سیر تا پیاز آزمون CELPIP

اگر به فکر مهاجرت هستید و کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده‌اید، حتما جست‌و‌جویی در این زمینه داشته‌اید. همان طور که می‌دانید داشتن تسلط در زبان انگلیسی و فرانسه یکی از پیش نیازهای اصلی برای مهاجرت و دریافت امتیاز است. چنانچه زبان انگلیسی را به عنوان زبان انتخابی خود در نظر گرفته‌اید، برای ارائه مدرک ، آزمون‌های متعددی وجود دارد. آزمون CELPIP یکی از این آزمون‌هاست.
سیر تا پیاز آزمون CELPIP

 

آزمون CELPIP که مخفف Canadian English Language Proficiency Index Program می‌باشد به معنی برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی است که اداره مهاجرت و شهروندی کانادا آن را طراحی کرده‌است. آزمون  CELPIP  آزمونی است که لهجه و زبان کانادایی در آن مطرح می‌باشد. بنابراین، متقاضیانی که با فرهنگ مردم کانادا و نحوه صحبت کردن آنها آشنایی بیشتری دارند، راحت‌تر می‌توانند به سوالات این آزمون پاسخ دهند. این آزمون همانند آزمون آیلتس به دنبال سنجش مهارت و میزان تسلط افراد متقاضی در زبان انگلیسی است. در حقیقت، این آزمون توانایی شما را در موقعیت‌های مختلف روزمره مانند ارتباط با همکاران و دوستان، درک اخبار، تفسیر و پاسخ به آنها مورد سنجش قرار می‌دهد.

 

5xc1qK-1573297680.jpg


لازم است بدانید دو نوع آزمون  CELPIP وجود دارد: آزمون CELPIP-General و آزمون CELPIP-General LS.

آزمون CELPIP-General شامل مهارت‌های لیسنینگ، ریدینگ، رایتینگ و اسپیکینگ می‌باشد که مدت زمانی در حدود ۳ ساعت زمان می‌برد، در حالیکه آزمون CELPIP General LS تنها شامل مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ می‌باشد و نیاز به ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه زمان دارد.
لازم به ذکر است، این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و تنها کشورهای کانادا، هند، فیلیپین، امارات و آمریکا برگزار کننده این آزمون هستند. با این حساب، برای شرکت در این آزمون می‌بایست به کشور امارات سفر کنید.

 

Eoeu08-1573297709.jpg


چرا آزمون CELPIP؟


•    بد نیست بدانید این آزمون نسبت به دیگر آزمون‌ها مانند آیلتس هزینه کمتری دارد. در حال حاضر هزینه شرکت در آزمون CELPIP-Generalبرابر ۳۴۰ دلار کانادا و برای آزمون  CELPIP-General LS معادل ۱۹۵ دلار کانادا می‌باشد، که در مقایسه با دیگر آزمون‌های مورد پذیرش اداره مهاجرت صرفه اقتصادی بیشتری دارد.
•    توجه داشته باشید این آزمون اغلب برای اقامت دائم و اخذ شهروندی کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
•    همان طور که پیش‌تر بیان کردیم، شما در بخش لیسنینگ با لهجه کانادایی مواجه خواهید بود که نسبت به سایر آزمون ها برای افراد غیر انگلیسی زبان راحت تر خواهد‌بود.
•    هم چنین در بخش رایتینگ، هر دو املای بریتانیایی و آمریکایی مورد پذیرش خواهد‌بود.
•    نکته قابل توجه این است که نتایج این آزمون توسط کامپیوتر بررسی می‌شود. به این ترتیب امنیت آزمون بالا می‌رود و سبب می شود تا سلایق شخصی در تصحیح آزمون دخیل نباشد.

 

-WvHCh-1573303291.jpg


•    این آزمون بر خلاف آیلتس طی یک مرحله و توسط کامپیوتر انجام می‌گیرد.
•    در آزمون CELPIP به جای مصاحبه با یک فرد، صدای خودتان را ضبط می‌کنید.
•    نتایج این آزمون در مدت زمان کمتری نسبت به آزمون آیلتس ارائه می‌شود.


امتیاز‌دهی در آزمون CELPIP

 

لازم است بدانید به هر جز از آزمونCELPIP-General  و  CELPIP-General LS سطحی از CELPIP  اختصاص داده می‌شود. در زیر چارچوبی از هر سطح CELPIP  و توضیحات مربوط به آن ارائه شده است. از آنجا که نمرات آزمون CELPIP براساس معیار سنجش زبان کانادایی(CLB) کالیبره می‌شود، معیارهای سطح CLB  نیز برای شما آورده شده‌است. جالب است بدانید این آزمون تماما" کامپیوتر محور می‌باشد. بنابراین، شما باید مهارت کافی برای مدیریت چنین آزمونی را داشته‌باشید. نتایج این آزمون بعد از ۸ روز کاری مشخص خواهد‌شد . البته شما می‌توانید با انتخاب گزینه اکسپرس، نتیجه آزمون خود را پس از ۳ روز کاری دریافت کنید.

 

eiOJGG-1573298863.jpg

SGHG0n-1573298999.jpg


آزمون CELPIP  توسط چه نهادها و برنامه‌هایی در کانادا پذیرفته می‌شود؟


CELPIP-General:
این آزمون برای دریافت اقامت دائم کانادا به وسیله برنامه‌های مهاجرتی زیر مورد پذیرش می‌باشد.

 • برنامه تجربه کانادایی (CEC)
 • برنامه مهارتی فدرال (FSTP)
 • برنامه نیروی کار متخصص(FSWP)
 • برنامه استارتاپ

برنامه‌های ایالتی شامل:

 • درخواست شهروندی کانادا
 • موسسه آموزشی آلبرتا
 • موسسه تخصصی املاک ساسکاچوان
 • موسسات آموزشی ارائه‌دهنده دوره پرستاری در استان بریتیش کلمبیا (HCABC)
 • کالج NorQuest College

h5SpKD-1573300965.jpg

 

لیسنینگ


مدت زمان لازم: ۵۵-۴۷ دقیقه
این قسمت به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شود که می‌بایست هر بخش را با توجه به دستورالعمل مربوطه پاسخ دهید. متن این سوالات اغلب در حوزه موقعیت‌ها و وقایعی است که در طول روز برای افراد اتفاق می‌افتد. احتمالا" در این قسمت برای شما ویدیویی چند دقیقه‌ای پخش می‌شود تا بر اساس آن به سوالات پاسخ دهید.
در زیر چارچوبی آورده شده است که نشان می‌دهد نمرات خام آزمون لیسنینگ با چه سطحی از CELPIP مطابقت دارد. از آنجایی که سوالات هر بخش ممکن است به لحاظ دشواری با دیگر بخش‌ها کمی متفاوت باشد، نمره خام برای یک سطح معین ممکن است از بخشی به بخش دیگر متفاوت باشد.

 

4sst77-1573299119.jpg

PftGrv-1573299149.jpg


ریدینگ


۵۵-۶۰ دقیقه

 

DsLyVl-1573299250.jpg

 

این قسمت شامل متون متعددی است که در اختیار متقاضی قرار می گیرد. موضوع این متن ها می تواند شامل مباحثی مانند ایمیل، تحقیق و دستورالعمل ها باشد.

 

gogwMv-1573299322.jpg


جدول بالا نشان می‌دهد که چگونه نمرات خالص در آزمون ریدینگ با سطوح CELPIP مطابقت دارد.


رایتینگ


۵۳-۶۰ دقیقه

 

aPNCe2-1573300159.jpg


این قسمت به دو بخش تقسیم می‌شود. در بخش اول از شما خواسته می‌شود تا ایمیلی ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه‌ای در مورد موضوع گفته‌شده ارائه دهید. سامانه این آزمون دارای شمارشگر کلمه است، بنابراین از این بابت خیالتان راحت باشد.
در بخش دوم از این قسمت از متقاضی خواسته می‌شود تا در مورد موضوع و ایده سوال، مقاله‌ای ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بنویسد.


استانداردهای لازم در بخش ریدینگ شامل چه مورادی است؟

 

 • به طور کلی طبقه‌بندی استاندارد بخش راتینگ شامل چهار دسته محتوا / انسجام، واژگان، مهارت درک مطلب و تکمیل بخش ها می‌باشد.
 • در محتوا و انسجام آن چیزی که اهمیت دارد، تعداد ایده‌ها، کیفیت ایده‌ها، سازماندهی آنها و مثال‌ها و جزییات می‌باشد.
 • در واژگان شما باید به انتخاب کلمات، استفاده درست و مناسب از کلمات و عبارات، دامنه کلمات مورد استفاده و دقت و صحت کلمات توجه داشته‌باشید.
 • پیشنهاد می‌کنیم در مهارت ریدینگ به فرمت و پاراگراف‌ها، رابط‌ها و انتقال دهنده‌ها، مکث‌ها و آواها، دستور زبان و ساختار جمله و املا و نشانه‌گذاری توجه کنید.
 • در تکمیل بخش‌ها می‌بایست به میزان ارتباط، کامل بودن، لحن و تعداد کلمات توجه داشت.

 

kOCoNV-1573300908.jpg


اسپیکینگ


۱۵-۲۰ دقیقه

 

0-0vZK-1573299385.jpg

 

این بخش با استفاده از هدست و میکروفون انجام می‌گیرد، که شامل سوالاتی مانند شرح تصاویر، ارائه نظرات و راهکارها می‌باشد.


استانداردهای لازم در بخش اسپیکینگ شامل چه مورادی است؟


 به طور کلی طبقه بندی استاندارد بخش اسپیکینگ شامل چهار دسته محتوا / انسجام، واژگان، مهارت لیسنینگ و تکمیل بخش‌ها می‌باشد.

 

-K9ua9-1573300624.jpg

 

 •  در محتوا و انسجام آن چیزی که اهمیت دارد، تعداد ایده‌ها، کیفیت ایده‌ها، سازماندهی آنها و مثال ها و جزییات می‌باشد.
 • در واژگان شما باید به انتخاب کلمات، استفاده درست و مناسب از کلمات و عبارات، دامنه کلمات مورد استفاده و دقت و صحت کلمات توجه داشته‌باشید.
 • پیشنهاد می‌کنیم در مهارت لیسنینگ یا گوش‌دادن به ریتم، تلفظ و لهجه، مکث‌ها و آواها، دستور زبان و ساختار جمله و تنوع ساختار جمله توجه کنید.
 • در تکمیل بخش‌ها می‌بایست به میزان ارتباط، کامل بودن، لحن و طول آن توجه داشت.


نکاتی در بخش ریدینگ و لیسنینگ


همان طور که می‌دانید تمامی سوالات آزمون CELPIP در بخش ریدینگ و لیسنینگ در فرمت چند‌گزینه‌ای و یا مشابه آن هستند. هم چنین تمامی پاسخ‌ها به دو بخش پاسخ درست و یا نادرست تقسیم‌بندی می‌شود. بنابراین، سوالاتی که خالی باقی مانده‌اند به عنوان پاسخ نادرست تلقی می‌شود. بد نیست بدانید بنا به دلایل امنیتی، اشکال مختلف آزمون (نسخه‌های آزمون) وجود دارد. به عبارت دیگر فرمت‌های متفاوتی از آزمون برای متقاضیان مختلفی که در یک روز آزمون دارند، وجود دارد. واضح است که برخی سوالات منحصر به فرد و مختص هر متقاضی و برخی دیگر بین همه متقاضیان مشترک خواهد‌بود.

 

NI7I2_-1573302385.jpg


نکته مهم این است که در بخش‌های لیسنینگ و ریدینگ سوالاتی وجود دارند که نمره‌ای نخواهند داشت. این سوالات قابل تشخیص نبوده و شما نمی‌توانید آنها را با سوالات نمره‌دار تمییز دهید. با این حساب، بهترین کار این است تا حد امکان به تمامی سوالات پاسخ دهید. در واقع، قبل از اینکه این سوالات به عنوان آیتم‌های دارای امتیاز در نظر گرفته شود، از قبل مورد آزمایش قرار می‌گیرند تا اطمینان حاصل شود که کیفیت آنها معادل با موارد موجود می‌باشد. در حقیقت، با دریافت پاسخ سوالات جدیدی که بدون نمره هستند، می‌توان کیفیت آنها را ارزیابی کرد. با این اوصاف، سوالاتی که کیفیت بالاتری پس ارزیابی‌ها داشته باشند، در آینده به عنوان سوالات نمره‌دار در آزمون‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
با توجه به سوالات زیاد شما مخاطبان عزیز در خصوص آزمون CELPIP ، مقاله حاضر برای پاسخ به بخشی از سوالات شما تدوین شده‌است. شما می توانید برای موفقیت در این آزمون، در دوره‌های آمادگی آزمون   CELPIP شرکت کنید. موسسه دیاکو این امکان را دارد تا با برگزاری دوره‌های این آزمون شما را در این مسیر همراهی کند. همچنین، شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالاتی که لینک آنها در زیر قرار داده شده، مراجعه کنید.

نکات کلیدی در آزمون CELPIP (بخش اول)

نکاتی پیرامون آزمون CELPIP (بخش دوم)

فرمت آزمون CELPIP

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!