هر آنچه از آزمون EPT باید بدانید.

دریافت مدارک مورد تأیید زبان انگلیسی در داخل و خارج از کشور، از سال های گذشته تا کنون هموار کننده راه برای متقاضیان ادامه تحصیل و یا مهاجرت بوده است. همچنین دریافت این مدارک از ملزومات ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشي خارج از كشور است که از طریق آن دانش و مهارت متتقاضی مورد ارزیابی قرار میگیرد، لذا در همين راستا در داخل كشور خودمان، ایران، سالهاست كه آزمون هاي زبان انگليسي در زمينه هاي تخصصي و عمومي برگزار مي شوند و داوطلبان براي ورود به دانشگاه هاي پزشكي و غير پزشكي مي بايست در آنها شركت کرده و براي كسب نمره ي قبولي درآزمون مربوطه تلاش كنند.
هر آنچه از آزمون EPT باید بدانید.

 

هر آنچه از آزمون EPT باید بدانید.

دریافت مدارک مورد تأیید زبان انگلیسی در داخل و خارج از کشور، از سال های گذشته تا کنون هموار کننده راه  برای متقاضیان ادامه تحصیل و یا مهاجرت بوده است. همچنین دریافت این مدارک از  ملزومات  ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشي خارج از كشور است که از طریق آن دانش و مهارت متتقاضی  مورد ارزیابی قرار میگیرد،  لذا در همين راستا در داخل كشور خودمان، ایران، سالهاست كه آزمون هاي زبان انگليسي در زمينه هاي تخصصي و عمومي برگزار مي شوند و داوطلبان براي ورود به دانشگاه هاي پزشكي و غير پزشكي مي بايست در آنها شركت کرده و براي كسب نمره ي قبولي درآزمون مربوطه  تلاش كنند.

 

8RWpZi-1545745370.jpg


از آزمونEPT  چه میدانید؟

آزمون EPT ( ای پی تی ) جزو آزمون هایی است که در کشور ایران زیر نظر سازمان سنجش برگزار میشود و هدف از برگزاري آزمون EPT ارزيابي مهارت و دانش  زبانی داوطلبان دكتري دانشگاه آزاد اسلامي مي باشد. EPT مخفف ) English Proficiency Test) به معني آزمون تسلط به زبان انگليسي مي باشد، لذا داوطلبان در صورت نداشتن مدرك بين المللي زبان انگليسي با نمره ي تعيين شده توسط دانشگاه ذكر شده،  موظف به شركت در آزمون  EPT ( ای پی تی) و كسب حداقل نمره ي قبولي  در آن هستند. لازم به ذكر است كه آزمون EPT، تنها آزمون جهت سنجش اين داوطلبان نمي باشد .
يكي از مهم ترين دغدغه هايي كه داوطلبان با آن رو به رو هستند كسب نمره ي قبولي در آزمون مي باشد که  براي رسيدن به اين هدف مي توانند با استفاده از سوالات آزمون هاي قبل كه در پایین صفحه قرار داده شده،  با نحوه ي سوالات آشنايي پيدا كنند. زيرا داوطلبان مي بايست حداقل به ۵۰% از سوالات آزمون پاسخ صحيح بدهند تا موفق به كسب نمره ي ۵۰ كه نمره ي قبولي مي باشد،  بشوند .
حال سوالی که مطرح میشود این است که اگر داوطلب موفق به کسب نمره ی قبولی نشد تکلیف چیست؟  پاسخ روشن است، داوطلب میتواند دانش و مهارت خود را در نوبت های بعدی آزمون مورد ارزیابی قرار دهد.
 همانگونه كه در بالا به آن اشاره شد، آزمونEPT  ( ای پی تی)، تنها آزمون جهت سنجش مهارت زبان انگليسي داوطلبان دكتري نمي باشد، ولي اين آزمون براي متقاضياني كه قصدشان فقط  قبولي در دانشگاه آزاد اسلامي است میتواند مناسب باشد.مهم ترین  تفاوت این آزمون با دیگر آزمون های زبان انگلیسی نداشتن قسمت مشکل ساز  Listening (شنیداری) است که همین امر عامل محبوبیت هرچه بیشتر این آزمون گردیده است.  علاوه بر اين اعتبار مدرك EPT(ای پی تی) به مدت ۲ سال براي دانشگاه هاي آزاد اسلامي داخل كشور مي باشد. نکته ی قابل توجه این است که مدرک ای پی تی فاقد اعتبار براي دانشگاه هاي دولتي است، بنابراين متقاضيان دانشگاه های دولتي بنابر درخواست دانشگاه مبنی بر ارائه مدرک مورد تایید اقدام نمایند.

 

u8wH55-1545745392.jpg

 

مراکز برگزاری آزمون EPT

واحد علوم تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي از سال ۱۳۸۶به طور منظم شروع به برگزاري آزمون EPT ( ای پی تی ) كرده است. ابتدا اين آزمون هر چند ماه يك بار برگزار ميشد ولی به دليل تقاضای بالا برای شرکت در آزمون EPT (ای پی تی) از ارديبهشت ۱۳۹۲ هر ماه برگذار ميشود.  علاوه بر تهران در شهرهاي مختلف كشور از جمله تبريز ، مشهد ، اصفهان ، شيراز و نيز مراكزي جهت برگزاري آزمون وجود دارد.

 

MSlibc-1545745419.jpg

 

بخش های مختلف آزمون EPT

آزمون EPT (ای پی تی) شامل ۳ بخش است، بخش اول این آزمون شامل سوالات واژگان می باشد که در این قسمت متقاضی موظف به پاسخگویی به ۲۵ سوال می باشد. بخش بعدی شامل ۴۰ سوال تستی مربوط به دستور زبان است. در قسمت بعدی شاهد سوالات درک مطلب خواهید بود که این بخش خود به ۲ بخش خواندن و درک متون  با ۲۰ سوال تستی و درک مطلب متن با کلمات حذف شده (cloze) با ۱۵ سوال تستی است.

 

kzFCqR-1545745479.jpg

 

منابع آزمون EPT

در انتها به معرفی منابع آزمون EPT (ای پی تی) می پردازیم. همچنین شما میتوانید با کلیک بر روی لینک منبع مورد نظر آن را دانلود کنید.


 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!