.jpg

 


۲.    استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)


این بخش از آزمون ۱۲ سوال را شامل  می شود که در مدت زمانی در حدود  ۳۰دقیقه ودر ۴ بخش ارائه می شود. در این بخش استدلال و تحلیل داوطلبان مورد سنجش قرار می گیرد که نمره ای مابین ۱ تا ۸ خواهد داشت. 


بخش اول) تفسیر گرافیکی (Graphic Interpretation): در این قسمت شما می بایست با توجه به تصاویر و نمودارهای این بخش جاهای خالی را پر کنید.
بخش دوم) تحلیل جدول (Table Analysis): در این قسمت شما باید جدول ارائه شده را مرتب کرده و سپس به تحلیل آن بپردازید. پس از آن می بایست به سوالات صحیح و غلط پاسخ دهید.
بخش سوم) استدلال منابع چندگانه ( Multi-Source Reasoning ): در این قسمت چند متن اطلاعاتی مانند نامه و متون رسمی و اداری ارائه می شود که متقاضی می بایست طبق این متن ها به سوالات پاسخ دهد.
بخش چهارم) تحلیل دو قسمتی (Two-Part Analysis): در این قسمت یک سوال دو بخشی از شما پرسیده می شود. پاسخ این سوال از جدول قابل استخراج است.

 

 

73tyKS-1572441148.jpg

 


۳. استدلال کمی (Quantitative Reasoning)


در واقع این بخش از آزمون GMAT بخش محاسباتی می باشد که دو بخش را شامل می شود. یک قسمت مربوط به حل مسئله می باشد که متقاضی می بایست مسائل مطرح شده را حل کند. بخش بعدی مربوط به کفایت داده است. شما در این بخش باید قادر باشید تشخیص دهید که داده های ارائه شده در صورت مسئله برای حل ان کافی می باشد یا خیر. این قسمت شامل 31 سوال می باشد که زمانی در حدود 62 دقیقه در اختیار داوطلب قرار می گیرد. بخش استدلال کمی نمره ای در حدود 6 تا 51 خواهد داشت.


۴. استدلال کلامی (Verbal Reasoning)


سوالات این قسمت خود شامل سه بخش تحلیل انتقادی ، تصحیح جملات و درک مطلب می شود که با ارائه ۳۶سوال، مدت زمانی در حدود۶۵دقیقه در اختیار داوطلب قرار می گیرد. محدوده نمره این قسمت بین۶تا۵۱ می باشد.

 

 

 

er-Hq0-1572441367.jpg

 


نمره آزمون GMAT


لازم به ذکر است برای این آزمون نمره قبولی مطرح نیست، چراکه هر مرکز با توجه به شاخص ها و معیارهای خاص مدنظر خود ، نمرات مختلفی را به عنوان معیار سنجش در نظر می گیرد. هر بخش از این آزمون به طور جداگانه نمره داده می شود. به طور کلی، محدوده نمره این آزمون بین ۲۰۰تا ۸۰۰ می باشد اما اگر بخواهید در دانشگاهی معتبر مشغول به تحصیل شوید، می بایست نمره ای بالای ۷۰۰ بگیرید.

 

 

8Ypuat-1572441437.jpg

 

 

محل برگزاری و هزینه آزمون GMAT


همان طور که می دانید آزمون GMAT در داخل کشور برگزار نمی شود و شما برای شرکت در این آزمون می بایست به کشوری دیگر مثل امارات، ترکیه، قطر، آذربایجان، ارمنستان و گرجستان سفر کنید.


هزینه شرکت در این آزمون معادل ۲۵۰ دلاراست که در ازای کنسلی آزمون خود ۸۰ دلار به شما عودت داده می شود. البته لازم به ذکر است چنانچه کمتر از یک هفته آزمون خود را لغو کنید، هیچ هزینه ای به شما پرداخت نخواهد شد. هم چنین در صورتی که بخواهید تاریخ آزمون خود را تغییر دهید می بایست مبلغ ۵۰ دلار دیگر پرداخت کنید. اگر می خواهید نتایج آزمون به مرکز یا دانشگاه جدیدی ارسال شود، باید دلار بپردازید.

 

 

vF_gC2-1572441518.jpg

 


ثبت نام در آزمون GMAT


برای ثبت نام در این آزمون شما می بایست به این  سایت مراجعه کنید. بعد از ورود به سایت، ابتدا باید در سایت عضو شوید و حساب کاربری بسازید. برای این منظور در قسمت GMAT، گزینه Get started را انتخاب کنید. 

 

 

D8HAX2-1572441621.jpg

 


صفحه جدیدی برای شما باز می شود که در  پایین، گوشه سمت راست کادر زرد رنگی تحت عنوان REGISTER NOW برای شما نمایش داده می شود. روی آن کلیک کنید.

 

 

OdVfEO-1572442173.jpg

 

 


بعد از ورود به این قسمت می بایست نام و نام خانوادگی، ایمیل و پسورد دلخواه خود را بنویسید. بعد از وارد کردن اطلاعات خود بر روی گزینه Create Account کلیک کنید. به این ترتیب حساب کاربری شما ساخته می شود.

 

 

 

jWNUoo-1572442245.jpg

 


بعد از ورود به حساب کاربری خود، گزینه REGISTER NOW را انتخاب کنید.

 

 

 

DEFObA-1572442290.jpg

 


با کلیک بر روی این گزینه وارد مراحل ثبت نام خواهید شد. ترتیب مراحل ثبت نامی در بالای این صفحه مشخص شده است.

 

 

 

ByRwDd-1572687096.jpg

 

 


بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی بر روی گزینه Next کلیک کنید تا وارد مراحل بعدی شوید. توجه داشته باشید که اطلاعات خود را به درستی وارد کنید.  این اطلاعات باید مطابق پاسپورت شما باشد. بعد از وارد کردن اطلاعات خود بر روی save profile کلیک کنید تا اطلاعات شما ذخیره شود. بعد از این مرحله باید وارد مرحله محل برگزاری آزمون شوید. در این قسمت می توانید برای انتخاب محل برگزاری آزمون از گزینه search استفاده کنید. بعد از مشاهده محل برگزاری آزمون خود و مطالعه جزئیات این مرکز، آن را انتخاب و گزینه Next را بزنید.


بعد از انتخاب محل برگزاری آزمون خود می بایست تاریخ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این بخش دو روش پیش روی شماست، یکی گزینه Show me appointments on or around this date که بر اساس تاریخ مدنظر شما تنظیم می شود و دیگری گزینه Show me the next available appointments که نزدیکرتین تاریخ برگزاری آزمون برای شما نمایش داده می شود. پس از تنظیم تاریخ و ساعت مورد نظر خود، در صورت تایید، گزینه Complete Order را انتخاب کنید. با تکمیل اطلاعات و تایید آنها وارد صفحه پرداخت می شوید. در این بخش می بایست مشخصات خود در ویزاکارت را ثبت کنید تا بتوانید پرداخت را انجام دهید. بعد از تکمیل تمامی مراحل، تاییدیه پرداخت و ثبت نام به ایمیل شما ارسال می شود.

 

 

2SdY4w-1572442418.jpg

 


شما می توانید جهت آمادگی برای آزمون GMAT در دوره های خصوصی GMAT موسسه دیاکو شرکت کنید. به همین منظور شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره های GMAT با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید. شماره تلفن ۷۲۱۱۴ پل ارتباطی بین ما و شماست! با تماس بگیرید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!