مهاجرت به ترکیه با آزمون تومر TÖMER

اگر متقاضی مهاجرت به ترکیه برای ادامه تحصیل و یا کار هستید، حتما تا حدودی با آزمون تومر آشنایی دارید و یا حداقل نام این آزمون را شنیده اید. برای آشنایی بیشتر با آزمون TÖMER تا آخر این مقاله در مجله دیاکو همراه ما باشید.
مهاجرت به ترکیه با آزمون تومر TÖMER

TÖMER یک مرکز علمی پژوهشی و کاربردی است که علاوه بر مطالعات علمی، دوره های زبان را برای کسانی که مایل به تحصیل در رشته زبان با اطمینان علمی و زیرساخت های دانشگاهی دانشگاه آنکارا هستند، فراهم می کند. این مرکز را فردی به نام محمد هنگیرمن جهت آموزش زبان ترکی در سال ۱۹۸۴ تاسیس کرد. در آغاز کار، این مرکز در ساختمان اصلی دانشگاه آنکارا فعالیت خود را شروع کرد. پس از دو سال یعنی در سال ۱۹۸۶ دوره زبان انگلیسی نیز به این مرکز اضافه شد. سپس در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۹ به ترتیب زبان های آلمانی و فرانسه نیز در برنامه آموزشی این موسسه قرار گرفت. 

در این مرکز، زبان ترکی برای افراد خارجی، آموزش زبان های خارجی به افراد مختلف و همچنین دوره های زبان برای کودکان ارائه می شود. در سال ۲۰۰۱ این مرکز به "مرکز تحقیقات و اجرای زبان ترکی استانبولی و زبان های خارجی" تغییر نام داد. البته مجددا" در سال  ۲۰۱۱ تصمیم گیری در خصوص تغییر نام این مرکز صورت گرفت و نهایتا" این نام به " مرکز اجرا و تحقیقات زبان ترکی استانبولی و زبان های خارجی " تغییر پیدا کرد. مرکز تومر به عنوان یکی از مراکز فعال در زمینه آموزش علمی زبان در سال ۲۰۱۷ با یکی از شرکت های ایرانی به منظور ارائه خدمات برای ایرانی ها قراردادی را منعقد کرد. بد نیست بدانید شعبه اصلی مرکز تومر در دانشگاه آنکارا واقع شده است، اما این موسسه درآلانیا، آنتالیا، استانبول، ازمیر، بورسا، کیزلی و سئول کره جنوبی نیز شعبه هایی دارد.

 

آزمون تومر چیست؟


آزمون تومر( Türkçe Öğretim Merkez) یا مرکز آموزش ترکی به عنوان یکی از آزمون های معتبر بین‌المللی جهت دریافت پذیرش تحصیلی و یا اقامت در ترکیه می باشد. این آزمون مانند آزمون تافل یا آیلتس می باشدکه سطح زبان ترکی شما را می سنجد. بنابراین، اگر می خواهید در یکی از دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل کنید و یا در این کشور مشغول بکار شوید لازم است تا در آزمون تومر شرکت کنید تا به این ترتیب تسلط خود را بر روی زبان ترکی نشان هید. نکته قابل توجه اینکه متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه می بایست علاوه بر این مدرک، مدرک آیلتس یا تافل نیز به این مراکز ارائه کنند. این آزمون از شش بخش تشکیل شده است که شامل  Structure، Reading، Listening، Writing، Spoken Interaction و Spoken Production می باشد. 

 

ovgqIR-1560262118.jpg

 

سطوح آزمون تومر


این آزمون در دو نوع دیپلم (Diploma) و سرتیفیکا یا گواهی نامه ( Sertifika) ارائه می شود. 


Diploma


در خصوص دیپلم این موضوع را بدانید که اعتبار این مدرک دائمی است و شما با دریافت مدرک دیپلم، دیگر نیازی به شرکت دوباره در این آزمون برای اثبات تسلط زبان ترکی خود ندارید. تمام دانشگاه های ترکیه این مدرک را برای ادامه تحصیل شما قبول خواهند کرد. اگر می خواهید در کشور ترکیه تحصیل کنید، می بایست حداقل نمره C1 را بدست آورید. اما چنانچه میخواهید در این کشور مشغول به کار شوید، نمره C2 برای شما قابل قبول خواهد بود.

 

سرتیفیکا Sertifica

 این مدرک در دو سطح مقدماتی و متوسط ارائه می شود که اعتبار آن حداقل ۶ ماه و حداکثر ۲ سال می باشد. شما ابتدا باید در سطح مقدماتی این سطح شرکت کنید و حداقل نمره B2 را بدست آورید. در این صورت می توانید در سطح متوسط شرکت کنید و با کسب حداقل نمره B1 و دریافت گواهینامه این سطح تا دو سال از مزایای این مدرک بهره مند خواهید شد. بدیهی است پس از پایان مدت اعتبار این مدرک، دوباره باید مدرک خود را تمدید کنید.
 

nkxxQU-1560262267.jpg

 

آزمون تومر دارای ۶ سطح می باشد که به شرح زیر است:
سطح A1: مهارت عمومی ارتباطات – مواجهه با سوالات ساده.
سطح A2: دانش ابتدایی زبان – مهارت صحبت در مورد مباحث از پیش تعیین شده.
سطح B1: دانش متوسط زبان – مواجهه با شرایط غیر قابل پیش بینی مانند افتتاح حساب در بانک.
سطح B2: دانش خوب زبان – مهارت توصیف در مورد موضوعات مختلف مانند شرح یک مکان.
سطح C1: دانش بسیار خوب زبان – مهارت و توانایی مواجهه با موضوعات غیر قابل پیش بینی.
سطح C2: دانش عالی زبان – دانش و آگاهی بالا در زبان حتی بهتر از زبان مادری. 

 

مرجع آزمون تومر

HE42vD-1560343503.png


لازم است بدانید دانشگاه آنکارا مرجع اصلی آزمون تومر ترکیه است و بر این اساس تمام روند آزمون از ثبت نام تا ارائه نتایج و مدارک را این دانشگاه انجام می‌دهد. این دانشگاه برای انجام امور مختلف مربوط به این آزمون، نمایندگی ها و شعبههایی را در شهرها و کشورهای مختلف ایجاد کرده است تا میزان دسترسی متقاضیان به این خدمات آسان تر صورت گیرد. نکته مهم و قابل توجه این است که مراکز متعددی در شهرهای مختلف ترکیه به خصوص شهرهای توریستی وجود دارد که با سواستفاده از نام تومر اقدام به برگزاری دوره و آزمون تومر می کنند. اما بهتر است بدانید این مراکز هیچ گونه وابستگی به مرکز تومر ندارند. بنابراین، حتما از اصالت مرکزی که انتخاب می کنید، اطمینان پیدا کنید. با توجه به اینکه درصدی از متقاضیان این آزمون را ایرانی ها تشکیل می دهند، برای رفاه حال داوطلبان، این آزمون در ایران هم برگزار می شود. 

 

9IOESr-1560262479.jpg

 

هزینه و مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون تومر

مدارکی که برای شرکت در آزمون تومر نیاز دارید شامل دو قطعه عکس رنگی، کپی پاسپورت یا ترجمه شناسنامه ، کپی کارت ملی و رسید هزینه آزمون می باشد. بسته به اینکه قصد شرکت در کدام نوع از این آزمون را دارید، هزینه متفاوتی را باید پرداخت کنید. هزینه شرکت در آزمون دیپلمای تومر ۱۵۰ یورو و برای آزمون سرتیفیکا ۱۰۰ یورو می باشد. بعد از ارائه مدارک و پرداخت هزینه به شما رمز عبوری داده می شود. شما با این رمز می توانید به صورت آزمایشی در آزمون تومر شرکت کنید تا با نمونه سوالات آزمون اصلی آشنا شوید. سپس با همین رمز به صورت آنلاین در آزمون اصلی شرکت کنید.
لازم است بدانید آزمون تومر شامل ۱۰۰ سوال است که زمان تقریبی آن سه ساعت می باشد، که نتیجه آن بعد از ۱۰ تا ۱۵ روز مشخص می شود.

 

امتیاز دهی آزمون تومر

طبق محاسبات جدول، حداقل نمره قابل قبول برای این آزمون ۶۰ می باشد. اما نکته مهم این است که نمره شما در این آزمون تعیین کننده سطح زبان ترکی شما خواهد بود. دانشگاه ها و مراکز مختلف سطوح مختلفی را برای پذیرش متقاضیان خود در نظر گرفته اند.
چنانچه نمره شما در این آزمون بین ۵۰ تا ۵۹ باشد، سطح شما A2، 
بین ۶۰ تا ۶۵ امتیاز، سطح B1،
 بین ۶۶ تا ۷۰ امتیاز، سطح B2،
و بین ۷۱ تا ۱۰۰ امتیاز، سطح شما C1 خواهد بود.
توجه داشته باشید که به نمرات کمتر از ۵۰  مدرکی تعلق نمی گیرد.

 

منابع آزمون تومر


از جمله منابع مهمی که برای این آزمون وجود دارد می توان به مجموعه کتاب های HİTİT و کتاب تومر اشاره کرد. این مجموعه کتاب از ۶ جلد آموزشی تشکیل شده است که زبان ترکی را از پایه ای ترین سطح تا سطحی پیشرفته به شما آموزش می دهد. البته که با مطالعه کتاب های دیگر آموزش ترکی بمانند کتاب Istanbul که در دیاکو تدریس می‌شوند نیز می‌توانید براحتی از پس آزمون تومر بر‌آیید.
شما می توانید جهت تقویت و افزایش تسلط خود به زبان ترکی استانبولی از دوره ها و خدمات آکادمی زبان دیاکو و مدرسین مجرب زبان ترکی در این موسسه استفاده نمایید. برای این منظور کافیست با کارشناسان ما با شماره ۷۲۱۱۴ تماس بگیرید.
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!