فرمت آزمون CELPIP

همانطور که در مطالب قبلی گفتیم آزمون CELPIP آزمونی بین المللی است که اخیرا نمره آن توسط اداره مهاجرت کانادا به عنوان یک پیش‌شرط برای افرادیکه قصد مهاجرت به کانادا، دریافت اقامت و یا شهروندی این کشور را دارند معرفی شده است.
فرمت آزمون CELPIP

به نظر بسیاری از افرادیکه در این آزمون شرکت کرده‌اند، محتوا و فرمت آن از آزمون IELTS راحت‌تر است. در نتیجه کسانیکه قصد مهاجرت به کانادا را دارند جهت پیش بردن پرونده مهاجرتی خود و رسیدن به هدف خود در مدت زمانی سریعتر به شرکت در آزمون CELPIP وسوسه می‌شوند.

آزمون CELPIP مخفف Canadian English Language Proficiency Index Program  می باشد. این آزمون کانادایی به طور دقیق و واضح توانایی های انگلیسی فرد را در شرایط مختلف روزمره، مانند برقراری ارتباط در محل کار، تعامل با دوستان، فهم اخبار و تفسیر و پاسخ به مطالب مکتوب، ارزیابی می کند.
خوب است بدانید که آزمون CELPIP به دو فرمت چهار مهارتی جنرال (مختص افرادیکه درخواست ویزای اقامت کانادا دارند) و دو مهارتی جنرال فقط Speaking و Listening (مختص افرادیکه درخواست شهروندی کانادا می‌دهند) ارائه می‌گردد. 

با توجه به اینکه این آزمون در طی ماه‌های اخیر توجه بسیاری از داوطلبین ایرانی را به خود جلب کرده، سعی کردیم در این بخش توضیحاتی در خصوص فرمت و بخش‌های مختلف این آزمون به شما دهیم. امیدواریم با مطالعه آن به پاسخ بسیاری از سوالات خود در خصوص آزمون CELPIP General دست پیدا کنید. البته مشاورین ما در دیاکو همواره پاسخگوی سوالات شما عزیزان در خصوص این آزمون و نحوه آماده سازی برای آن هستند.

9da4R2-1551283818.jpg

 

فرمت آزمون CELPIP General

آزمون CELPIP-General شامل ۴ بخش جهت ارزیابی چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی است:
۱) بخش شنیداریListening 
۲) بخش خواندن Reading 
۳) بخش نوشتاری  Writing 
۴) بخش گفتاری Speaking 

 

۱)‌ بخش شنیداری  Listening  
بهتر است این نکته را بدانید که آزمون CELPIP در ابتدا با بخش شنیداری آغاز می‌شود. برای این بخش داوطلب حدود ۵۰ دقیقه زمان دارد بخش شنیداری شامل ۶ قسمت است و شما برای هر متن ۶ دقیقه زمان لازم دارید. باید بدانید که معمولا پس از خواندن هر متن از شما چندین سوال در غالب تست  ۴گزینه‌ای پرسیده می‌شود که برای پاسخ به هر سوال شما تنها  ۳۰ثانیه زمان دارید. متن‌هایی که در این بخش از آزمون CELPIP خوانده می‌شود معمولا درباره موضوعات متنوعی همچون مکالمه‌ دو یا چند نفر، مصاحبه، اخبار، پروژه و تحقیق و بحث و گفتگو می‌باشد.
شاید جالب باشد که بدانید ممکن است یک یا دو قسمت از بخش Listening در غالب ویدئو باشد. پس آنها را هم به خوبی به ذهنتان بسپارید زیرا ممکن است از آن‌ها هم از شما سوال شود.
زمان شما برای هر تست در گوشه سمت راست مانیتور نمایش داده می‌شود بنابراین برای اینکه زمان پاسخ‌دهی به هر سوال آزمون CELPIP را مدیریت کنید حواستان را جمع کنید.
 
تعداد سوالات     Listening(موضوع هر بخش)
1    Practice task  (بخش تمرین)
8    Problem solving(حل یک مشکل) 
5    a daily life conversation (گفتگو در مورد موضوعات روزمره)
6    Information(گرفتن اطلاعات)
5    a new item(گوش دادن به یک آیتم جدید) 
8    a discussion(گوش دادن به بحث و گفتگو)
6    Viewpoint(گوش دادن به یک نقطه نظر) 

 

۲)‌ بخش خواندن Reading


Reading دومین بخشی است که در آزمون CELPIP با آن مواجه می‌شوید. شما برای انجام این بخش حدود ۴۵ دقیقه زمان دارید. شامل ۴ بخش می‌باشد که شما برای هر بخش حدود ۱۰ دقیقه زمان دارید. متن‌ها در سمت چپ مانیتور و سوالات در سمت راست قرار داده می‌شوند. توجه داشته باشید که در بخش‌هایی از Reading آزمون CELPIP ممکن است شما تصویر، نمودار و یا جدول هم داشته باشید که از تحلیل آن‌ها به شما سوال داده می‌شود.


بخش  Reading (موضوعات هر بخش)    تعداد سوالات
Practice task    1
Reading correspondence(درک مطلب)    11
Apply to diagram(نمودار)    8
Information(اطلاعات)    9
viewpoint    10

Hha2uW-1551284493.jpg

 

۳) بخش نوشتاری Writing

این بخش در آزمون CELPIP شامل دو بخش است:
بخش اول یا TASK 1: زمان این بخش حدود ۲۷ دقیقه است و شما در این بخش می‌بایست یک ایمیل بنویسید.
بخش دوم یا TASK 2: زمان این بخش حدود ۲۶ دقیقه است و شما باید به سؤالات یک نظرسنجی پاسخ دهید. شما در این بخش می‌توانید تعداد کلماتی را که تایپ می‌کنید را در قسمت پایین سمت راست صفحه مشاهده کنید.

 

۴) بخش گفتاریSpeaking

 
شما برای بخش گفتاری آزمون CELPIP حدود ۲۰ دقیقه زمان دارید این بخش ۸ قسمت دارد. در هر قسمت سوالی از شما پرسیده می‌شود که باید به آن‌ها جواب دهید. برای هر سوال ابتدا به شما ۳۰ ثانیه زمان داده می‌شود که سوال را بخوانید و ذهنتان را برای صحبت در مورد آن آماده کنید. سپس شما از هدفون خود صدای start speaking now را می‌شنوید که باید شروع به صحبت کنید.
در این مدت حواستان به نوار آبی یا blue bar  نمایش داده شده روی صفحه باشد که بتوانید زمان را مدیریت کنید. پس از پایان زمان داده شده از هدفون خود صدای stop talking را می‌شنوید که باید صحبت خود را متوقف کنید.
توجه داشته باشید که در چند قسمت از بخش‌های گفتاری ممکن است توصیف و تحلیل یک تصویر را داشته باشید (describe image) و یا ممکن است از شما خواسته شود تا ۲ تصویر را با هم مقایسه کنید و دلایل انتخاب انتخابتان را بگویید.

بخش Speaking  (موضوع هر بخش)    تعداد سوالات
Practice task    1
Giving advice(نصیحت کردن)    1
Personal experience(تجربه شخصی)    1
Describing a scene(توصیف یک صحنه)    1
Making predictions(حدس زدن)    1
Comparing and persuading(مقایسه و توجیه)    1
Dealing with a difficult situation(رو به رو شدن با یک موقعیت سخت)    1
Expressing opinions(بیان نظرات)    1
Describing an unusual situation (توصیف یک موقعیت غیر عادی)    1

 

برای اشنایی بیشتر با آزمون CELPIP به شما توصیه می‌کنیم حتما در آزمون آزمایشی CELPIP شرکت نمایید. برای شرکت در آزمون آزمایشی آنلاین CELPIP اینجا را کلیک کنید. با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا،‌ اگر کماکان سوالاتی در خصوص آزمون CELPIP و فرمت برگزاری و یا دوره‌های آماده‌سازی آن سوالاتی دارید از مشاورین مجرب  ما در دیاکو بپرسید. دیاکو با برگزاری کلاسهای خصوصی و گروهی CELPIP و بهره‌مندی از مدرسین مجرب در نظر دارد تا داوطلبین هدفمند را به موفقیت و هدف نهایی خود برساند.

 

 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!