در مورد آزمون DELE چه می‌دانید؟

اگر می‌خواهید در کشوری اسپانیایی زبان مانند کشور اسپانیا به کار، تحصیل و به طور کلی زندگی بپردازید، لازم است تا به زبان اسپانیایی تسلط داشته باشید. برای این منظور شما نیاز دارید تا در آزمون DELE شرکت کنید تا بتوانید مدرکی دالِ بر میزان مهارتتان در این زبان ارائه دهید.
در مورد آزمون DELE چه می‌دانید؟

 

آزمون DELE مخفف عبارت Diplomas de Español como Lengua Extranjera به معنی دیپلم زبان اسپانیایی به عنوان زبان خارجی، آزمونی بین المللی جهت سنجش میزان مهارت داوطلبان در زبان اسپانیایی است که موسسه سروانس (Instituto Cervantes) با نظارت وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا متولی آن می‌باشد. لازم است بدانید گواهینامه این آزمون انقضایی ندارد، بنابراین شما با دریافت آن در بار اول نیازی به تمدید دوباره نخواهید داشت و می‌توانید تا ابد از مزایای آن استفاده کنید.

 

ovtc1u-1570542012.jpg

 

داشتن مدرک DELE چه مزایایی دارد؟


    مدرک بین المللی آزمون DELE یکی از شناخته‌شده‌ترین مدارک زبان می‌باشد که با ارائه آن به شرکت‌های خصوصی و دولتی، مراکز آموزشی خصوصی یا دولتی، اتاق‌های بازرگانی و دیگر مراکز و ارگان‌ها می‌توانید از فرصت‌های بالقوه موجود استفاده کنید.


•    اعتبار مادام‌العمر این مدرک
•    تکمیل رزومه فردی
•    دریافت کمک‌هزینه تحصیلی یا ویزای دانشجویی

 

cyDPSV-1570542060.jpg

 

چه کسانی می‌توانند در آزمون DELE شرکت کنند؟

 

این آزمون مختص افرادی است که زبان اصلی آنها اسپانیایی نیست.

 

ساختار آزمون DELE

 

این آزمون هم همچون سایر آزمون‌های زبان، چهار مهارت Reading, Listening, Speaking و Writing را مورد سنجش قرار می‌دهد. آزمون DELE در شش سطح A1, A2, B1, B2, C1 و C2 برگزار می‌شود.

•    سطح A1

این سطح از آزمون DELE فرد را قادر می‌سازد تا عبارات و لغات ساده زبان اسپانیایی را متوجه شود و در واقع با اصول ابتدایی مکالمه به این زبان آشنایی پیدا کند. این آزمون در دو بخش ارائه می‌شود. بخش اول، مهارت ریدینگ و رایتینگ را دربردارد که می‌بایست در مدت زمانی برابر ۴۵ و ۲۵ دقیقه به آنها پاسخ داده شود. بخش دوم نیز دربردارنده مهارت اسپیکینگ و لیسنینگ است که به ترتیب در ۱۵ و ۲۵ دقیقه می‌توان به آنها پاسخ داد.

 

dXi22i-1570542107.jpg

 

•    سطح A2

سطح A2 به متقاضی کمک می‌کند تا بتواند با استفاده از لغات و جملاتی ساده، مکالمه‌ای ساده انجام دهد. این سطح نیز در دو قسمت ارائه می‌شود. در قسمت اول سوالات، دو مهارت ریدینگ و رایتینگ با زمان هایی 60 و 50 دقیقه مطرح می شوند و در بخش بعدی، شما می‌بایست به سوالات مهارت اسپیکینگ در مدت زمان ۱۵ دقیقه و مهارت لیسنینگ در ۳۵ دقیقه پاسخ دهید.

•    سطح B1

این سطح از آزمون DELE مختص افرادی است که توانایی مکالمه در محیط‌های مختلف کاری، تحصیلی و روزمره را دارند و قادرند نظرات خود را در مورد مسائل مختلف بیان کنند. شما در بخش اول این آزمون می‌بایست طی ۷۰ و ۴۰ دقیقه مهارت خود را در دو مهارت ریدینگ و لیسنینگ نشان دهید. در بخش دوم نیز طی مدت زمان ۱۵ و ۶۰ دقیقه می‌توانید به سوالات بخش اسپیکینگ و رایتینگ پاسخ دهید. البته ۱۵ دقیقه جهت آماده‌سازی در بخش اسپیکینگ به شما اختصاص داده خواهد شد.

 

K_OCP8-1570542188.jpg

 

•    سطح B2

در این سطح شما قادرید تا با افراد بومی اسپانیا به آسانی مکالمه کنید. در بخش اول از این سطح شما می‌بایست در مدت زمان ۷۰ و ۴۰ دقیقه به سوالات ریدینگ و لیسنینگ جواب دهید. قسمت دوم نیز مدت زمانی در حدود ۱۵ و ۸۰ دقیقه برای پاسخ به سوالات بخش اسپیکینگ و رایتینگ اختصاص داده شده است.

 

6yyIBs-1570541435.jpg

 

•    سطح C1

اگر در این سطح زبانی قرار بگیرید، می‌توانید به راحتی و طی مدت زمانی طولانی به سخنرانی بپردازید. بعلاوه، شما قادر خواهید بود که به مطالعه مجلات و روزنامه‌ها، تماشای فیلم‌ و تئاتر بپردازید. ۹۰ دقیقه از بخش اول این آزمون به مهارت ریدینگ و ۸۰ دقیقه به مهارت لیسنینگ و رایتینگ به طور همزمان اختصاص می‌یابد. در بخش دوم نیز، ۴۵ دقیقه به مهارت لیسنینگ و استفاده از زبان و ۲۰ دقیقه به مهارت ریدینگ و اسپیکینگ اختصاص دارد. در این سطح ۲۰ دقیقه زمان جهت آماده‌سازی در بخش اسپیکنگ به شما تعلق خواهد گرفت.


ZfsXwG-1570541570.jpg

 

•    سطح C2

در سطح C2 شما تمام و کمال به زبان اسپانیایی تسلط خواهید داشت و به آسانی می‌توانید به بیان احساسات و نظرات خود به شکل گفتاری و نوشتاری بپردازید. این سطح برخلاف تمام سطوح پیشین در سه سطح ارائه می‌شود. در سطح اول شما می‌بایست در مدت 105 دقیقه به سوالات شنیداری و خواندن و استفاده از زبان پاسخ دهید. بخش دوم دربردارنده سوالات ترکیبی مهارت شنیداری، گفتاری و نوشتاری در مدت زمانی در حدود ۱۵۰ دقیقه است. در قسمت آخر شما با سوالاتی در حوزه گفتاری و شنیداری طی مدت زمانی ۲۰ دقیقه مواجه می‌شوید. البته لازم به ذکر است ۳۰ دقیقه برای آماده‌سازی به شما اختصاص داده می‌شود.

 

c9FyjK-1570541617.jpg

 

چگونه در آزمون DELE ثبت‌نام کنید؟


شما می‌توانید جهت ثبت‌نام در آزمون DELE به سایت www.dele.org مراجعه کنید. سپس از منوی سمت چپ بر روی How to register کلیک کنید و مراحل ثبت‌نام را دنبال کنید.

 

هزینه آزمون DELE در سال ۲۰۱۹

 

هزینه آزمون DELE با توجه به سطح موردنظر، مرکز و کشور مقصد شما، متفاوت است. در جدول زیر هزینه‌های آزمون DELE به تفکیک هر سطح برای شما آورده شده است.

 

GHPAFs-1570541788.jpg

آزمون DELE در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

همان طور که می‌دانید آزمون DELE طی چند نوبت در سال برگزار می‌شود. بد نیست بدانید این تاریخ‌ها در تمام مراکز آزمون در سراسر دنیا مشترک هستند. توجه داشته باشید که در هر تاریخ لزوماً برای تمامی سطوح، آزمونی برگزار نخواهد شد. جدول زیر تاریخ برگزاری و مهلت ثبت‌نام آزمون‌ها را به تفکیک هر سطح ارائه می‌دهد.

 

9ACrDR-1570541847.jpg


پس از شرکت در آزمون، نتایج تقریباً سه ماه بعد به اطلاع شما می‌رسد.

 

 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!