آزاد سازی مدرک در پروسه ی اپلای چگونه است؟

همانطور که می‌دانید برای اینکه از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش بگیرید، در کنار مدارکی همچون نمرات آزمون تافل و آیلتس، توصیه نامه، رزومه، مقاله‌های چاپ شده، توصیه نامه، انگیزه نامه (SOP) و ریز نمرات، یکی دیگر از مدارک مهم دریافت دانشنامه یا همان اصل مدرک تحصیلی است. با توجه به اهمیت این موضوع، ما بر آن شدیم که مطالبی را درخصوص یکی از کارهای مهم اداری که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی برای اخذ پذیرش باید انجام دهند، یعنی آزادسازی اصل مدرک تحصیلی در این مقاله بگوییم. دانش‌جویانی که در دانشگاه‌های دولتی در ایران درس خوانده‌اند می بایست به ازای سال‌هایی که از خدمات دولت به صورت رایگان استفاده کرده اند، پس از فارغ‌التحصیلی برای دریافت اصل مدرک خود یا همان دانشنامه، به ازای همان سال‌ها برای دولت کار کنند و سابقه داشته باشند. اما روش‌ها و قوانین زیادی برای آزادسازی مدرک وجود دارد که ما در این مقاله آن‌ها را برای شما برمی‌شماریم. اگر شما قصد دارید در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرش بگیرید و دقیقاً نمی‌دانید که برای دریافت دانشنامه‌ی خود چه مراحلی طی کنید با ما در مجله دیاکو همراه باشید.
آزاد سازی مدرک در پروسه ی اپلای چگونه است؟

 

 

 چه روش‌هایی برای آزادسازی مدرک تحصیلی وجود دارد؟

 

۱ـ انجام دادن تعهد خدمت و دارا بودن سابقه‌ی کار

 

یکی از راه‌هایی که برای آزادسازی مدرک تحصیلی وجود دارد، انجام دادن تعهد خدمت به ازای سال‌هایی است که شما از آموزش رایگان دانشگاه خود استفاده کرده‌اید و در گواهی موقت پایان تحصیلات شما مدت زمان آن قید شده است. اما ممکن است به هر دلیلی شرایطی ایجاد نشده باشد که بعد از فارغ‌التحصیلی مشغول به کار شده باشید و سابقه بیمه‌ای برای شما رد شده باشد؛ به همین علت دو قانون دیگر پیش پای دانش آموختگان قرار داده شده است که در موارد دو و سه آن‌ها را می‌گوییم. 

 

 

rRTIpN-1573120780.jpg

 

 

۲- پرداخت هزینه‌ی استفاده از آموزش رایگان

 

همانطور که پیش‌تر گفتیم، گاهی شرایطی ایجاد نمی شود که شما به ازای سال‌هایی که تحصیل کرده اید کار کرده و سابقه داشته باشید. حتی ممکن است شرایطی برای فرد ایجاد شده باشد که او برای مهاجرت تحصیلی زمانی نداشته باشد و شخص نیاز داشته باشد که هرچه زودتر اصل مدرک تحصیلی خود را گرفته و ترجمه کند؛ بنابراین راهی که پیش روی اوست پرداخت هزینه‌‌ی استفاده از آموزش رایگان است. لازم به ذکر است که بدانید میزان پولی که پرداخت می‌کنید به عوامل مختلفی همچون نوع سهمیه‌ی شما در کنکور یعنی سمیه‌ی منطقه یک، دو، سه، رزمندگان، شاهد، آزاد، مقطع تحصیلی شما شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکتری و میزان سابقه‌ی بیمه شما که هرچه بیشتر باشد از مبلغ پرداختی کم می شود، بستگی دارد. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص میزان مبلغ پرداختی به سامانه‌ی جامع امور دانشجویان (سامانه‌ی سجاد) مراجعه کنید.  

 

 

WRo6H1-1573120823.jpg

 

 

۳ـ  با استفاده از گواهی عدم کاریابی

 

حال اگر دو روش اول که بیان کردیم برای فارغ التحصیل مهیا نشد؛ یعنی دانش آموخته نتوانست شغلی پیدا کند و خدمت خود را انجام داده و سابقه‌ی بیمه‌ای داشته باشد و یا از روش دوم نتوانست هزینه‌ی اصل مدرک که معمولاً مبلغ زیادی است پرداخت کند، راه سوم  برای آزادسازی مدرک، بدون پرداخت پول و از طریق گواهی عدم کاریابی است. این روش معمولاً پروسه‌ی زمانبری است و نیاز به حوصله دارد. 

 

 

gUIana-1573120889.jpg
 

 

حال سوال اینجاست چه مراحلی را باید طی کرد تا مدرک خود را بدون پرداخت پول آزاد کنیم؟ 

 


برای اینکه اصل مدرک خود را از طریق گواهی عدم کاریابی آزاد کنید، یکی از نکات اولیه این است که نباید از زمان فراغت از تحصیل شما ۶ ماه گذشته باشد. در اولین قدم شما می‌بایست گواهی موقت پایان تحصیلات و کارت ‍پایان خدمت سربازی (برای آقایان ) را داشته باشید و پس از آن به یکی از شعبه‌های رسمی کاریابی اداره کار که زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند مراجعه کنید. در اداره‌ی کاریابی مشخصات فرد در سیستم ثبت می‌شود و به او گفته می شود که درصورت پیدا نشدن شغل و رد نشدن بیمه برای او یک سال دیگر می تواند مدرک خود را آزاد کند. پس از سپری شدن یک سال و صحت اینکه سابقه بیمه‌ای برای فرد رد نشده باشد تقریباً پس از یک هفته نامه‌ای مبنی بر سابقه‌ی کار داشتن و نداشتن فرد به معاون آموزشی دانشگاه محل تحصیل زده می شود تا مدرک فرد آزاد شود. 

 

 

 

G-LMr6-1573120975.jpg

 

 

  اما شاید سوالی برای شما پیش آید که آیا می‌توانم مدارک قبلی خود مثل کارشناسی و کارشناسی ارشد را از روش گواهی عدم کاریابی همزمان با یکدیگر آزاد کنم یا خیر؟ 

 


شما در صورتی‌که در در مقطع لیسانس یا ارشد از سهمیه‌ی روزانه استفاده کرده‌اید و گپ تحصیلی بین قبولی شما در مقاطع بالاتر ایجاد نشده باشد، می‌توانید به راحتی مدارک قبلی خود را بدون پرداخت هزینه همزمان با یکدیگر آزاد کنید. به خاطر داشته باشید که در همه‌ی مراحل اداری حضور خود شخص برای تکمیل و پیشبرد کارها اجباری بوده و طبق قانون موسسات و شعبات کاریابی بابت لغو تعهد خدمت دانش  آموختگان مجاز به دریافت هیچ وجهی از فارغ التحصیلان نیستند. 
البته لازم به ذکر است که بدانید این قوانین و آیین نامه هایی که بابت آزادسازی مدرک تحصیلی بیان کردیم مشمول فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و پیراپزشکی (بجز رشته ی دامپزشکی) نمی شود.

 

 

hZcGxZ-1573121023.jpg

 

 

با توجه به اینکه جامعه‌ی بزرگی از افراد به منظور ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می کنند و اکثریت فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی در ایران اطلاعات کامل و درستی در خصوص قوانین آزاد سازی اصل مدرک خود در دست ندارند، در این قسمت از مجله ی دیاکو سعی کردیم یکی از دغدغه‌های دانش آموختگان را مطرح و روش‌های مختلف دریافت دانشنامه را بگوییم.   
 

برای نوشتن نظرتان ابتدا وارد شوید

در همین زمینه بخوانید!